Roku tv cihazını sıfırlama nasıl yapılır
Roku tv cihazınızı nasıl sıfırlayabilirsiniz?

Roku tv cihazınızı nasıl sıfırlayabilirsiniz? Roku tv cihazınızı hızlı kılavuzumuzla varsayılan durumuna geri getirmenizi sağlayacağız.

Roku Tv cihazı İle İlgili Başlangıç İçin Hızlı Adımlar

  • Roku tv  kontrol panelinde olduğunuzdan ve Roku uzaktan kumandanızın elinizde olduğundan emin olun
  • Uzaktan kumandaya aşağıdaki sırayı girin: Beş kez Ana sayfa, üç kez Hızlı İleri Sar, iki kez Geri Sar
  • Görüntülenen ‘Gizli Ekran’da Fabrika ayarlarına sıfırlamayı seçin

Sık sık bir Roku tv cihazı veya yayın çubuğu kullanıyorsanız yerleşik Roku Kanal Mağazasından çok sayıda uygulama indirmiş olma ihtimaliniz yüksektir. Nispeten küçük dosya boyutları ve günümüzün indirme hızlarının hızlılığı sayesinde, Roku kontrol panelinizi akış uygulamalarıyla doldurmak oldukça kolaydır.

Öyleyse, Roku akış cihazınızdaki yazı tahtasını temizlemek isteyeceğiniz bir zaman gelebilir ve bunun birkaç nedeni olabilir. Belki bir süredir Roku’nuzu kullanmadınız ve uygulamaları sıfırdan indirmeye başlamayı tercih ediyorsunuz. Veya en kötü senaryoda, şişirilmiş bir uygulama koleksiyonu cihazın performansını yavaşlatıyor olabilir.

Bu gibi durumlarda Roku cihazınızın fabrika ayarlarına sıfırlanması faydalı olabilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama, esasen kutuda yazılanları başarır; Roku aktarıcınızın durumunu, kutusundan ilk çıkardığınız zamanki durumuna geri döndürme. Sıfırlama, cihazdaki tüm uygulamaları kaldıracak ve oturum açma ayrıntıları, bireysel uygulama tercihleri ​​ve ayarlar gibi çerezleri temizleyecektir.

Ne yazık ki, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirmek için uygulamanız gereken adımlar hemen belli olmayacaktır. Ancak bunun amacı, kullanıcıların yanlışlıkla fabrika ayarlarına sıfırlamayı etkinleştirmemesini sağlamaktır. Ancak Roku cihazınızı başlangıç ​​durumuna geri getirmeyi planlıyorsanız Roku cihazınızı fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

roku1
Roku Tv Cihazı Nasıl Sıfırlanır

Roku Tv Cihazınızı Nasıl Sıfırlayabilirsiniz?

Roku tv cihazınızda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapmak oldukça basittir, ancak belirtildiği gibi bunu yapmanın yöntemi biraz karmaşıktır. Neyse ki fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini başlatmak için yapmanız gereken tek bir büyük adım var.

Öncelikle TV’nizin Roku cihazınıza tahsis edilen HDMI kanalına ayarlandığından emin olun. Ardından, Roku kontrol paneline geldiğinizde Roku uzaktan kumandanızı alın ve aşağıdaki giriş sırasını gerçekleştirin:

Ana Ekran’a beş kez basın , ardından üç kez Hızlı İleri Sar ve son olarak iki kez Geri Sar’a basın.

Bunların hangi düğmeler olduğundan emin değilseniz hangisine ve hangi sırayla basmanız gerektiğini görmek için aşağıdaki resme bakın.

Roku tv cihazınızı nasıl sıfırlayabilirsiniz?
Roku tv cihazını sıfırlama

Düğmelerin sırasını doğru girdiyseniz Roku “Gizli Ekran”a yönlendirileceksiniz. Bu gizli menü aslında genel kullanıma yönelik değildir ancak fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği buradadır. Bunun yanı sıra, sunucuları değiştirme ve manuel olarak bir yazılım güncellemesi gerçekleştirme seçeneklerinin yanı sıra cihazınız ve ağ bağlantı durumuyla ilgili bilgilerin bir listesi de bulunur.

Roku Tv
Roku Tv Cihazı Fabrika Ayarları

Şimdilik fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğiyle devam edin; bir açılır pencere görüntülenecektir. Bu, pencerenin altında görüntülenen 4 haneli kodu girmenizi isteyecektir. Bu kodu, açılır penceredeki tuş takımını kullanarak manuel olarak girebilir veya kodu girmek için sesinizi kullanmak için uzaktan kumandanızdaki mikrofon düğmesini basılı tutabilirsiniz. Her iki durumda da 4 haneli kodu onaylayın ve ‘Tamam’a basın.

Bunu yaptığınızda, Roku cihazınız artık fabrika ayarlarına sıfırlama işlemine başlayacaktır. Son bir uyarı notu olarak, sıfırlama sonrasında cihazı tekrar kullanmaya başlamak için hesap ayrıntılarınızı yeniden girmeniz gerekecektir. Fabrika ayarlarına sıfırlama, cihazda kayıtlı tüm hesapları kaldıracaktır; bu nedenle, Roku’nuzun kilitlenmesi riskini önlemek için kişisel oturum açma bilgilerinizin elinizde olduğundan emin olun.

Artık Roku cihazınızda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz. Yayınlayıcınızdaki liste temizlendiğinde, uygulama koleksiyonunuzu sıfırdan oluşturmaya başlamakta özgürsünüz ve cihazınız yavaş, gecikmeli girişler gibi performans sorunları yaşıyorsa bunun da temizlenmesi gerektiğini umarız.

Daha Fazla Roku Tv  Kılavuzu

Roku tv  akış cihazınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Yalnızca cihazınızın kurulumundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi değil, aynı zamanda sizi bir yayın uzmanına dönüştürecek daha az bilinen ipuçları ve püf noktalarını da içeren çeşitli kılavuzlar hazırladık .Aynı zamanda sizin de bildiğiniz üzere artık günümüzde bir çok yeni medya oynatıcı cihazlar piyasaya sürülmüş durumda. Bunların arasında doğru cihazı bulmak gerçekten zor ve zaman alsa da, ihtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğunu bilmeniz, sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olması durumunda sitemizdeki makalelerimizi mutlaka gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.