Kodı nedir nasıl çalışır özellikleri nelerdir. Aşağıda yer alan tanımlamamız ile ilerleyebilirsiniz.

KODI, son aylarda hem olumlu hem de olumsuz nedenlerden dolayı öne çıkan, açık kaynaklı bir medya oynatıcısıdır. Bununla birlikte KODI, Xbox Media Player olarak bilinir ve 2002‘den beri var. 2014 yılında XBMC Vakfı tarafından adı, KODI olarak değiştirildi. Android ve iOS  mobil cihazlar için KODI App uygulamasını Google Play Store‘dan ve Apple App Store‘dan indirebilirsiniz. Yazılımı, masaüstü bilgisayarınıza veya MacBook‘unuza indirmek isterseniz, resmi web sitesi olan kodi.tv‘yi ziyaret etmeniz gerekir. Ayrıca, KODİ indirme ve kurulum prosedürü oldukça kolaydır ve herkes, herhangi bir sorunla karşılaşmadan kurar.

Kodi Nasıl Çalışır?

Tüm içeriğinizi tek bir yerde saklamanıza ve hemen hemen her yerden erişebilmenizi sağlayan, XBMC kuruluşuna ait, merkezi bir medya depolama ortamıdır. KODI‘nin, medyayı sağlamayacağına dikkat edilmelidir. Kullanıcılar, kendi içeriklerini sağlamak veya çevrimiçi ortamı elle yönlendirmek zorundadır. Dijital ortamın tadını çıkarmaya alışkın olan TV izleyicileri gözönünde bulundurularak tasarlanmıştır.

KODI Nedir

11858 teknik destek

KODI platformu, hemen hemen tüm ses ve video dosya formatlarını destekler. Bu size, eski ve daha yeni dosyaları kolaylıkla açma esnekliği sağlar. Çok sayıda eklentinin yardımıyla YouTube, Vimeo gibi ücretsiz video hizmetlerinden, içerik yayınlayabilirsiniz.

Yaygın medya formatlarının yanı sıra KODI, slayt gösterilerini, hava durumu tahminlerini, sesli görselleştirmeleri, vb. destekler. Dahası KODI, bir oyun konsolu olarak da işlev görür. XMBC‘de, emülatör rom ve tek başına oyunlara göz atmanızı ve başlatmanızı sağlayan birçok KODI eklentisi vardır.

Kodi’de ses ve video oynatımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi KODI, eğlence dünyasına geniş kapsamlı bir destek getiriyor. Geleneksel dosya türlerinden ayrı olarak SMB / SAMBA / CIFS paylaşımları, NFS, WebDAV veya UPnP (Evrensel Tak ve Kullan) paylaşımlarından da medya oynayabilir. KODI ayrıca tüm standart çözünürlüklü videoları 720p, 1080i ve 1080p çözünürlüklerine de yükseltebilir. Ayrıca, eklentiler yardımıyla YouTube, Netflix, Hulu vb. ortamlardan video oynatabilirsiniz.

kodi Özellikleri Nelerdir

Video oynatmak için KODI, DVD Player adında bir video oynatıcı kullanıyor.

Kodi Eklentileri Nedir?

Herhangi bir yazılım için eklentiler, temel paketle birlikte verilmeyen işlevler ve özelliklerdir. KODI eklentileri, KODI Team ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Resmi KODI deposundan ve üçüncü taraf depolarından farklı hizmetler için, eklentileri kolayca bulabilirsiniz. Farklı eklenti kategorileri: oyun, şarkı sözleri, video, ses, web arayüzü, hava durumu vb.

kodi yasalmı

Scraper eklentiler, bir medyanın ayrıntılı bilgilerini çeşitli internet kaynaklarından almanızı sağlar. Bu bilgiler başlıklar, türler, yorumlar, posterler içerir. Web arayüzü eklentileri, KODI medya kitaplığınızı, uzak bir konumdan taramanıza izin verir.

Canlı TV izleyebilir ve KODI’de video kaydedebilir miyim?

KODI Nedir Özellikleri Nelerdir Yasal mıdır 4

KODI, güçlü Canlı TV ve DVR / PVR (video kayıt) özellikleriyle geliyor. Üçüncü taraf KODI arka uç eklentileri veya DVR cihazı yardımıyla Canlı TV seyreder radyo dinler, kayıt yapar ve diğer TV işlevlerini yerine getirebilirsiniz. Daha az teknoloji meraklısı kullanıcılar için, ilk kez Canlı TV ve kayıt kurulumu zor olur. KODI‘nin web sitesinde, meraklılara yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz var.

Kodi Depoları

Depolar, yazılımların depolandığı ve dağıtıldığı yerlerdir. Basit bir ifade ile ‘depolar’ kavramı, Android ve Apple cihazlarındaki uygulama mağazalarının konseptine benzer. Popüler ve en iyi KODI depolarının bazıları Kodil deposu, SuperRepo, Dandy Media, XVBMC deposu, Supremacy, vb. KODI‘nin de, birçok eklentiyi yükleyebileceğiniz resmi bir deposu vardır.

Kodi kutuları nelerdir?

KODI Nedir Özellikleri Nelerdir Yasal mıdır 5

“KODI Box”un patlayan satışları sayesinde, KODI giderek yaygınlaşıyor. Bir KODI Kutusu, doğrudan monitörünüze veya TV’ye bağlanabilen bağımsız bir cihazdır.

Kodi (ve Kodi Kutuları) yasal mı?

“Kodi’yi kullanmak güvenli midir?” sorusu, KODI‘den bahsettiğimizde en çok sorulan sorulardan biri. KODI tamamen yasal bir yazılımdır; web tarayıcınız kadar yasal.

Resmi KODI Ekibi ile bağlantısı olmayan çok sayıda KODI Kutusu, korsan akışlara (videolara) bağlantı sağlayan eklentilerle satılıyor. Ancak, bir KODI Kutusu, korsan akışını destekleyen eklentilerle birlikte gönderilmezse, bu kutuyu kullanmak yasaldır.