VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?
Bir VPN'den En İyi Şekilde Yararlananabileceğiniz 3 Yol

VPN nedir? Nasıl kullanılır? Hiç merak ettiniz mi ? Telefonunuzun yapabileceklerine sınır koymayın. Bir VPN ile iPhone’unuz çok daha fazlasını yapabilir.

VPN Nedir?

VPN, “Sanal Özel Ağ” anlamına gelir ve genel ağlar kullanılırken korumalı bir şebeke bağlantısı oluşturmaya olanak verir. VPN programları internet trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi kimliğinizi gizler. Böylece üçüncü kişilerin çevrimiçi hareketlerinizi takip etmesi ve veri çalması zorlaşır. Şifreleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşir.

En iyi iPhone’larla ve genel olarak yeni iOS 17 ile yapabileceğiniz pek çok şey var; çok daha fazlasının yanı sıra çalıntı cihaz koruması, mekansal video yakalama, güvenilir kişilerle şifre paylaşımı, gelişmiş özel tarama ve zihinsel sağlık kontrolü gibi özelliklere sahip olursunuz.

iPhone’lar genellikle en iyi Android telefonlardan daha güvenli olsa da , yepyeni iPhone’unuza yüksek kaliteli bir  Sanal Özel Ağ yükleyerek deneyiminizi tamamlamanızı öneririz . Bu, yalnızca internette daha özel bir şekilde gezinmenize olanak sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda diğer ülkelerdeki akış içeriğine ve oyun satışlarına erişmenizi, reklamları engellemenizi ve kısıtlayıcı hükümetler tarafından uygulanan içerik engellemelerini atlamanızı da sağlayacaktır.

Ancak bütün Vpn’ler , yukarıda belirtilen işlevleri telefonunuza genişletmek için gerekli özelliklere sahip değildir. Şirket içi uzman ekibimiz VPN’leri günlük olarak test ediyor ve en iyi iPhone VPN’lerini , bunların ilginç kullanım örneklerini ve mobil alışverişine çıkarken hangi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bir araya getirdik  .

Diğer Ülkelerden Akış İçeriğine Erişim

VPN Nedir
Diğer Ülkelerden Akış İçeriğine Erişim

Günümüzde mevcut olan içerik zenginliğine rağmen, çevrimiçi yayın bir uyarıyı da beraberinde getiriyor; belirli filmler ve TV şovları bölgenizde mevcut olmayabileceğinden her şeyi kesinlikle izleyemezsiniz. Bunun nedeni Netflix ve Prime Video gibi yayın hizmetlerinin farklı konumlarda farklı kitaplıklar sunmasıdır. Ayrıca yalnızca belirli ülkelerdeki kişilerin kullanımına sunulan BBC iPlayer ve Hulu da var.

En iyi akışlı uygulamalar yalnızca gerçek konumunuzu maskeleyerek izlemek istediğiniz içeriğin mevcut olduğu bir yerdeymişsiniz gibi görünmekle kalmaz, aynı zamanda erişmeye çalıştığınızda kullanışlı olacak güçlü engellemeyi kaldırma ve gizleme yeteneklerine de sahiptir. Netflix gibi bir hizmetten coğrafi olarak engellenen içerik, bir VPN’in ne zaman kullanıldığını tespit etmede çok iyidir.

Hızlı bir cevap mı istiyorsunuz? ExpressVPN , NordVPN ve Surfshark , yabancı içerik akışında tüm zamanların favorileridir; çok sayıda sunucu, güvenilir engellemeyi kaldırma ve minimum gecikme/ara belleğe alma için ışık hızında hızlar.

Reklam Engelleme

Reklam Engelleme
Reklam Engelleme Nasıl yapılır

Hemen hemen her şirketin web sitesinde, sayfalarını ziyaret ettiğinizde hangi düğmelere tıkladığınızı takip eden çerezler bulunur. Bu size fayda sağlasa da, özelleştirilmiş bir web sitesi deneyimi elde ettikçe, çevrimiçi pazarlamacılar ve reklamverenler, sizi reklamlarla sıkıntıya sokmak için aramalarınızdan yararlanabilirler.

Reklamların dikkatinizi dağıtan ve rahatsız eden zararsız bir sıkıntıdan daha fazlası olduğunu belirtmekte fayda var; telefonunuzun pilini tüketebilir, gezinme hızınızı azaltabilir ve bant genişliğinizi tüketebilir. Ayrıca bilgisayar korsanları, size gönderdikleri reklamlara kötü amaçlı yazılımların bağlantılarını yerleştirebilirler .

Buradaki ana suçlu, cihazınızın konumunu ve çevrimiçi olarak ne yaptığınızı ortaya çıkaran IP adresinizdir. İSS’ler, devlet yetkilileri ve her türlü reklam, reklamları görüntülemek için aramalarınızdan (IP adresiniz tarafından ortaya çıkarılır) yararlanabilir.

Bu uygulamalar gerçekten de sinir bozucu reklamları ve açılır pencereleri engelleyebilir. VPN, çevrimiçi konumunuzu değiştirir; böylece konumunuz veya IP adresiniz nedeniyle yolunuza çıkan reklamlardan kolayca kurtulursunuz. Bununla birlikte, bir web sitesinin koduna veya içeriğine yerleştirilmiş reklamlar bu uygulamalar tarafından kaldırılamaz, çoğu VPN reklamları engellemez ve reklamları kaldırmak uygulamanın birincil görevi değildir; bu, internette gizlilik ve güvenliktir.

Reklamlara karşı kapsamlı koruma istiyorsanız en iyi reklam engelleyicilerden birini kullanmanızı öneririz . Bunlar, reklamlarla ilgili her şeyi kaldıran, böylece web sayfası kesintilerini, kötü amaçlı reklamları ve çevrimiçi etkinliklerinizi izlemeye ve kişisel bilgilerinizi toplamaya çalışan reklamverenleri ortadan kaldıran özel araçlardır.

İnternet Sansürünü Aşmak

internet sansürü
İnternet Sansürünü Aşma

Bir VPN’in IP maskeleme yetenekleri, en sevdiğiniz yabancı içeriği yayınlamanın ötesine geçebilir; bunu hükümet düzeyinde uygulanan internet sansürünü atlatmak için de kullanabilirsiniz. İnternet özgürlüğünün olduğu dünyanın çoğu ülkesinde yaşayanlar için bu gerekli olmasa da bazı ülkelerde işler çok farklı.

WhatsApp , Facebook, Google , Twitter ve Wikipedia gibi günlük temel ihtiyaçların yanı sıra bağımsız haber siteleri de bazı ülkelerde ya tamamen engelleniyor ya da büyük ölçüde kısıtlanıyor. Bölge sakinleri her gün bu sansürün tüm kapsamına katlanmak zorunda kalırken, iş seyahatinde olanlar ve tatilciler bile erişimde azalmayla karşı karşıya kalıyor; hareket halindeyken Gmail veya Slack gibi platformları kullanarak çalışmak zorunda kalırsanız gerçek bir acı.

Unutmayın, konu hükümet sansürünü aşmak olduğunda tüm uygulamalar eşit derecede iyi çalışmaz; hükümet engellemelerini aşmak için o ülkede sunucusu olan bir VPN sağlayıcısına ihtiyacınız vardır ve bu rejimlerin bağımsız uygulamalara yönelik ağır baskıları göz önüne alındığında bu her zaman mümkün değildir.

Yeni Telefonunuzun Güvenliğini Sağlamak İçin Vpn’ler Nasıl Seçilir

Yeni telefonunuz çok sağlam bir güvenliği hak ediyor; bu nedenle kurşun geçirmez acil anahtarı, güçlü şifrelemesi ve katı kayıt tutmama politikası olan bir uygulama seçin. Ardından, özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak özel IP adresleri, bağlantı noktası yönlendirme, çift şifreleme vb. sunan sağlayıcılara öncelik verebilirsiniz.

Dünyanın her yerindeki geniş sunucu ağına sahip bir VPN arayın, böylece nerede olursanız olun istediğiniz yere bağlanabilirsiniz. Daha sonra, akış konusunda uzmansanız ve belirli bir bölgenin içeriğine kesinlikle erişmek istiyorsanız, o konumda bir sunucusunun (fiziksel veya sanal) olduğundan emin olun.

Hemen hemen her yüksek dereceli VPN sağlayıcısı sınırsız bant genişliği sunsa da hızları farklılık gösterir. Android veya iPhone uygulamanızı çevrimiçi oyun oynamak, aşırı oturumlar veya büyük indirmeler için kullanmak istiyorsanız hızlı bir VPN’i tercih edin .

Korumak istediğiniz cihazların sayısı bir diğer önemli husustur. Evinizdeki her cihazın internet deneyimini güvence altına almak istiyorsanız Surfshark ve Özel İnternet Erişimi (PIA) gibi sınırsız eşzamanlı bağlantıya sahip uygulamaları öneriyoruz.

Bütçenizin en önemli faktörlerden biri olduğunu söylemeye gerek yok; seçtiğiniz VPN sağlayıcısı bütçenizi zorlamamalı. Önerilen sağlayıcılarımızın tümü paranızın tam karşılığını sunsa da, paranız kısıtlıysa iyi ve ucuz bir uygulama tercih edebilirsiniz .

Teknoloji konusunda bilgili değilseniz, basit uygulamalara, tek tıklamayla bağlantı teknolojisine ve hareket halindeyken size yardımcı olacak 7/24 dost canlısı desteğe sahip, kullanımı kolay bir sağlayıcıyı tercih edin.

Vpn’leri Nasıl Test Ederiz?

TeknoDestek olarak, her 6 ayda bir piyasadaki en iyi VPN’leri incelemek için ayrıntılı  test metodolojimizi takip ediyoruz . Bu, kılavuzlarımızı sektördeki en son gelişmelere göre güncel  tutmamıza ve öneri ve bilgilerimizin her zaman doğru ve alakalı olduğundan emin olmamıza yardımcı olur .

Sağlayıcının web sitesini, gizlilik politikası, destek seçenekleri ve öne sürdüğü iddialar dahil olmak üzere analiz ettikten sonra, VPN hizmetine anonim olarak kaydolur ve Windows, Mac, iOS, Android ve Linux uygulamalarını indiririz.

Daha sonra her bir uygulamanın özelliklerini, performansını, kullanım kolaylığını ve değerini değerlendiriyoruz. Buna, acil anahtarı kırmaya çalışmak ve uygulamayı olası veri sızıntılarına karşı kontrol etmek de dahildir.

Her sağlayıcının hızını, 1 Gbps Birleşik Krallık veri merkezi ve ABD ev bağlantısı olmak üzere iki sistemi kullanarak en az 120 kez test ediyoruz. Sadece bu değil, aynı zamanda birden fazla hız testi sitesi kullanıyoruz ve VPN’in şifreleme protokolleri, özellikleri ve uygulamaları arasında geçiş yaparak çeşitli koşullar ve kurulumlarda VPN’in gerçek dünya hızlarını sıfırlayabiliyoruz.

Son olarak, engellemeyi kaldırma özellikleri için, dünyanın dört bir yanındaki üç farklı yerden dört platformdan (Netflix, Prime Video, Disney Plus ve BBC iPlayer) coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmeye çalışıyoruz.

VPN’ler Güvenli Mi?

Kısa cevap – evet
Neredeyse tüm yüksek dereceli VPN sağlayıcılarının kullanımı son derece güvenlidir çünkü güçlü şifrelemeye sahiptirler (AES-256 gibi), en güvenli protokolleri (WireGuard, OpenVPN ve IKEv2) desteklerler, saçma sapan bir kayıt tutmama politikasına sahiptirler ve bağlantının yanlışlıkla kesilmesi durumunda sizi korumak için acil anahtar ve sızıntı koruması gibi güvenlik temelleri sunar.

VPN’leri Kullanmak Yasal Mı?

VPN kullanmak çoğunlukla ve çoğu ülkede tamamen yasaldır. Ancak suç işlemek için bu  hizmeti kullanıyorsanız, VPN’lerin serbestçe çalışmasına izin verilen bölgelerde bile hapis cezası ve/veya para cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yani yasa dışı olabilecek şey uygulama değil, onunla ne yaptığınızdır. Ancak Kuzey Kore, Irak ve Türkmenistan gibi ülkeler sınırları içindeki tüm VPN’leri tamamen yasakladığı için bu her şeyi kapsamıyor. Çin ve Rusya yalnızca hükümetin onayladığı sağlayıcılara izin veriyor ve Türkiye, o kadar katı olmasa da, kendi kurallarına uymayan VPN sağlayıcılarının sitelerine veya sunucularına erişimi hâlâ engelliyor.

VPN Nasıl Kullanılır?

Bazı  uygulamaları aşırı özelleştirme isteyen uzmanlar için özel olarak hazırlanmış olsa da, büyük markalı VPN hizmetlerinin çoğunun kurulumu ve kullanımı genellikle çok kolaydır. Hızlı bir yanıt arıyorsanız, sezgisel tek tıklamayla bağlanma işleviyle birlikte gelen ExpressVPN’i almanızı öneririz  ; böylece bir kez bağlanırsınız ve her zaman korunursunuz.Ayrıca, tescilli Lightway protokolü, ihtiyaçlarınız için en iyi sunucuyu ve şifrelemeyi otomatik olarak bulur ve buna 7/24 dost canlısı destek ve derinlemesine bilgi merkezi de dahildir; ExpressVPN’in neden yeni başlayanlar için en iyi önerimiz olduğunu anlamak kolaydır.

Bir Mobil  Uygulamasını Harika Yapan Şey Nedir?

Birinci sınıf bir mobil VPN uygulaması, basit bir tasarıma ve her bir seçeneğin anlaşılmasının ve çalıştırılmasının kolay olduğu özenle hazırlanmış ayarlar menüsüne sahip, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay bir uygulamadır. İşlevsellik sıkıntısı da yok; bu da hızlı ve güvenilir bağlantılara, devasa bir sunucu filosuna, güçlü engellemeyi kaldırma yeteneklerine ve kayıt tutmama politikası ve acil anahtar gibi temel güvenlik avantajlarına sahip olacağınız anlamına geliyor. 

Mobil Uygulamasıyla Ne Yapabilirim?

Masaüstü sürümleri gibi mobil VPN uygulamasının da birincil görevi, cihazınızı ve verilerinizi internetteki meraklılardan korumaktır. Ancak bunu aynı zamanda akış hizmetlerinden coğrafi özel içeriğe erişmek, çevrimiçi oyun deneyiminizi geliştirmek, GPS konumunuzu taklit etmek, uçuşlarda/otellerde/kiralamalarda paradan tasarruf etmek ve halka açık Wi-Fi ağlarında güvende kalmak için de kullanabilirsiniz. reklamları engelleyin ve bölgenizde veya seyahat etmeyi planladığınız ülkelerde yasaklanmış olabilecek VoIP hizmetlerini kullanın.