Ana Sayfa Destek Windows 10’da ‘Kısıtlı’ Kullanıcıya ‘Yönetici’ Yetkisi Verme (Resimli Anlatım)

Windows 10’da ‘Kısıtlı’ Kullanıcıya ‘Yönetici’ Yetkisi Verme (Resimli Anlatım)

7
Windows 10'da 'Kısıtlı' Kullanıcıya 'Yönetici' Yetkisi Verme (Resimli Anlatım)

‘Windows 10’ işletim sisteminde, daha önceki yazılarımızda, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturma işleminin nasıl yapılacağı konusunu anlatmıştık. Bu yazımızda ise bir kullanıcıya ‘Yönetici (Administrator)’ yetkisi vermek için yapılması gereken işlem adımlarını paylaşıyor olacağız.
Bilindiği gibi ‘Windows’ üzerinde kendi kullanıcınız dışında farklı bir ya da daha fazla kullanıcı hesabı oluşturabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz bu kullanıcı hesaplarının yetkilerini de siz belirleyebilirsiniz. Sonradan oluşturulan kullanıcılar, varsayılan olarak ‘Administrator (Yönetici)’ değil de, ‘Users (kısıtlı)’ yetkisiyle tanımlanır.
Tek yapmanız gereken ‘Administrator (Yönetici)’ yetkisi olan bir hesaptan oturum açmak ve daha sonra aşağıdaki adımları uygulamak:
• Öncelikle ‘Başlat’ + ‘R’ tuş kombinasyonu ile ‘Çalıştır’ penceresini açalım.
• Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ‘netplwiz’ yazdıktan sonra ‘Tamam’a tıklayalım.

Windows 10'da 'Kısıtlı' Kullanıcıya 'Yönetici' Yetkisi Verme (Resimli Anlatım)
• Bir sonraki adımda ise aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi ‘Misafir’ hesabı görünüyor.
Not: Yazımız hazırlanırken hesabın adı sadece örnek olarak verilmiştir. Bir başka deyişle, hesabın adı Kemal de olabilirdi. Önemli olan bu hesabın yönetici yetkisinde olup olmadığı.
• Devam etmek için ‘Misafir’ hesabını seçelim ve ‘Özellikler’ butonuna tıklayalım.


• Bir sonraki adımda ise aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi sırasıyla ‘Grup Üyeliği’ → ‘Yönetici’ → ‘Uygula’ → ‘Tamam’ menülerine tıklayalım.

• Yukarıda belirtildiği sıralamayla işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.
• Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ‘Misafir’ isimli kullanıcı artık ‘Yönetici’ yetkisinde, bilgisayarınızda her işlemi yapabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek


İşlem tamamlandı. Yukarıdaki adımları uygularken herhangi bir sorun yaşarsanız bu yazının altına yorum atarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Sorunuz en kısa zamanda cevaplanacaktır.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

7 YORUMLAR

  1. aga hiçbir şey yapmaya yetki yok bilgisayarda ya.. netplwiz falan yazılmıyo iznin yok diyor. nere baktıysam olmadı, w7de yoktu w10 a geçtim başladı sorunlar kafayı yicem.

  2. başkan ana kullanıcıyı administratorlükten çıkarttım geri de düzeltemiyorum kaldı böyle surların üzerinden fatihin gemileri karadan yürütüşünü izleyen bizanslı komutan gibi kaldım öylece bakıyorum bunun bi yolu var mı

  3. Canazor güvenli moddanyap bu işlemleri yine şifre sorar administrator şifresini direk enterle veya kendi şifreni yaz gir ve işlemleri yap

  4. Merhaba bunu yazan arkadaş bu işlemi yaparken yetkisi olduğunu yani zaten admin seviyesinde yetkili olduğunu düşünüp yazmış olmalı peki admin yetkisi yok ise nasıl olacak

  5. Merhaba sizlere bir kaç sorum olacaktı ben bilgisayarımda yeni oturum açmıştım onu yönetici hesap yapıp admin hesabını standart kullanıcı yaptım diğer hesabı sildiğimde admin hesabı standart olarak kaldı ve neredeyse bilgisayardan hiçbirşey yapamıyorum bu hatayı veriyor:
    h ttp s://i.hizlire sim.com/XPR mLR.p ng

  6. Merhaba, benim admin hesabım AŞIRI kasıyor ve tepkimesiz kalıyor, ne yapsam kar etmedi anlayacağınız ve virüs de yok bu konuda çok tedbirli ve dikkatliyimdir. Neyse, sorum şu ki, ek bir kullanıcı hesabı açtım ve yoluma onunla devam edeceğim. Asıl admin hesabını DEVRE DIŞI bırakmak DEĞİL, SİLMEK istiyorum -içindeki verilerle birlikte-, bunu nasıl yaparım, MÜMKÜN MÜ? cevap gelirse mailime bildirim ulaşır mı fikrim yok ama bu sayfayı imlere ekleyeceğim, umarım kısa sürede cevaplarsınız. O ara birkaç denemede bulunayım belki silerim..

Comments are closed.