Ana Sayfa Rehber Sandboxie: Virüslü (Şüpheli) Programı Korunarak Açmak

Sandboxie: Virüslü (Şüpheli) Programı Korunarak Açmak

0

İnternette şüpheli bir forumdan dosya indirdiniz ve virüs olup olmadığını bilmiyorsunuz fakat yine de dosyayı açmak istiyorsunuz. Ya da sadece güvende olduğunuza emin olmak istiyorsunuz. Bu durumda Sandboxie sizin yardımınıza yetişiyor.

Makalemize başlamadan önce kısa bir not geçelim, herhangi bir virüsün bu korumayı aşıp aşamayacağını kesin olarak söyleyemiyoruz. Sandboxie’nin kullandığı metodun oldukça güvenli olduğunu biliyoruz fakat siz yine de sıkı kodlanmış bir virüsün sanal ortamından çıkıp bilgisayarınıza sızabileceği gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden kredi kartı bilgilerinizin veya şifrelerinizin depolandığı bir bilgisayarda ne olursa olsun bunu yapmadan önce iki kere gözden geçirmeniz gerektiğini unutmayın. Oluşabilecek herhangi bir olumsuzluktan TeknoDestek sorumlu değildir.

Sandboxie Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sandboxie’yi çelik bir kutu olarak düşünebilirsiniz. Çelik bir kutunun içine torpil atıp patlattığınızı düşünün, kutunun dışına hiçbir şey saçılmayacaktır. Sandboxie’nin içine ise virüs sokarsanız, virüs sadece kutunun içerisindekilere bulaşacaktır.

Sandboxie kısacası içerisinde bulunan her şeyi sanal bir ortamda izole ederek bilgisayarınızı aktif bir virüsten korur. İçerisinde ne olursa olsun, olan biten orada kalır.

Eğer ki bu çelik kutunun içine virüs girdiğini fark ederseniz iki tıklamayla o çelik kutuyu yıkıp yeniden inşa edebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi makalenin en sonunda anlattık.

Önemli Not: Sandboxie’den çalıştırdığınız virüs eğer keylogger içeriyorsa her türlü yazdıklarınızı kopyalayıp iletebilir ve ekran görüntünüzü alabilir. Bu nedenle sanal bölgeyi parçalamadan özel bilgilerinizi bir yere girmemeye özen gösterin. (kredi kartınız, şifreleriniz vb.)

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sandboxie Nasıl Kullanılır?

Henüz Sandboxie’yi indirmediyseniz buraya tıklayarak indirme linkine gidebilirsiniz.

Sandboxie’yi kullanmak aslında oldukça basit, hemen başlayalım:

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  1. Şüpheli programa sağ tık yapın ve Run Sandboxed butonuna tıklayın.
  2. Çıkan ekranda DefaultBox’u seçin ve Tamam butonuna tıklayın.
  3. Farenizi uygulamanın üstüne götürdüğünüzde sarı bir çerçeve beliriyorsa ve başlığın başında ve sonunda “[#]” sembolü varsa uygulamayı Sandboxie’nin içerisinde çalıştırıyorsunuz demektir.

Sandbox Nasıl Silinir?

Herhangi bir virüs tespiti yaptığınızda panik yapmanıza gerek yok, işte izlemeniz gereken adımlar:

    1. Arama yerine Sandboxie Control yazın ve çıkan sonuca tıklayın.
    2. Sandbox DefaultBox’a sağ tıklayın ve ardından Delete Contents butonuna tıklayın.
    3. Karşınıza çıkan sekmeden Delete Contents butonuna tıklayın.

Böylece sanal ortamınızın içindeki bütün verileri silmiş olacaksınız.

Not: Açtığınız dosyada virüs olup olmadığından emin değilseniz bile işiniz bittikten sonra bu işlemi kesinlikle gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA