Ana Sayfa Sosyal Medya Yerel İşletmeler Instagram’da Müşterilere Nasıl Ulaşabilir?

Yerel İşletmeler Instagram’da Müşterilere Nasıl Ulaşabilir?

0
Mid adult shop owner working behind the computer.

Instagram, dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmanın eğlenceli ve kazançlı bir yoludur. Peki ya yalnızca yerel müşterilere hizmet verebilen yerel bir işletmeyseniz?

İstanbul‘da bir masaj terapisti, İzmir‘de küçük bir kafe veya Ankara‘da bir kuaför iseniz, Paris veya Tokyo‘da (potansiyel) yeni müşteri bulmanıza Instagram yardımcı ol(a)maz. Peki, yakın çevrenizde gerçekten müşterileriniz olabilecek insanlara nasıl ulaşabilirsiniz?

İşte, Instagram‘da yerel kitlelere (potansiyel müşterilere) ulaşmak için birkaç strateji.

Yerel Hashtag’leri Kullanın

Instagram‘da yeni kitlelere ulaşmak tamamen (kullandığınız) Hashtag’lerle ilgilidir. Yerel (bulunduğunuz – ikamet ettiğiniz konumdaki – bölgedeki) kitlelere ulaşmak istiyorsanız, bulunduğunuz yere özgü Hashtag‘ler eklemek isteyeceksiniz. Yerel Hastag’leri kullanın dediğimizde sadece #[şehir adı] şeklindeki Hastag’leri kastetmiyoruz. En az 3-yerel Hashtag ekleyin ve farklı Hastag’leri deneyin. Örneğin İzmir merkezli kafeniz için şunları deneyebilirsiniz:

#izmir

#izmircafe

11858 teknik destek
11858 teknik destek

#izmirgurme

#izmiryoresel

#izmirkorfez

#izmiriseviyorum

Ya da İzmir‘deki mahallenizi veya bölgenizi vurgulayan ve öne çıkaran daha da özel Hashtag’ler kullanın.

Hashtag’leri kullanmadan önce her birini araştırarak doğru gönderide ve anlamda kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Hashtag seçimi hakkında daha fazla bilgi için Hashtag stratejinizi oluşturmaya yönelik ipuçları hakkındaki makalemize bakabilirsiniz.

Konumunuzu Etiketleyin

Haber Akışı’nızda (Feed‘inizde) veya Hikayeler’inizde (Stories) bir fotoğraf veya video paylaştığınızda, konumunuzu etiketleyebilirsiniz. Bu özellikten mutlaka yararlanın! Konum etiketli Hikayeler (Stories) ve Haber Akışı (Feed) gönderileri, Instagram kullanıcılarının yerel içerik içeren gönderi aramalarında görünür.

Bir gönderide (paylaşımda) konumunuzu etiketlemek için, altyazı düzenleyicisinin altındaki Konum Ekle (Add Location) seçeneğine dokunun. Instagram konumlar önerecektir, konumunuzu size sunulan önerilerde bulamazsanız, konumuzu içeren bir liste açmak yazmaya başlayabilirsiniz.

Konumunuzu bir Hikaye’de (Story) etiketlemek için bir Konum (Location) çıkartması ekleyin. Haber Akışı (Feed) gönderisinde (paylaşımında) yaptığınız gibi, listeden konumunuzu seçebileceksiniz.

Ücretli Reklamlarınızda Yerel Kitleleri Hedefleyin

Sosyal medyada ücretli reklamcılığın en güzel yanlarından biri, hedef kitlenizi coğrafi bölgeye göre seçmenize izin vermesidir. İster şehriniz, mahalleniz, belirli posta kodları veya adresler ya da bulunduğunuz bölge olsun, reklamı, yalnızca işletmenizle alakalı alandaki (konumdaki) kişilere göstermeyi seçebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Çok Takipçili Yerel Hesaplar ve İşletmelerle Ortak Olun

Çok takipçili diğer hesaplar ve işletmelerle ortaklık yapmak hem eğlencelidir hem de karşılıklı olarak faydalıdır. Diğer yerel işletmelerle birlikte çalışarak, görünürlüğünüzü artırabilir, yeni potansiyel müşterilere ulaşabilir ve yerel kitle ile bağlarınızı güçlendirebilirsiniz.

İlk adım, potansiyel ortaklar bulmaktır. Bunu, sizinle ilgili Hashtag‘leri ve konumları arayarak ve ortaya çıkan içeriğe göz atarak yapabilirsiniz. Alanınızla/sektörünüzle bağlantılı veya benzer faaliyeti olan yerel işletmeleri veya çok takipçili hesapları arayın.

Örneğin bir masaj terapisti iseniz, sağlık, spor ve vücut geliştirme alanlarında faaliyet gösteren işletmeleri ve çok takipçili hesapları arayabilirsiniz. Bir kafe işletiyorsanız, başka lokantalar, yerel gıda üreticileri, beslenme uzmanları veya eğlence alanlarında faaliyet gösteren firmaları ve bu konuda içerik paylaşan çok takipçili hesaplarla ortaklık kurabilirsiniz. Ya da bir kuaför işletiyorsanız, güzellik ve moda alanındaki diğer profesyoneller ve işletmelerle iyi bir ortaklık kurabilirsiniz.

İşte, ortaklık için bazı fikirler:

  • Bir hediye karşılığında, çok takipçili bir hesapla veya işletmeyle ortak olun.
  • Çok takipçili bir Instagram kullanıcısına, bir inceleme yayınlama karşılığında ücretsiz bir hizmet veya ürün sunun.
  • Hem hizmetlerinizi hem de markalarınızı tanıtan içeriği, çok takipçili bir Instagram kullanıcısı veya benzer alanda faaliyet gösterdiğiniz bir işletme ile birlikte oluşturun.

Ortaklık için bu ve benzeri birçok seçenek bulabilirsiniz.

Yerel Kitlenin İlgi Alanı ile Alakalı İçerik Yayınlayın

Instagram platformunun görsel ve estetik gücünden yararlanın. Alanınızla ilgili orijinal içeriğe ek olarak, bölgenizdeki sevilen yerlerin fotoğraflarını yayınlayın (ve yukarıda belirtildiği gibi konum etiketini ve Hashtag‘i kullandığınızdan emin olun). Bu tür içerikler, bu yerlere aşina olan ve bunlarla ilişkili anıları olan insanların dikkatini çekecektir.

Sadece İçerik Paylaşmayın; Etkileşim Kurun!

Yerel bir Instagram topluluğunun aktif bir parçası değilseniz, tüm bu etiketleme ve potansiyel yeni müşterilere ulaşma çabaları büyük ölçüde başarılı olmayacaktır. Gönderdiğiniz Hashtag‘leri ve konumları arayın ve yerel kullanıcılarla etkileşim kurun. Birinin gönderisini ‘beğenmek’, onları profilinize bakmaya yönlendirebilir; ancak gönderilerine kişiselleştirilmiş, anlamlı yorumlar bırakırsanız ve onları takip ederseniz, muhtemelen sizi geri takip edeceklerdir.

Yerel Instagram kullanıcıları ile etkileşim ve iletişim kurmak, tanıtım etkinlikleri için potansiyel ortaklar ve yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak, gelire dönüşmesini umduğunuz sadık bir takipçi kitlesine sahip olursunuz.

Eylem Planı:

  • Bölgenizdeki potansiyel müşterileri bulmak ve çekmek için, yukarıdaki stratejilerden ikisini seçin. Seçtiğiniz stratejileri bu hafta yapılacaklar listenize ekleyin.
  • Sizinle aynı konumda/bölgede bulunan (yerel) Instagram kullanıcıları ile etkileşim kurmak için, her gün belli bir vaktinizi ayırın.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA