Kodi, en popüler medya oynatıcılardan biridir. Çok yönlü kullanımı, sade ve kullanıcı dostu bir arayüzü ile sadece medya oynatıcı olarak değil akış (streaming) uygulaması olarak da popülerdir. Kodi‘yi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, bu temel Kodi kılavuzu,  XBMC‘nin sahip olduğu ve geliştirdiği medya oynatıcının farklı yönlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kodi, üst düzey eğlence bir uygulamasıdır. Eklentileri kullanarak ücretsiz filmler, televizyon şovları izleyebilir ve hatta oyun bile oynayabilirsiniz. Aslında şu anda mevcut en iyi akış (streaming) uygulamalarından biri yapan Kodi‘de spor yayınlarını da izleyebilirsiniz.

Bu Kodi kılavuzunda, deneyiminizi kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz en iyi Kodi depoları, eklentileri ve yapıları hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca Kodi herhangi bir sorun yaşıyorsanız, kullanabileceğiniz sorun giderme ipuçlarını da bu yazımızda sunmaya çalışacağız.

Kodi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kodi Nasıl Kullanılır 2

Kodi, daha çok akış (streaming) uygulaması özelliği ile öne çıkan ve bilinen bir açık kaynaklı medya oynatıcısıdır. Tüm medya dosyalarınızı tek bir yerde saklayabilir ve herhangi bir platformdan onlara erişebilirsiniz. Ayrıca, deneyiminizi geliştirmek için kullanabileceğiniz birden fazla üçüncü taraf eklentisi var.

Kodi, büyük ve kolay anlaşılır bir şekilde organize edilmiş kullanıcı arayüzü kullanıyor ve bu da, daha büyük ekranlarda video izleme deneyimi için imkan sunuyor. Kodi‘de canlı TV izleyebilir ve ayrıca oyun konsolu olarak kullanabilirsiniz.

Kodi yasadışı mı? Kodi söz konusu olduğunda en çok konuşulan konulardan biri, yasadışı olup olmadığı. Kodi, içerik yayınlamak için kullanılabilecek üçüncü taraf eklentileri nedeniyle olumsuz tanıtım kazanmıştır. Soruya doğrudan cevaplayalım: Kodi yasal. Bununla birlikte, korsan içerik yayınlamanıza izin veren üçüncü taraf eklerini yüklüyorsanız, yasa dışıdır ve yasal sorunlara neden olabilir.

Windows, Mac, Android ve iPhone’a Kodi Nasıl Kurulur?

Kodi Nasıl Kullanılır 3

Kodi, Windows, Mac, Android, Firestick ve Linux dahil olmak üzere hemen hemen tüm platformlarda kullanılabilir. Kodi‘nin bu platformlara kurulması, resmi Kodi web sitesi kodi.tv tarafından sağlanan uygulamalar olduğu için kolaydır.

Kodi, Firestick/Fire TV’ye Nasıl Kurulur?

Kodi Nasıl Kullanılır 4

Kodi‘yi Fire Stick‘e kurabilirsiniz ve kurulum işlemi yaklaşık 5-dakika sürer. Amazon Fire Stick veya Fire TV‘niz varsa, Kodi‘yi yüklemenize yardımcı olacak ayrıntılı bir rehberi ilerleyen zamanlarda hazırlamayı umuyoruz.

 Kodi 18 Leia Özellikleri

Kodi Nasıl Kullanılır 5

Kodi 18 Leia, Kodi yazılımının en son sürümüdür. 30 Ocak‘ta piyasaya sürüldü ve video izleme deneyiminizi geliştirmek için birçok kullanışlı özelliğe sahip. Kodi 18, retro oyun emülatörlerini destekliyor ve müzik kütüphanenizi düzenlemek için yeni seçenekler sunuyor. Ek olarak Kodi Vakfı ayrıca Android Leanback ve ses kontrolü seçeneklerini de ekledi; böylece arkanıza yaslanıp önerilen içeriği Kodi‘de izleyebilirsiniz.

En İyi Kodi Depoları

Kodi Nasıl Kullanılır 6

Kodi, bir medya oynatıcısı olduğu için içerik yüklü olarak gelmiyor. Bununla birlikte Kodi eklentilerini yükleyip, tüm içerik türlerini Kodi‘de yayınlayabilirsiniz. Kodi havuzlarını, farklı Kodi eklentileri indirmek için kullanılan uygulama mağazaları olarak düşünebilirsiniz. 

En İyi Kodi Eklentileri

Kodi Nasıl Kullanılır 7

Size daha önce de söylediğimiz gibi, Kodi (ilk yüklendiğinde, varsayılan olarak bir) içeriğe sahip değildir. Canlı TV yayınları yapmak, film ve spor yayınlarını izlemek için Kodi eklentilerini yüklemeniz gerekir.

İndirebileceğiniz birçok Kodi eklentisi var, ancak bunlardan en iyisini seçmek önemlidir.