Yeni Başlayanlar Steam
Yeni Başlayanlar Steam destek

Makalemizde Steam uzaktan oynatma hakkında sizi bilgilendirmekteyiz. Hiç sevdiğiniz çok oyunculu oyunları, uzakta olan arkadaşlarınızla oynamayı veya dizüstü bilgisayarınızda zorlu bir oyun deneyimi yaşamayı istediniz mi? Steam Remote Play, bu hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilir. Bu ücretsiz özellik sayesinde, arkadaşlarınızla sanki yanı başınızda gibi oyunlarınızı paylaşabilirsiniz. Sahip olduğunuz güçlü bir PC ile favori oyunlarınızı çalıştırabilir ve istediğiniz herhangi bir cihaza yayabilirsiniz.

Steam Uzaktan Oynatma Nedir?

Steam Remote Play, bir oyunu bir bilgisayarda barındırırken tamamen başka bir cihazda oynamanıza olanak tanıyan bir oyun yayın özelliğidir. Cihaz Steam’e ve bilgisayarınıza bağlı olduğu sürece oyunu çalıştırmak için cihazın gerekli özelliklere sahip olmasına gerek yoktur. Ana bilgisayarınız oyunu çalıştıracak.

Steam Uzaktan Oynatma Öğrenme
Steam Uzaktan Oynatma Kılavuzuna dikkat

Bu aynı zamanda nerede olurlarsa olsunlar arkadaşlarınızla çok oyunculu oyunlar oynamanıza da olanak tanır, çünkü arkadaşlarınızı uzaktan bir ortak görevde size katılmaya davet edebilirsiniz. Bir oyun oturumu için aynı ekranın etrafında toplanamadığınız zamanlar için en iyi çözümdür.

Steam Remote Play’in Faydaları Nelerdir?

Steam Remote Play’in sunduğu avantajlar arasında mesafenin artık bir engel olmaması yer alıyor. İster arkadaşlarınızla en sevdiğiniz battle royale oyununda birlikte eğlenmek isteyin, ister sadece temel bir dizüstü bilgisayarınızda veya Steam Deck’inizde oyun oynamak için bir çözüme ihtiyacınız olsun, Steam Remote Play bu gereksinimleri karşılamak için mükemmel bir araçtır.

Steam Remote Play’in faydaları çok çeşitlidir:

Çok Oyunculu Oyun: oyuncuların uzaktan birlikte çok oyunculu oyunların keyfini çıkarmasına olanak tanır.

Platformlar Arası Uyumluluk: farklı işletim sistemlerinde çalışarak farklı cihazlardaki kullanıcıların birlikte oynamasına olanak tanır.

Geniş Oyun Kütüphanesi: Steam kütüphanenizdeki Steam Remote Play’i destekleyen her oyuna erişim sağlar

Donanım Sınırlamalarının Aşılması: Zorlu AAA oyunlarını güçlü bilgisayarınızda barındırarak daha zayıf cihazlarda oynamanıza olanak tanır. Geçmişte sık yer verilen oyun konularından biriydi.

Steam Uzaktan Oynatma için Neye İhtiyacım Var?

Uzaktan Oynatmanın keyfini çıkarmak için bir şeyler listesine ihtiyacınız yok. Aşağıdaki şeylere sahip olduğunuz sürece, gitmeye hazırsınız:

Yeni Başlayanlar Steam Uzaktan Oynatma
Steam Uzaktan Oynatma Başlangıç adımları
  • Oyunu çalıştırmak için minimum gereksinimleri destekleyen iyi oyun bilgisayarı
  • Donanım hızlandırmalı H264 kod çözmeyi destekleyen GPU’lu ikincil bir cihaz (çoğu iPhone, Android telefon, Windows PC, macOS ve Linux cihazı)
  • İdeal olarak 5 GHz Wi-Fi veya Ethernet olan hızlı bir İnternet bağlantısı
  • Her iki cihazda da Steam yüklü

Uzaktan Oynama için Steam Hesabına İhtiyacınız Var mı?

Evet, Remote Play trenine binmek için bir Steam hesabına ihtiyacınız olacak. Ancak zaten oyun oynuyorsanız, muhtemelen zaten bir tane vardır. Değilse, birine kaydolmak çocuk oyuncağıdır.

Steam giriş, üyelik ve uygulama indirme için tıklayınız.

Steam Remote Play’in Çalışması için Her İki Oyuncunun da Oyuna İhtiyacı Var mı?

İşin ilginç tarafı şu: yalnızca oyunu barındıran oyuncunun oyuna sahip olması gerekiyor. Kapsamlı oyun kütüphanesine sahip olan sizseniz, arkadaşlarınız koleksiyonunuzu sırtına alıp bir kuruş bile harcamadan eğlenceye katılabilir.

 Steam Uzaktan Oynatma Nedir
Steam Uzaktan Oynatma

Uzaktan Oynatmayı Nasıl Kullanırım?

Uzaktan Oynatmayı başlatmak hızlı ve kolaydır. Kendi ikincil cihazınızı veya arkadaşınızın cihazını kullanıma hazırlayın ve aşağıdaki adımları izleyerek bir oturum başlatabilirsiniz:

  1. Ana bilgisayarınızda Steam’i çalıştırın ve oynamak istediğiniz oyunu başlatın.
  2. Sizin veya arkadaşınızın ikincil cihazda Steam’de oturum açtığınızdan emin olun.
  3. Kendi ikincil cihazınızı kullanıyorsanız, her iki cihazda da Steam hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir.
  4. Steam arayüzünü açmak için Shift+Tab tuşuna basın ve Birlikte Uzaktan Oynatma seçeneğine tıklayın.
  5. Davet ikincil cihazda kabul edildiğinde siz veya arkadaşınız oyunu oynamak için bu cihazı kullanabilirsiniz.

Eğer bir sonraki oyun gecesinde arkadaşlarınızla buluşmak için sabırsızlanıyorsanız, mesafe engelinin sizi durdurmasına izin vermeyin. Steam Remote Play ile sanal bir yerel çok oyunculu deneyim yaşayabilir ya da dizüstü bilgisayarınızda, telefonunuzda, televizyonunuzda veya Steam Deck’inizde rahatça oturarak en sevdiğiniz oyunların tadını çıkarabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızı yükseltmeyi düşünüyorsanız, bu da harika bir fırsat olacaktır. Tabi doğru bir yükseltme yapılırsa.

İlişkili makaleler;