Ana Sayfa Bilgisayar Hangi CPU’yu Satın Almalısınız?

Hangi CPU’yu Satın Almalısınız?

105
0
Intel Core i9 vs. i7 vs. i5, Hangi CPU’yu Satın Almalısınız?

Intel ve AMD, şimdiye kadarki en hızlı tüketici masaüstü işlemcisi olan Intel Core i9 ile bir işlemci savaşına geri döndü.

Core i9, Intel’in şimdiye kadarki en hızlı tüketici işlemcisidir. 16 çekirdeğe kadar çıkabilen bu işlemciler, meraklılar ve ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmıştır. Peki Core i9 nedir? Ve Core i7 veya Core i5’ten gerçekten daha mı iyi?Intel’in basit terimleriyle Core i9, Core i5’ten daha hızlı olan Core i7’den daha hızlıdır. Ancak daha hızlı her zaman daha iyi değildir ve çoğu insan ekstra beygir gücüne ihtiyaç duymaz. Peki, hangi Intel CPU’yu seçeceğinizi nereden biliyorsunuz?

Intel Core i5 ve i7 ve i9 karşılaştırması

Intel Core i9 vs. i7 vs. i5 Hangi CPUyu Satin Almalisiniz 1

Core i9 serisi bu ekstra gücü en basit şekilde elde ediyor: daha fazla çekirdek ekleyerek. “Çekirdek” bir işlemcidir (çipin kendisi değil) ve her çekirdek genel performansa daha fazla işlem gücü ekler. Bu nedenle çift ​​çekirdekli ve dört çekirdekli işlemcilere sahipsiniz .

En yeni Core i9 işlemci olan Intel Core i9-12900K , bu amiral gemisi masaüstü işlemci 16 çekirdeğe sahiptir . Yoğun işlem gerektiren uygulamaları çalıştırmak için sekiz Performans Çekirdeği (P-Çekirdeği) ve arka plan ve hafif görevleri yürütmek için sekiz Verimlilik Çekirdeği (E-Çekirdeği).

P-Cores, oyunlar ve diğer ağır uygulamalar gibi öncelikli olarak tek veya birkaç iş parçacığı kullanan uygulamalar için en iyi şekilde kullanılır. Buna karşılık, E-Cores, bulut depolama uygulamaları veya akış hizmetleri gibi arka plan uygulamalarını en iyi şekilde çalıştırır.

Hangi Intel İşlemciyi Satın Almalısınız?

Intel Core i9 vs. i7 vs. i5 Hangi CPUyu Satin Almalisiniz 3

Şu anda, en yeni 12. nesil Intel işlemciler yalnızca masaüstü bilgisayarlar için mevcuttur. Intel’in en yeni işlemci tekliflerine sahip bir dizüstü bilgisayar almayı planlıyorsanız, henüz kesin bir lansman tarihi olmadığı için beklemeniz gerekecek.

Ancak, masaüstü bilgisayarınızı en son Intel işlemciye yükseltmeyi planlıyorsanız, mevcut anakartınızı değiştirmeniz gerekecektir. Bunun nedeni, bu 12. nesil yongaların yeni LGA 1700 soketini ve Z690 yonga setini kullanmasıdır.

Bu yeni yongalar önemli ölçüde daha uzun ve önceki nesillerden farklı olduğundan, en yeni Intel işlemcileri son neslin anakartlarına kuramazsınız.

Gereksinimlerinize bağlı olarak, hangi Intel Core işlemciyi seçmeniz gerektiğine ilişkin bazı öneriler ve öneriler aşağıda verilmiştir.

Ofis Çalışanları için En İyi Intel CPU

“Temelleri yapan basit bir dizüstü bilgisayar istiyorum.”

Ortak Faaliyetler: Web’de gezinme, e-posta, sosyal ağ, Microsoft Office, bazen film izleme

En yeni nesil Intel işlemciyi almak cazip gelse de, özellikle görevlerinizin çoğu bir avuç uygulama etrafında dönüyorsa, tüm gücüne ihtiyacınız olmayabilir.

Son nesil Intel Core i3-1125G4, ihtiyaçlarınız için fazlasıyla yeterli olmalıdır. Düşük maliyetli bir işlemcidir ve ayrıca size daha uzun pil ömrü sağlamak için enerji açısından verimlidir. Bu 11. nesil çip, maksimum Turbo Frekansı 3.70GHz olan dört çekirdeğe sahiptir. Ek olarak, Intel UHD Graphics’i entegre etti ve 64 GB’a kadar DDR4-3200 RAM’i de destekleyebilir.

Bu işlemciyi birçok uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarda bulabilirsiniz, bazıları 500 doların altında bile.

Öğrenciler için En İyi Intel CPU

“Bir sürü şeyi aynı anda yapmak ve ödevlerimi yapmak istiyorum.”

Ortak Aktiviteler: Film izlemek, müzik dinlemek, sosyal ağ kurmak, internette gezinmek, Microsoft Office, bazı oyunlar, kursa bağlı olarak özel yazılımlar

Öğrenciler için Intel Core i5-12600K her yönden mükemmel bir seçenektir. İstediğiniz her şeyi yapmanıza izin verecek iyi bir güç sağlar ve yakın zamanda piyasaya sürüldüğü için potansiyel olarak beş yıldan fazla dayanabilir ve kursunuzu tek bir bilgisayarla bitirmenize izin verebilir.

Bu yongalar altı özel Performans Çekirdeğine sahip olduğundan, Adobe Premiere Pro gibi özel uygulamalara ihtiyaç duymanız durumunda sunacaklar. Eşzamanlı olarak, dört E-Çekirdeği tüm arka plan görevlerini yerine getirir, böylece videonuzu dışa aktarırken güvenilir bir şekilde oyun oynayabilirsiniz.

Bu on çekirdek, elektrik faturanızı artırmadan size ihtiyacınız olan gücü sağlayacaktır. Bunun nedeni, bu çipin temel güç tüketiminin 125 W ve maksimum değeri 150 W olması ve böylece onu daha verimli hale getirmesidir.

Oyuncular için En İyi Intel CPU

Intel Core i9 vs. i7 vs. i5 Hangi CPUyu Satin Almalisiniz 4

“Çerçeve hızlarında düşüş olmadan en yeni oyunları oynamak istiyorum.”

Ortak Faaliyetler: Oyun, akış, yoğun çoklu görev

Bir oyun donanımı kuruyorsanız ve en yeni nesil Intel işlemcileri kullanmak istiyorsanız, anakartınızı değiştirmekten başka seçeneğiniz yok. Bunun nedeni, eski 10. nesil ve 11. nesil anakartların Intel’in en yeni teklifini desteklememesidir.

Ancak, bütçeniz varsa, değiştirme maliyeti kendini haklı çıkaracaktır. Intel i7-12700K size daha zorlu uygulamaları çalıştırmak için gereken çekicilik veren sekiz performans ve dört verimlilik çekirdeklerini sahiptir.

190W’lık maksimum turbo gücü, satın alma maliyeti, işletme verimliliği ve hız ve performans arasında size en iyi dengeyi sağlayacaktır. DDR5’i desteklediği için gelecekte daha hızlı belleğe güvenilir bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Profesyoneller için En İyi Intel CPU

“Yoğun iş yükümü kaldıran bir canavar istiyorum.”

Ortak Faaliyetler: Kodlama, video düzenleme, 3D modelleme

Profesyonel bir oyuncu, grafik tasarımcı veya mimarsanız, paranın satın alabileceği en iyi şeyi istersiniz. Bu nedenle, sizi her şeyin üstesinden gelecek bir beygir arıyorsanız, Intel Core i9-12900K dışında sizin için başka bir seçenek yok .

Bu çip canavarı, sekiz performans çekirdeğine ve sekiz verimlilik çekirdeğine sahiptir. Tam buharda çalışırken maksimum 241 watt’lık güç tüketimi ile güçlüdür.

12900K ve KF’si (entegre GPU’su olmayan 12900K işlemci) kardeşi, oyunun en üstünde olduğunu kanıtlayarak, sürekli olarak birden fazla kullanıcı kriterini geride bırakıyor. Dolayısıyla, konu masaüstü Windows bilgisayarlar olduğunda en iyinin de en iyisini elde etmeyi planlıyorsanız, 12900K’yı almaktan başka seçeneğiniz yok.

En Pahalı Intel CPU Her Zaman En İyi Seçenek Değildir

Bilgisayarlarla ilgileniyorsanız, her zaman en hızlı ve en güçlü işlemciyi seçmek isteyebilirsiniz. Ancak sınırsız miktarda kaynağınız yoksa, bu pratik bir seçenek değildir. Ne de olsa AMD, Intel ve hatta Apple gibi şirketler her yıl her zaman daha iyi ürünler piyasaya sürüyor.

Bu yüzden her zaman en pahalı seçeneği seçmek yerine, yaşam tarzınıza en uygun olanı düşünmelisiniz. Ancak, ileri teknoloji oyunlarla ilgileniyorsanız veya çok fazla video düzenleme yapıyorsanız, i9-12900K ile gitmek mantıklıdır.

Ancak tek yapmanız gereken Word işlemci kullanmak, e-postaları yanıtlamak ve Zoom’un önünde saatler geçirmekse, o zaman belki bir Intel Core i5-12600K (hatta Intel Core i3) sizin için daha uygun maliyetli bir seçenektir.

Ayrıca, daha iyi bir kamera ve mikrofon kurulumu gibi bilgisayarınız için aksesuarlar satın almak için tasarrufları kullanabilirsiniz. Ya da i9 ve i5 arasındaki neredeyse 300 dolarlık farkı kendinize güzel bir yeni monitör almak için kullanabilirsiniz.