Internet Information Services (IIS) Kurulumu (Resimli Anlatım)

Siz değerli makale okuyucularımızla bu yazımızda ‘Windows’ işletim sistemi için ‘Internet Information Services (IIS)’ kurulum işleminin nereden ve nasıl yapılacağını paylaşacağız.
‘Internet Information Services’, ‘Windows’ işletim sistemlerinin web sunucusudur. Web uygulamalarının yayınlanması için bu uygulamaları barındırır ve dışarı (‘internet’, ‘intranet’) sunar.
‘ASP.NET’ uygulamalarının yayınlanabilmesi için ‘IIS’ içerisinde barındırılıyor olması gerekir. ‘IIS’, dışarıdan gelen çağrıları-istekleri (request) yanıtlayabilmek için, varsayılan olarak ‘80’ no’lu portu dinler ve gelen talepleri uygun altyapıya devreder. Dış dünyaya erişim verilebilmesi için modem üzerinden ‘80’ no’lu portun, Web Sunucusuna (ISS) NAT yapılması gerekir. Bir ‘ASP.NET’ uygulamasını ‘IIS’ üzerinden yayınlamak istiyorsak, ‘IIS’ üzerinde sanal dizinleri kullanmalıyız. İstemci, ‘HTTP’ protokolü üzerinden sunucuya istekte bulunduğunda, sunucu tarafında istemciyi ilk olarak ‘IIS’ karşılamaktadır.

‘.NET Framework’ün ‘2.0’ sürümünden itibaren, ‘SDK (Software Development Kit)‘ ile birlikte gelen ‘ASP.NET Development Server’, ‘IIS’e bağımlı kalınmadan web uygulamalarının çalıştırılabilmesini sağlamaktadır. ‘IIS’, sadece web sayfalarını sunmaz, ayrıca uzaktaki bileşenler için bir geçit görevi görür. Aynı zamanda ‘FTP Server’ olarak da kullanılabilir. ‘IIS’, ‘Windows’ işletim sistemleriyle birlikte gelir fakat kurulu olarak gelmez.

Kurmak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip edebilirsiniz.

• Öncelikle ‘Windows’ + ‘R’ tuş kombinasyonuna (aynı anda) basarak ‘Calıştır’ı açalım ve açılan ‘Çalıştır’ penceresindeki metin kutusuna ‘appwiz.cpl’ yazdıktan sonra Enter’a basalım veya ‘Tamam’a tıklayalım. (‘Windows’ tuşu, ‘Ctrl’ ve ‘Alt’ tuşlarının arasında bulunan pencere tuşudur.)

Internet Information Services (IIS) Kurulumu (Resimli Anlatım)
• Açılan pencerede ‘Windows özelliklerini aç veya kapa’ menüsüne tıklıyoruz.
Internet Information Services IIS Kurulumu 2
• Açılan pencerede ‘Internet Information Services’ kutucuğu işaretlenir. Kutucuk işaretlendiğinde, otomatik olarak ‘Web Yönetimi Araçlar’ ve ‘World Wide Web Hizmetleri’ seçenekleri de işaretlenmiş olacaktır. ‘ISS’ ile birlikte ‘FTP Server’ özelliği de aktif hale getirilmek istenirse ‘FTP Sunucu’ kutucuğunun da işaretlenmesi gerekmektedir.
Internet Information Services IIS Kurulumu 3
• Gerekli işaretlemeler yapıldıktan sonra ‘Tamam’ butonuna tıklayıp kurulum başlatılabilir.
• Kurulup bittikten sonra ‘Kapat’ butonu ile kurulum pencereleri kapatılır.

Internet Information Services IIS Kurulumu 4

Internet Information Services IIS Kurulumu 5
• Uygulamanın çalışıp çalışmadığını, web tarayıcınızında adres çubuğuna ‘http://localhost/’ yazıp Enter’a bastıktan sonra, aşağıdaki sayfanın gelip gelmediğini test ederek görebilirsiniz.
Internet Information Services IIS Kurulumu 6
• ‘IIS Yönetim Paneli’ne ise ‘Çalıştır’ penceresindeki arama kutucuğuna ‘IIS’ yazdığımızda karşımıza çıkan ‘Internet Information Services (IIS) Yöneticisi’ menüsünden veya ‘Çalıştır’ bölümüne ‘inetmgr.exe’ yazıp ‘Tamam’a tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Internet Information Services IIS Kurulumu 7

Internet Information Services IIS Kurulumu 8

Internet Information Services IIS Kurulumu 9