iPhone'da Numaranızın Engellenip Engellemediğini Kontrol Etme

Bu yazımızda iPhone‘da numaranızın engellenip engellemediğini kontrol etme konusu ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

iPhone‘da birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek için iMessage uygulaması ile bir mesaj veya SMS gönderin. Ve ardından, mesajın teslim edilip edilmediğini kontrol edin.

Ayrıca bir kez çalıp çalmadığını görmek için, sizi engellediğini düşündüğünüz kişi aramayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem, numaranızın engellenip engellenmediği ile ilgili en yakın doğru sonucu veren yöntemdir.

Bu yöntemlerden aldığınız sonuçların başka nedeni olabileceğinden, engellenip engellenmediğinizi %100 bir kesinlikte bilmeniz zordur.

Telefon numaranızın engellendiğini bilmek, engelleyen kişinin nazarındaki durumunuzu bilmenin iyi bir yoludur.

Sizi engelleyen biriyle, izni ve onayı olmadan, iletişime geçmek muhtemelen uygun olmayacaktır. Fakat engellenip engellenmediğinizi kontrol etmenin yine de birkaç yolu vardır.

iPhone’da Birisinin Sizi Engelleyip Engellemediğini Nasıl Anlarsınız?

iPhone‘da, engellenip engellenmediğinizi öğrenmek, kesin ve net sonuç veren bir işlem değildir. Engelleyen kişinin, bunu size doğrudan söylemesi dışında, bunu bilmenin kesin bir yolu ve yöntemi yoktur.

Ancak numaranızın engellenip engellenmediğini anlamak için birkaç farklı yöntem deneyebilir ve elde ettiğiniz sonuçların çapraz kontrolünü sağlayabilirsiniz.

iMessage ile Mesaj Gönderme

Numaranızı engellediğinden şüphelendiğiniz kişinin bir Apple cihazı varsa, ona internet bağlantısı üzerinden iMessage ile nazik bir mesaj göndermeyi deneyebilirsiniz. Normal bir SMS ile bir iMessage mesajı arasındaki farkı, mesaj balonuna bakarak anlayabilirsiniz. Yeşil bir balon, bunun bir SMS olduğu, mavi bir balon ise bir iMessage mesajı olduğu anlamına gelir.

Birisine internet bağlantısı üzerinden iMessage ile mesaj gönderdiğinizde, mesajın hemen altında teslimat durumunu görürsünüz. Karşıdaki kişi sizi engellemediyse, mesaj durumu Teslim edildi (Delivered) olarak görünür. Ve ayrıca, karşıdaki kişi okundu özelliğini etkinleştirdiyse, mesajı açtıktan ve okuduktan sonra mesaj durumu Okundu’ya (Read) döner.

Karşıdaki kişi sizi engellemişse, gönderdiğiniz iMessage mesajının teslimat durumu veya okundu bildirimleri yerine kırmızı bir bayrak simgesi görürsünüz. Bu, mesajınızın karşı tarafa teslim edilemediği anlamına gelir.

Not: İnternet üzerinden iMessage ile gönderdiğiniz mesajın karşı tarafa teslim edilememesi, internet (ağ) sorunu kaynaklı da olabilir. Bunu anlamanın hızlı bir yolu, Mesajlar (Messages) uygulaması ile SMS mesajı göndererek denemektir.

SMS Gönderme

Birisine bir SMS gönderdiğinizde, mesajın altında Teslim edildi bildirimi çıkarsa, karşıdaki kişi sizi engellememiştir. Eğer, Mesaj Teslim Edilmedi (Message Not Delivered) şeklinde bir bildirim alırsanız veya hiçbir bildirim almazsanız, bu, karşıdaki kişinin numaranızı engellediğinin bir işareti olabilir.

Not: Mesajınızın neden karşı tarafa gitmediği ile ilgili otomatik bir mesaj alırsanız, rahatlayabilirsiniz. Çünkü, karşıdaki kişi sizi engellediğinde otomatik yanıt almazsınız.

Telefon Etme (Çağrı Atma)

Bir diğer yöntem olarak, numaranızı engellediğinden şüphelendiğiniz kişiyi aramayı deneyebilirsiniz. Çağrı doğrudan sesli mesaja giderse veya bir kez (ya da yarım zil) çalarsa, ardından sesli mesaja giderse, bu, karşıdaki kişinin sizi engellemiş olabileceğinizin bir başka kanıtıdır.

Numara Gizleme

Numaranızı engellediğinden şüphelendiğiniz kişiyi birkaç kez aramanıza rağmen emin olamayabilirsiniz. Bu durumda numaranızı gizleyerek o kişiyi arayıp test edebilirsiniz.

Numaranızı maskeleyerek veya gizleyerek, sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kişiyi tekrar arayın. Bu maskeli telefon numarası ya da gizli numara ile aradığınızda karşıdaki kişinin telefonu normal olarak çalarsa (veya kişi cevap verirse), bu, numaranızın kesinlikle engellendiği anlamına gelir.

Diğer Mesajlaşma Uygulamalarında da Engelleyip Engellemediğini Kontrol Etme

Sizi engellediğinden şüphelendiğiniz şişi sizi engellemeye kararlıysa, büyük olasılıkla sizi başka uygulamalarda da engeller. Örneğin, onlarla WhatsApp üzerinden iletişime geçerseniz, WhatsApp‘ta engellendiğinizi gösteren ilgili bildirimleri ve işaretleri de fark edeceksiniz.

Eğer sizi o platformda engellemedilerse, çevrimiçi olduklarında mesajınızı görürler. Ancak size yanıt vermeyebilirler. Bu durumda, gönderdiğiniz mesajın bağlamından (içeriğini) kopmayın. Ancak, kısa mesajlarınızı ve aramalarınızı neden engellediklerini de öğrenmek istiyorsanız, kibar olun!

Numaranızın Engellendiğini Anlamına Gelebilecek Hatalı İşaretler

Birisini aradığınızda doğrudan sesli mesaj sizi karşılarsa, aradığınız kişi numaranızı engellemiştir. Ancak diğer yandan, aradığınız kişinin telefonu kapalı olma ihtimali de vardır. Veya telefonunun şarjı bitmiştir. Ya da telefonu Uçak Modu’nda veya Rahatsız Etmeyin modundadır.

iPhone'da Numaranızın Engellenip Engellemediğini Kontrol Etme

Ayrıca, siz aradığınızda başka bir görüşmede olduğu için cevaplamamıştır. Veya o anda konuşmak istemediği için sizi hemen sesli mesaja yönlendirmiştir.

Karşı tarafa gitmeyen SMS, zayıf mobil şebeke servisinin veya iMessage‘da yaşanan aksaklıkların sonucudur. Birkaç saat, hatta birkaç gün bekleyin ve tekrar aramayı veya mesaj atmayı deneyin.

Bu yazımızda iPhone‘da numaranızın engellenip engellemediğini kontrol etme konusu ile ilgili detaylı bilgi verdik.

iPhone’da Numaranızın Engellenip Engellemediğini Kontrol Etme

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.