Mobile Legends Sorunları-Çözümleri

Mobile Legends, 100 milyonun üzerinde mobil kullanıcının tercih etmiş olduğu, global dünyada online olarak oynanabilen bir strateji oyunu. Hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlarda oldukça popüler olan bu oyun. Online olması sebebi ile, oyunu oynarken sunucular arası iletişimin çok hızlı olması gerekir. Aksi halde oyun sırasında yapmış olduğunuz. Herhangi bir hamlenin sunucuya ulaşıp geri dönüşü yavaş olması halinde. Tepkimeleri geç olarak fark ederiz buna da bildiğiniz üzere. ms, ping veya lag sorunu olarak oyuncular arasında sıfatlandırıyoruz.

“ms”, saniyenin binde biri, yani milisaniye olarak adlandırılır. Bu süre, kullandığımız cihaz üzerinde gösterdiğimiz tepkimlerin. Sunucu ile kullanıcı arasında geçen sürenin tanımı olarak adlandırılır. Aynı zamanda ping ya da ping süresi de denilebilir. Yani 1000ms değerini, oyun ekranının sol üst köşesinde gördüğümüzde. Sunucu ile cihazımızın arasında 1-saniyelik bir gecikme var demektir. 1-saniyelik bir gecikmenin de, oyunun kullanıcıları olarak ne kadar kıymetli olduğunu iyi biliyoruz. Bu sebeple oyunumuzda, kullanım sırasında da fark edeceğimiz üzere. 150ms altı değerler genellikle kabul edilebilir seviyede olur. Ve kullanımlarımızda herhangi bir problemle karşılaşmamış oluruz.

Mobile Legends MS LAG PING Sorunu ve Çözümleri 1

ms (ping) sorununun sebepleri ise, genellikle kullandığımız internet hızındaki problemler, bulunduğumuz konum itibari ile sunuculara olan uzaklığımız ya da kullandığımız akıllı cihazda oluşan problemler sebebi ile oluşabilmektedir.

Mobile Legends MS LAG PING Sorunu ve Çözümleri 2

Sorunun Çözümü

Bu tür bağlantı sorunlarının çözümü olarak belirteceğim işlem adımlarını, buna benzer online oyunlarda da uygulayarak kaliteli bir kullanım sağlayabiliriz.

11858 teknik destek

Öncelikle oyuna girmeden önce arka planda çalışan uygulamaları kapatabiliriz.

Mobile Legends MS LAG PING Sorunu ve Çözümleri 3

Kullandığımız akıllı cihazlarda bildiğiniz üzere güç tasarruf modları da bulunmaktadır. Bu tür özellikler, ürünümüzün pil ömrünü uzatmak için performansdan kısacağından dolayı, oyun kullanımı sırasında cihazın tasarruf modunun kapalı olması da kullanımlarımızı hızlandırabilir.

Mobile Legends MS LAG PING Sorunu ve Çözümleri 4

Kullanmakta olduğumuz internet ağı eğer bir ortak kullanımda olan Wi-Fi ağı ise, aynı anda birkaç cihazın da internet kullanım yapması, ms (ping) sorunlarının oluşmasınada sebep olabilmektedir.

Mobile Legends MS LAG PING Sorunu ve Çözümleri 5

Oyun içi ayarlar bölümünden ise, üstte belirttiğimiz temel öğeler bölümünde bulunan yüksek kalite seçeneğini kapatıp. Düşük çözünürlük modunu seçerek. Ve yine alt kısımda bulunan grafikler bölümünden akıcı olarak belirtilen ibareyi seçerek bağlantı. Ve oyun hızını da artırabiliriz.

Bunun yanısıra ek olarak da yine aynı sayfanın sonuna doğru geldiğimizde göreceğimiz üzere.  “Hız Modu” seçeneği de bulunmaktadır. Bu seçeneği açarak da bağlantı hızını artırmayı deneyebiliriz. Yine belirtmemizde fayda var ki, hız modunu açmanın veri kullanımını artırma ihtimalide bulunmaktadır. Bu modun kullanımı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, butonun yanında bulunan soru işarreti

Mobile Legends MS LAG PING Sorunu ve Çözümleri 7

seçeneğine dokunarak, detayı hakkında bilgi edinmemiz de mümkün olacaktır.

İlişkili: Oyun