Ana Sayfa Sosyal Medya İşletmenizin Instagram Akışını Renklendirmenin 8 Yolu!

İşletmenizin Instagram Akışını Renklendirmenin 8 Yolu!

0
11858 teknik destek

Instagram akışınızda her zaman aynı tür içeriği paylaştığınızı hiç hissettiniz mi? Küçük bir işletme yönetirken, aynı anda binlerce farklı şeyle uğraşıyorsunuzdur ve sosyal medya için sürekli olarak yeni, inovatif fikirler bulmak kolay değildir. Bir süredir sosyal medya gönderilerinizi değiştirmek istiyor olsanız da, nereden başlayacağınızı kestirmek bile zor olabilir.

Instagram akışınızı, harika yeni içeriklerle daha ilgi çekici hale getirmek için öncelikle, şu anda ne gönderdiğinize (paylaştığınıza) bir göz atmanız, iyi performans gösteren gönderi türlerini analiz etmeniz ve içeriğinizde sizi siz yapan şeyin ne olduğunu anlamanız gerekir.  Aynı şeyi defalarca gönderiyormuşsunuz gibi hissedin. Öyleyse sıra eğlenceli kısma geldi; Instagram’da haber – paylaşım akışınızı canlandırmak ve dolayısıyla ağırlığınız artırmak için bazı yeni sosyal medya içeriği fikirleri üzerine beyin fırtınası yapma zamanı!

İşletmeniz için Yeni Instagram İçerikleri Hakkında Beyin Fırtınası Yapmanın 8 Yöntemi

1- En İyi Gönderilerinizden İlham Alın

Yeni sosyal medya içerikleri üzerine beyin fırtınası yapmak istediğinizde, kontrol etmeniz (göz atmanız) gereken ilk yer kendi yayınlarınızdır (paylaşımlarınızdır). En iyi gönderilerinizin ne olduğunu tespit etmek için Instagram İstatistikler’e (Instagram Insights) gidin. Gönderi Türü (fotoğraf, video), Metrik (yorumlar, beğeniler, erişim vb.) ve zaman aralığına (geçen haftadan son 2 yıla kadar) göre filtreleyebilirsiniz.

En iyi içeriklerinizi (paylaşımlarınızı) tespit ettikten sonra, bunları neyin başarılı kıldığını düşünün. Statik (fotoğraf) içeriğiniz mi en iyi performansı gösterdi yoksa video içeriğiniz mi? Kısa altyazılarınız, uzun altyazılarınızdan daha mı iyi etkileşim sağladı? Bu türden daha fazla içerik oluşturabilmek için neyin işe yaradığını not edin.

2- Rakiplerinizi İçeriğini (Paylaşımlarını) Takip Edin

Rakiplerinizin sosyal medyada ne yaptığını bilmek son derece önemlidir. İçeriklerini kopyalamaya çalışmayın; bunun yerine, Instagram’ınızı yenilemek, yeni içerikler için fikirleri beyin fırtınası yapmaya çalışırken başvurmak için rakiplerinizin sosyal hesaplarını, esinlenebileceğiniz ve ilham alabileceğiniz harika bir yer olarak düşünün. Kendi içeriğinizi oluştururken size yol göstermesi için, neleri iyi yaptıklarını ve neleri iyi yapmadıklarını not edin.

3- Gönderilerinizde ve Bio’nuzda Trend Olan Hashtag’leri Araştırın

Sektörünüzdeki en iyi içeriklerin ve paylaşımlarının neler olduğunu araştırın ve öğrenin. Bir çiçekçiyseniz, çiçekçilerle ilgili Hashtag’lere bakın. Bu Hashtag‘lerdeki en iyi performans gösteren içeriklerden ilham alın ve kendi Hashtag’lerinizi oluşturun. Her zaman güncel kalmak için belirli bir Hashtag‘i bile takip edebilirsiniz.

4- Çok Takipçili Hesapların Ne (Tür İçerikler) Paylaştığını Kontrol Edin

Çok takipçili hesaplar, yeni içerik için beyin fırtınası yapmak istediğinizde harika bir ilham ve esin kaynağıdır. İlham almak ve esinlenmek için Instagram‘da herhangi bir ünlüye bakmayın;  faaliyet alanınızla ilgili içerikler paylaşan çok takipçili hesaplara göz atın. Buradaki amaç, kendi müşteri portföyünüze benzer takipçileri olan çok takipçili hesapları bulmaktır. Örneğin, anneler veya bebekler için ürünler satıyorsanız, birkaç farklı çok takipçili ve anne olan Instagram kullanıcılarını araştırmak istersiniz.

11858 teknik destek

5- Instagram Reels (Paylaşımlarını) İzleyin

Henüz bir Instagram Reels oluşturmamış olsanız bile, muhtemelen haber akışınızda birkaç açılır pencere görmüşsünüzdür! Instagram yayınınızı (akışınızı) renklendirmek amacıyla video içeriği oluşturmak için araştırma yapın. Yüksek kaliteli videoları nerede ve nasıl oluşturacağınızdan emin değil misiniz? Küçük işletmeler için mükemmel olan stok fotoğraflar ve videolar içeren, kullanımı kolay şablonlar için, bu tür şablonları ücretsiz olarak bulabileceğiniz sitelere göz atabilirsiniz.

6- Arkadaşlarınızdan Yeni Fikirler İsteyin

Beyin fırtınasını sadece kendi başınıza yapmanız gerektiğini kim söyledi? Küçük bir işletme sahibi olarak, arkadaşlarınız ve aileniz muhtemelen işletmenizi çok destekliyor ve onların bu desteğini çok iyi biliyorsunuz. Yeni Instagram içerik fikirleri aradığınızı onlara da söyleyin ve beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olmalarını isteyin. Ayrıca, hesabınıza bir göz atmalarını ve neleri iyi yaptığınızı ve neleri iyileştirebileceğinizi not etmelerini isteyin.

7- Etiketlendiğiniz Gönderilere (Paylaşımlara) Göz Atın

Müşterilerinizin fotoğrafları, yeni sosyal medya içerik fikirleri hakkında beyin fırtınası yapmak için harika bir ilham kaynağıdır. Müşterileriniz, işletmeniz ile ilgili ne tür fotoğraflar paylaşıyor ve etiketliyorlar? İşletmenizin hangi yönlerini beğendiklerini tespit edin ve ardından bu bilgilere dayanarak daha fazla içerik paylaşın.

8- Yerel Hashtag’leri Araştırın ve Bulun

11858 teknik destek

İşletmenizin yerel olarak (bulunduğunuz konumda / bölgede) bilinirliği yüksek ise, şehrinizde nelerin yayınlandığını ve paylaşıldığınız kesinlikle kontrol etmek isteyeceksiniz! Bölgenizde yaşayan insanların neler paylaştığı ve neyle etkileşim kurduğuna dair bazı fikirler için yerel Hashtag’lere bakın. Bunlar yalnızca kullanmak isteyeceğiniz Hashtag‘ler değil, aynı zamanda harika bir içerik ilham kaynağıdır. İlgili içeriğin bir kısmını yeniden yayınlamak için izin bile isteyebilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için “Yerel İşletmeler Instagram’da Müşterilere Nasıl Ulaşabilir” makalemize bakabilirsiniz.

Bir İçerik Fikrinin İşletmeniz için Mantıklı Olup Olmadığına Nasıl Karar Verebilirsiniz?

Beyin fırtınası yaparken, başka bir firmanın veya çok takipçili hesabın her paylaşımının kendi markanız için uygun olmayacağını bilmek önemlidir. Örneğin bu firma veya Instagram hesabı, ayrıntılı ürün fotoğrafları oluşturmalarına yardımcı olacak büyük bir fotoğrafçılık bütçesine veya pazarlama ekibine sahip olabilirler.

Küçük işletmeniz için belirli içerik türlerinin işe yarayıp yaramayacağına karar vermenize yardımcı olmak için kendinize sormanız gereken 7 soru:

  • Başkasının (haber – paylaşım) akışında sevdiğim unsurlar nelerdir?
  • Bu içerik, marka değerlerimle uyumlu mu?
  • Bu içerik (haber – paylaşım) akışımı canlandıracak mı?
  • Bu tür içeriği kolayca yeniden oluşturabilir miyim?
  • Bu içerik benim düzenime uyuyor mu?
  • Müşterilerim bu içeriği ilginç bulacak mı?
  • Bu yeni içeriği oluşturup yayınlamaktan heyecan duyuyor muyum?

Son bir tavsiye: Instagram içeriğinizin mükemmel olmasına gerek olmadığını unutmayın. Takipçilerinizin seveceği yeni, heyecan verici içerikler deneyin ve oluşturun, ancak her zaman aktif olmamaktansa, müşterilerinizle interaktif bir iletişim kurmak daha iyidir.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1619 Oylamalar · 1619 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikYerel İşletmeler Instagram’da Müşterilere Nasıl Ulaşabilir?
Sonraki İçerikSandboxie: Virüslü (Şüpheli) Programı Korunarak Açmak

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.