Ana Sayfa Haberler Siber Saldırılara Karşı Alınabilecek Önlemler!

Siber Saldırılara Karşı Alınabilecek Önlemler!

0
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Günümüz dünya konjonktüründe savaşlar, eski zamanların aksine silahlı harp olarak değil de siber saldırı operasyonları ile başlıyor. Bu saldırılar dönem dönem lokal çapta olabildiği gibi, global seviyede gerçekleştirilen siber saldırı eylemleri ile son dönemde çok sık şekilde karşılaşılıyor. Biz de teknodestek.com.tr ailesi olarak, kişisel ve kurumsal veri güvenliğinizi sağlamak adına, bireysel olarak gerçekleştirebileceğiniz eylem planlarını sizler için derledik. Aşağıdaki adımları uygulamanızın yanı sıra, veri güvenliğinizi artırmak adına profesyonel destek almanız da faydalı olacaktır.

Siber Saldırılara Karşı Alınabilecek Önlemler!

Basitlikten Uzak Şifre Kullanımı

Uzun yıllardır bilgisayar güvenliği alanında kullanıcı zafiyetleri sıralandığında listenin ilk sırası, her zaman zayıf, kolay tahmin edilen ya da not edilmiş şifreler yer almaktadır. Bunlar, siber saldırılarda saldırganın elini güçlendiren unsurlar olarak ön plana çıkmaktadır. Güçlü, kolay hatırlanan daha kripteks yapıda parolalar belirlemek, bu alanda alınabilecek en önemli güvenlik önlemidir.

Mümkün olan durumlarda ise kesinlikle iki adımlı doğrulama yöntemi tercih edilmelidir.

 

Sosyal Bilinç
Zayıf şifre kombinasyonlarından sonra hacker’ların işini kolaylaştıran bir diğer ikinci büyük yöntem ise, belirlenmiş senaryolara kolay kanılma durumudur. Konuyu biraz daha açmak ve basite indirgemek gerekirse; günümüzde, e-posta gelen kutumuza gelen sahte mail’lar ve telefonlarda kendilerini savcı, emniyet amiri olarak tanıtan kişilere kanan insanları gösterebiliriz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sistemsel Güvenlik Açıkları
Yerel internet ağınız çapında alabileceğiniz anti-malware ve anti-virüs yazılımı önlemleri, hem bireysel hem de yerel ağınızın güvenliğini artırmanız anlamında alabileceğiniz üçüncü büyük güvenlik adımıdır. Bu tür yazılımları seçerken lisanslı ürünleri tercih etmeniz ise, sisteminizi güncel şekilde saldırılara karşı korumak açısından çok önemlidir.

Reklam Virüsleri
İnternet sitelerini gezerken bireysel olarak dikkat edeceğiniz bu yöntem, sizleri trojan virüslerine karşı koruyacaktır. Özellikle sık tercih edilen sitelerden ziyade alternatif portallar şeklinde karşımıza çıkan bu reklam virüsleri, bazen internet bankacılığı şifremizin kaybına bile sebep olabilirler. Bundan dolayı internet tarayıcımızda Add-Blocker yazılımlarını bulundurmamız faydalı olacaktır.

 

HTTPS Kullanmamak
HTTPS’e geçmek, kullanıcı açısından zaman ve maliyet faktörü yaratabilir ancak bu durumun artıları eksilerinden çok daha ağır bastığından, HTTPS sistemini kullanmak tercih edilesi bir metottur.

Güvensiz Eklentiler
Kişisel blog, internet portalı ve web sitesi kullanımı sağlayan kullanıcıların kullanabileceği birçok faydalı açık kaynak kodlu eklentiler, günümüz dünyasında kullanıcıların çok sık tercih ettikleri yazılımlardır. Özellikle tarayıcılara ve yazılımlara eklenebilen eklentiler sayesinde, grafik anlamında birçok konforu kullanıcıya sunabiliyor. Ancak kaynağı belli ve güvenilir olmayan eklentilerin kullanımı durumda, bu durum konforun yanı sıra güvenlik zafiyeti oluşturuyor. Bundan dolayı kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken yazılımlardan biri de yazılım eklentileridir, diyebiliriz.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.