Android için en iyi ücretsiz antivirus uygulaması nasıl seçilir

Tüm detaylarını aşağıda açıkladığımız ve 2022 Temmuz ayı testlerine göre, en iyi ücretsiz android antivirüs uygulamaları listemizi sizlerle paylaşıyoruz.

Android telefonunuzu antivirüs yazılımı olmadan güvende tutmak mümkün. Ancak aynı zamanda risklidir. Özellikle Play Store’dan özgürce uygulama indiriyorsanız veya telefonunuzu e-posta veya mesajlaşma platformlarından çok sayıda dosya açmak için kullanıyorsanız daha çok risklidir.

Android cihazınızın çeşitlik virüs tehlikelerine karşı güvende olduğundan emin olmak istiyorsanız. Yapmanız gereken, ücretli veya ücretsiz antivirüs uygulaması kullanmaktır. Aslında, Google Play’de bir sürü tamamen ücretsiz hizmet vardır. Ancak bilinen ve saygın bir şirketten güvenlik aldığınızdan emin olmak istersiniz. Çünkü indirdiğiniz bir uygulama tarafından saldırıya uğramaktan daha kötü bir şey vardır. O da indirdiğiniz bir antivirüs uygulaması tarafından saldırıya uğramaktır.

En iyi ücretsiz android antivirüs uygulamaları

Hemen hemen her büyük antivirüs üreticisi. Cihazınızı güvende tutma yeteneğine sahip bir Android için ücretsiz antivirüs uygulamasına sahiptir. Hatta bazıları tamamen ücretsizdir. Ücretsiz derken gerçekten ücretsiz demek istiyoruz. Sadece 30 günlük deneme süresi ücretsiz değil. Bazılarının daha kısıtlı özellikleri olabilir (genellikle hiçbir şey ödemek zorunda kalmamak gibi bir durum). Ancak başka türlü ihtiyacınız olmayan bir abonelik için ödeme yapmadan. Cihazınızı daha güvenli tutmak istiyorsanız, önerdiğimiz uygulamalar bunlardır.

Akıllı telefonunuzu daha da güçlendirmek için. Herkese açık Wi-Fi kullanırken gizliliğinizi korumanın ve verilerinizi korumanın harika bir yolu olan  En İyi Android VPN Uygulamaları makalemize göz atın.

AhnLab V3 Mobile Security

V3 Mobile Security uygulamasının geliştiricisi Güney Koreli AhnLab. Bu listedeki diğerleri şirketler kadar kadar ünlü değil. Ancak yine de AV-Test‘e göre Android kötü amaçlı yazılımları için çok yüksek algılama oranlarına sahip. Aslında, tehditlerin %100’üne karşı savunma yaptı ve böylece en iyi performans gösterenler arasında yer aldı. Ve bunun çok uzun zamandır sürdürerek liste başında yer alıyor. Ancak AV-Comparatives‘in 2015’ten beri AhnLab’ı değerlendirmediğini bilmekte fayda var.

Bu uygulamanın güçlü yanı, daha eski Android cihazlarda bile iyi çalışması ve sistem kaynağı kullanımı açısından genellikle iddiasız olmasıdır. Ayrıca, telefonunuzun performansını hızlandırmaya yardımcı olmak için yerleşik bir güçlendiriciye sahiptir.

Diğer kullanışlı özellikler arasında, tarama geçmişinizi güvenli bir şekilde temizlemek için bir gizlilik temizleyicisi ve cihazınızda yüklü uygulamaları denetleyen ve hassas ayrıntılarınızdan ödün vermemelerini sağlayan bir gizlilik danışmanı bulunur. Kişisel fotoğraflar için gizli bir galeri de vardır. bu nedenle gizlilik AhnLab ile kesinlikle güçlü bir uyumdur.

Hırsızlık önleme yetenekleri açısından bulmacanın bir parçası eksik olsa da. Tüm bunlar ücretsiz bir uygulama için sağlam bir teklif oluşturuyor.

Avira Security Antivirus & VPN

En iyi seçimimiz birkaç nedenden dolayı Avira’dır. İlk olarak, hem AV-Test‘ten hem de AV Karşılaştırmalarından en yüksek notları alır. Mart 2022’de hem gerçek zamanlı saldırılarda hem de yaygın kötü amaçlı yazılım testlerinde. Birincisinden yüzde 99,9 kazandı. AV Karşılaştırmalarında Avira. 2021 Mobil Güvenlik İncelemesinde yaklaşık 3.700 örnek kullanarak yüzde 100 algılama elde etti.

Avira ayrıca daha fazla sayıda özelliğe sahiptir. Virüs tarayıcısının ötesinde, günde 100MB VPN kullanımı. Bazı depolama optimizasyon özellikleri, kimlik koruması ve izin yöneticisi vardır.

Bitdefender Antivirus

Çok daha basit ve aynı derecede iyi koruma derecesine sahip bir şey istiyorsanız. Bitdefender’dan başkasına bakmayın. Romanya merkezli şirketin Play Store’da aslında iki uygulaması var. Ücretsiz olan Bitdefender Antivirus uygulamasıdır. Bitdefender Mobile Security değil.

Ücretsiz sürüm tam olarak ne diyorsa onu yapar. Siz istediğinizde telefonunuzu tarar. Android telefonlar için potansiyel bir saldırı vektörü olan yeni bir uygulama indirdiğinizde Auto-pilot’tan minimum düzeyde otomatik tarama da vardır.

Bitdefender, Mart 2022 için gerçek zamanlı saldırılar ve yaygın kötü amaçlı yazılım testleri için AV-Test’ten yüzde 100 kazandı. Ayrıca AV-Comparatives’in 2021 Mobil Güvenlik İncelemesinden yüzde 100 algılama derecesine sahipti.

AVG Antivirus Free for Android

En iyi ücretsiz android antivirüs uygulamaları için son olarak önereceğimiz uygulama Android için AVG Antivirus & Security’dir. Gerçek zamanlı ve yaygın kötü amaçlı yazılım testleri için yüzde 100 koruma ile AV-Test’ten en yüksek notları aldı. Ancak AV-Comparatives’de, bir yanlış virüs algılaması ile algılama oranı yüzde 99,6 idi. Kısmen bu yüzden onu buraya üçüncü sıraya koyuyoruz. Diğer bir dezavantajı, onu desteklemek için kişiselleştirilmiş reklamları kullanması, diğerleri ise kullanmamasıdır.

Ancak bu sıkıntıya rağmen, AVG’nin ücretsiz Android uygulaması hakkında sevilecek çok şey var. Uygulamaları ve dosyaları tarayabilir, gereksiz dosyaları temizleyebilir. Ve mevcut Wi-Fi ağınızı tarayabilir. Ayrıca kötü niyetli web sitesi korumasına, arka plan uygulamalarını kapatan bir “RAM güçlendirici”, bir Wi-Fi hız testi ve telefonunuzu uzaktan takip etmek. Ve güvenceye almak için hırsızlığa karşı koruma özelliğine sahiptir. Bu son özellik bir AVG hesabı gerektirir.

AVG’nin sahibi olan Avast’ı tercih ederseniz, bu uygulama da iyidir. AVG ile aynı koruma puanlarına sahipti ve hemen hemen aynı özellik ücretsiz olarak sunar.

En iyi ücretsiz android antivirüs uygulaması nasıl seçilir

Buna zaten kısaca değindik, ancak virüsten koruma yazılımınızı her zaman iyi bilinen bir güvenlik şirketinden almalısınız. Üçüncü taraf test firmalarının çeşitli Android uygulamalarıyla ilgili raporlarında neler söylediğini görmek de iyi bir fikirdir.

Bundan sonra, şirketin uygulamalarında reklam kullanıp kullanmadığını ve sizin için uygun olup olmadığını görmelisiniz. Son olarak, aradığınız özelliklere sahip olup olmadığına bakın. Ücretsiz bir uygulamada bekleyebileceğiniz hemen hemen tüm özellikler. Burada vurguladığımız özellikler gibidir. Örneğin, aktif gerçek zamanlı tarama arıyorsanız, bu zaten çoğu hizmetten ücretli bir seçenektir.

Nasıl test ettik

Bu antivirüs uygulamaları için her seçim için uygulamayı yükledik ve çalıştırdık ve uygulamaların ne tür koruma puanları aldığını görmek için üçüncü taraf test firmalarının makalelerini inceledik. Ayrıca, ücretsiz hizmet ve ücretsiz deneme aynı şey olmadığından, yalnızca sınırlı ücretsiz deneme süresi olan büyük antivirüs satıcılarının “ücretsiz” uygulamalarını filtreledik. Ücretsiz bir hizmet, bir abonelikle uygulamanın daha iyi bir sürümüne yükseltme seçeneğine sahip uzun vadeli bir hizmet olmalıdır.

Android kullanıcıları için mutlak bir ton antivirüs seçeneği var. ücretsiz android antivirüs uygulaması arıyorsanız bu dördü listenizin başında olmalı.