Microsoft Windows Klavyelerine Copilot Tuşu Ekliyor

Yaklaşan Windows bilgisayarlar, klavyelerinde özel bir Copilot tuşu ile donatılacaklar.

Microsoft, yapay zeka hedefine yönelik çalışmalarını sürdürerek, yeni “Copilot” fiziksel tuşunu duyurarak önemli bir adım attı. 4 Ocak 2024 tarihinde, yürütme başkan yardımcısı ve tüketici baş pazarlama sorumlusu Yusuf Mehdi, yeni bir Copilot AI Tuşu için ayrılmış fiziksel bir tuş eklenmesinin son üç on yılda PC deneyiminde yapılan en önemli değişiklik olduğunu açıkladı.

Yapılan duyuruya göre, yeni klavye tuşu, sohbet botuyla etkileşim kurmanın fiziksel bir giriş noktasını sunacak. Bu doğrultuda, Copilot tuşuna sahip cihazların Şubat 2024’ten itibaren görünmesi bekleniyor ve gelecekteki Surface cihazları da klavyede bu yeni fiziksel tuşa sahip olacak.

Yeni Klavyelere Copilot Tuşu Ekliyor

Copilot Tuşu Yeni Klavyelerde Yerini Alacak

Yeni Copilot tuşu, bazı klavyelerde ikinci “Windows” tuşunun yerini alarak sağ tarafta, “Alt” tuşunun yanında yer alacak. Başlangıçta, Microsoft’un üreticilerden bunu bir gereklilik yapacağı söylendi ancak son açıklama, şirketin üreticilere dizüstü bilgisayarlarına özel bir tuş eklemelerini zorunlu kılmayacağını doğruladı.

Ek olarak, Microsoft üreticilerin Copilot tuşunu klavyede istedikleri yere yerleştirme seçeneğine sahip olacaklarını belirtti. Ancak, önerilen, “Ctrl” tuşunun yanında sağ tarafta “Copilot” tuşunu oluşturmaktır. Sonuç olarak, bu, tuşun Windows donanım sertifikası sürecini geçmek için bir gereklilik olmayacağı anlamına gelir.

Ayrıca, yeni tuşun bilgisayar üreticileri tarafından gönderilen yeni cihazlarda zorunlu olacağı ancak ne zaman zorunlu hale geleceğinin belirsiz olduğu ifade ediliyor. (Eğer sohbet botu AI’yi devre dışı bırakmayı seçerseniz, yeni tuş varsayılan olarak Arama arayüzüne geçecektir.)

Bu kuralın istisnasının klavye üreticileri olacağını düşünüyorum. Ancak, Copilot’a zaten doğrudan erişen bir yardımcıya sahip olan Keychron klavyem olduğunu belirtmeliyim.

Ve bu sadece başlangıç, çünkü Microsoft’un Windows 12 ve şirketin ürünlerinin geneline daha büyük yapay zeka planları olduğu zaten biliniyor. Önceki raporlar, şirketin ayrıca Copilot’un arka planda daha gelişmiş aramalar yapmasını, projeleri ve iş akışlarını başlatmasını, bağlamı anlamasını ve daha fazlasını sağlayacak şekilde Windows Kabuğuna daha fazla yapay zeka entegre ettiğini belirtiyor.

Diğer yapay zeka geliştirmeleri arasında yeni bir Zaman Çizelgesi özelliği, canlı duvar kağıtları, oyunları ve videoları otomatik olarak ölçeklendiren Süper Çözünürlük ve daha fazlası bulunuyor.

Bu noktada, bunlar sadece dedikodular değil, çünkü Yusuf Mehdi, 2024 yılında şirketin “yapay zekanın sistemden silikon parçalarına, donanıma kadar Windows’a sorunsuz bir şekilde entegre edileceği daha kişisel ve akıllı bir bilgisayar geleceğine doğru önemli bir değişim yaşatması bekleniyor” dedi.

Bu, Microsoft’un Windows’un geleceğinde Windows tuşunu, Başlat düğmesini ve Başlat menüsünü değiştirmeyi mi planladığı anlamına mı geliyor? Muhtemelen hemen değil, ancak benim görüşüme göre, şirketin gelecekte Windows’un bir parçası olarak istediği bir şey.

Ancak, bunun gerçekleşmesi için öncelikle Copilot’un kullanıcılar için çok değerli bir özellik olması ve kusursuz bir şekilde çalışması gerekiyor. Microsoft daha önce bu denemeyi, Windows 8’in orijinal sürümünde Başlat düğmesini veya geleneksel Başlat menüsünü içermeyen ve sonra deneyimleri tersine çeviren değişikliklerle yapmıştı.

Bence, eğer insanlar Copilot ile etkileşime geçmeye başlarsa, bu sefer Başlat düğmesi ve Başlat menüsü için oyunun sonu olabilir, çünkü yapay zeka asistanı zaten uygulamaları başlatma ve sistem ayarlarını değiştirme gibi gelişmiş görevleri gerçekleştirebiliyor ve yapay zeka ile arama gibi daha fazla yükseltme de zaten yapılıyor.

Copilot Tuşu Yeni Klavyelerde Yerini Alacak

Ayrıca, işlemci teknolojilerindeki yeni ilerlemeler ve daha fazla cihazda Nöral İşleme Birimlerinin (NPU) bulunabilirliği, Copilot AI’ın daha yetenekli hale gelmesini sağlayacak.

Son zamanlarda, Dell, Gizmodo aracılığıyla gösterilen bir konseptte Copilot’un daha da gelişmiş sistem eylemleri gerçekleştirebilmesini ve kullanıcılar için gerçek bir kişisel BT yöneticisi gibi hareket edebilmesini gösterdi. Örneğin, gelecekte, Copilot, kullanıcı etkileşimi olmadan sistem veya uygulama sorunlarını tanımlayabilir ve otomatik olarak çözebilir. Örneğin, konseptte, Dell, sohbet botu AI’nın, bir halka açık kablosuz ağına bağlanarak güvenlik ayarlarını değiştirebileceğini ve otomatik olarak pil tasarruf modunu açabileceğini gösterdi.

Copilot zaten Görev Çubuğu’ndan bir tıklama uzaklıkta ve “Windows tuşu + C” klavye kısayoluyla erişilebilir, ancak klavyede yeni Copilot tuşu eklenmesi, Microsoft’un gerçekten yapay zeka ile tamamen iç içe olmak istediğini ve kullanıcıların bunu kaçırmamasını istediğini gösteriyor.

Peki siz Copilot tuşu hakkında ne düşünüyorsunuz sizce gerekli mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.