11 en iyi WordPress Podcast eklentisi içeriğinizi doğrudan sitenizden sunun. Eski bir reality TV sunucusu, aniden başladığı bir podcast için iddia edilen 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığında, insanlar kendi podcast’lerini başlatma düşüncesine kapılır. Eğer zaten bir WordPress web siteniz varsa, işte podcast’inizi bir şekilde WordPress sitenize entegre etmeninen iyi WordPress Podcast eklentisi bir göz atalım.

11 En İyi WordPress Podcast Eklentisi

Blubrry PowerPress: Ücretsiz Blubrry PowerPress eklentisi, podcast’inizi yönetmenizi sağlar. PowerPress, size istatistikler, SEO araçları ve podcast’inizi iTunes ve Spotify gibi önemli platformlara dağıtmanın basit bir yolunu sağlar. Ayrıca gösteri notları ve grafikler eklemenize olanak tanır.

PowerPress, çoğu ses ve video dosya türünü destekler. Podcast’inizi Blubrry ile barındırmanıza gerek yok, ancak bunu yapmak size IAB sertifikalı istatistikler, tam bir ağ oluşturma yeteneği, yüksek erişilebilirlik için içerik dağıtım ağı (CDN) içinde barındırma ve dinleyicileriniz için daha iyi oynatma gibi ek özellikler sağlayabilir.

SimplePodcastPress: SimplePodcastPress eklentisi, podcast’inizi WordPress sitenizde yayınlamanız için araçlar sağlar. Sitenize kullanımı kolay, mobil dostu bir oynatıcı ekler. Ayrıca dinleyicilerinizin önemli noktaları tekrar tekrar dinlemeleri için tıklanabilir zaman damgalarını entegre edebilirsiniz.

SimplePodcastPress WordPress Podcast eklentisi ayrıca dinleyicilerinizi iTunes ve Google gibi platformlarda abone olmalarını, incelemeler bırakmalarını ve hatta bunu arkadaşlarıyla paylaşmalarını kolaylaştıran çeşitli çağrıya yönlendirme düğmeleri sağlar.

Podlove Podcast Publisher: SimplePodcastPress ve PowerPress gibi, Podlove Podcast Publisher sağlam bir podcast yöneticisi WordPress eklentisidir. Üstelik ücretsizdir. Diğer yöneticilerle benzer özelliklere ek olarak, Podlove ayrıca podcast’lerinizi daha iyi bir şekilde yapılandırmanıza olanak tanıyan bölüm desteğine sahiptir. Ayrıca podcast’inizin herhangi bir noktasına doğrudan bağlantılar gönderebilirsiniz.

Podlove’un esnek şablon sistemi de ilginçtir. Tüm podcast’leriniz bir görsel stilde yayımlanabilir ve daha sonra tamamen farklı bir stile kolayca değiştirilebilir. Bunları tek tek değiştirmeniz gerekmez.

Compact WP Audio Player: WordPress sitenizde bir podcast öne çıkarmak istiyorsanız ve tüm yönetim özelliklerine gerek duymuyorsanız, Compact WP Audio Player eklentisini düşünün. Temel HTML5 + Flash hibrit ses çalarıdır. Gösterildiğinde, sadece bir oynatma düğmesi olabilir.

11 En İyi WordPress Podcast Eklentisi
11 En İyi WordPress Podcast Eklentisi

Bir ses dosyasını sitenizin herhangi bir sayfasına veya yazısına gömmek için basit bir kısa kod kullanın. [sc_embed_player fileurl=”MP3 DOSYASININ URL’si”] kadar basittir. Tek eksik yanı, yalnızca .mp3 ve .ogg dosya formatlarını desteklemesidir.

iTunes Podcast Review Manager: iTunes’taki incelemeler, bir podcast’in başarısını ölçmenin en iyi yollarından biridir. Ancak derecelendirmelerinizin nasıl gittiğini görmek için sürekli olarak iTunes’a gitmek can sıkıcı olabilir. İşte ücretsiz iTunes Podcast Review Manager WordPress eklentisi devreye giriyor.

iTunes Podcast Review Manager, arka planda çalışan bir WordPress aracıdır. Bu, daha çok sizin görebileceğiniz bir araç olduğu anlamına gelir. Eklenti yüklendikten sonra, uluslararası incelemelerinizi WordPress panonuzdaki bir noktadan kontrol edebilirsiniz.

Libsyn Publisher Hub: Blubrry PowerPress’e benzer şekilde, Libsyn Publisher Hub tümünü bir arada sunan bir podcast yöneticisidir. Bazı özellikleri arasında gelişmiş programlama, bölüm oluşturma ve Apple Podcasts için etiket optimizasyonu bulunur.

11 En Iyi WordPress Podcast EklentisiBlubrry PowerPress, Blubrry Podcast Hosting hesabı olmadan da kullanılabilirken, Libsyn Publisher bir Libsyn podcast hosting hesabına ihtiyaç duyar.

Fusebox: Fusebox, podcasting dünyasında bir dizi araç dolusu sunan bir araç kutusudur. Diğer podcast yönetici eklentileriyle aynı özelliklere sahip olduğunu göreceksiniz. Ancak Fusebox, ücretsiz sürümde bile transkripsiyon sağlar şekilde gerçekten parlıyor.

Mülakat tarzı veya eğitim amaçlı podcast yapıyorsanız, transkripsiyon sunmak istersiniz. Dinleyiciye gözden geçirebilecekleri bir şey verir, böylece en iyi noktaları kaçırmazlar.

Buzzsprout Podcast Plugin: Birçok insan podcast’lerini Buzzsprout’ta barındırır ve bu nedenle nedenini görmek kolaydır. Ücretsiz hesapları her ay 2 saatlik podcast’e kadar yükleme olanağı tanır. İstatistikler, podcast dizinlerine girmenize yardımcı olma ve siteniz için özel gömülebilir çalarlar gibi özellikler elde edersiniz.

Buzzsprout Podcast Plugin for WordPress, Buzzsprout’ta barındırılan podcast’lerinizi siteniz içinde paylaşmayı basitleştirir. Upload/Insert toolbar’ınızda tüm yeteneklere tek tıklamayla erişim sağlayan yeni bir simge oluşturur.

Seriously Simple Podcasting: Castos’un, Seriously Simple Podcasting WordPress Podcast eklentisi yapıcısı, “Eklenti her zaman ücretsiz olarak kalacaktır.” diyor, Castos’un podcast barındırma hizmetini kullanmasanız bile. Bu harika çünkü özellikler açısından çok iyi donatılmış ve kullanımı gerçekten basittir.

WordPress’te Seriously Simple Podcasting’i kullanarak RSS beslemelerinizi ve aynı siteden birden çok podcast’leri yönetebilirsiniz. Elbette özelleştirilebilir bir medya oynatıcısı, çalma listesi oluşturma, video desteği ve diğer özelliklere sahiptir.

BackWPup – WordPress Backup Eklentisi: Blubrry, Castos veya Buzzsprout gibi özel bir podcast barındırma hizmeti almadığınız sürece, tüm bölümlerinizi yedekleyebileceğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

11 En Iyi WordPress Podcast Eklentisi 1
11 En İyi WordPress Podcast Eklentisi

BackWPup, WordPress sitenizin tamamını, medya dahil, Dropbox, S3 veya hatta başka bir yere FTP’ye tek bir .zip dosyası olarak kaydetme olanağı tanır. Ücretsiz sürüm sizi kurtarır.

Dixie WordPress Teması: WordPress Podcast eklentisi olmasa da, eğer tümüyle podcast yayıncılığına gidiyorsanız ve bunu desteklemek için bir WordPress sitesi kullanıyorsanız, özellikle podcaster’lar için tasarlanmış bir WordPress teması edinmeyi düşünün.

Dixie, ses dünyası için özel olarak tasarlanmış birçok temadan sadece biridir.

Ayrıca okuyun: