Temizlik ve MacBook simgesi.
MacBook'unuzu temizleyerek performansını artırın.

MacBook temizliği birçok kişinin yanlış yaptığı konulardan biridir. Günlük kullanımda MacBook’unuz toz, parmak izi ve diğer kirleticilerle kaplanabilir. Bu durum, cihazın performansını düşürmekle kalmayıp aynı zamanda estetik açıdan da rahatsız edici olabilir. Neyse ki, MacBook’unuzu temizlemek için yapabileceğiniz basitçe adımlar var.

Ayrıca okuyun: Bilgisayarınızın Ömrünü Kısaltan Hatalar

MacBook Ekranı Temizliği

MacBook temizliği en temel olanlarından biri MacBook ekranı temizliğidir. Onu temiz tutmak, net bir görüntü elde etmek için gereklidir. Ekranı temizlerken sert kimyasallar veya aşındırıcı bezler kullanmamak çok önemlidir. Aksi takdirde, ekranın yüzeyine zarar verebilirsiniz.

MacBook Temizliği
Kristal berraklığında bir ekran için temizlik ipuçları.

İşte MacBook ekranı temizliği için ihtiyacınız olan malzemeler:

Mikrofiber bez

Ekranı temizlemek için en güvenli seçeneklerden biri mikrofiber bezlerdir. Mikrofiber bezler, ekran üzerinde çizik bırakmadan toz ve parmak izlerini etkili bir şekilde temizler.

Distile su

Ekranı ıslatmak için distile su kullanılması önerilir. Musluk suyu, mineraller içerebilir ve ekran üzerinde leke bırakabilir.

%70 izopropil alkol (isteğe bağlı)

İnatçı lekeler için %70 izopropil alkole (IPA) başvurabilirsiniz. Ancak, IPA kullanmadan önce mutlaka ekranın küçük bir bölgesinde deneme yapın.

MacBook Ekranı Temizleme Adımları:

MacBook’u kapatın ve fişten çekin: Temizlik işine başlamadan önce MacBook’u kapatın ve güç kablosunu prizden çıkarın. Bu, yanlışlıkla cihazı açmanızı ve elektrik çarpılmasını önler.

Ekranı mikrofiber bezle silin: Kuru olan bir mikrofiber bez kullanıp ekranı nazikçe silin. Bez ile dairesel hareketler yerine yukarıdan aşağıya düz bir şekilde hareketler yapmanız önerilir.

İnatçı lekeler için distile su kullanın: Ekranda inatçı lekeler varsa, mikrofiber bezi biraz distile su ile nemlendirin. Bezi iyice sıkın, böylece damlama yapmayacak kadar nemli olsun. Nemli bez ile lekeleri nazikçe silin. Ardından, kuru bir mikrofiber bez ile ekranı tekrar silerek kalan nemi alın.

%70 izopropil alkol kullanımı: Eğer yukarıdaki öneriler lekeleri temizlemezse, %70 izopropil alkol kullanılabilir. Ancak, IPA kullanmadan hemen önce ekranın küçük bir bölgesinde bunu denemenizi öneriyoruz. Küçük bir pamuğa biraz IPA dökün ve ekranın köşesinde görünmeyen bir noktaya uygulayın. Ekranda herhangi bir renk değişikliği veya hasar oluşmuyorsa, IPA’yı diğer lekeli alanda uygulayabilirsiniz. Unutmayın, IPA kullanırken çok az miktarda kullanmak ve bezi iyice sıkmak önemlidir.

Ekran Temizliğiniz Sırasında Dikkat Etmenizi Önerdiğimiz Şeyler:

  • Ekranı asla aşındırıcı bir temizleyici, kağıt havlu veya mendille temizlemeyin. Bu malzemeler ekranın yüzeyine zarar vermekte.
  • Ekranı temizlemek için fazla miktarda su veya solvent kullanmayın. Aşırı sıvı, ekranın altına sızabilir ve cihazınıza zarar verebilir.
  • Temizlik sırasında ekranın çerçevesine veya bağlantı noktalarına sıvı temasına dikkat edin.

Klavye Temizliği

MacBook klavyeniz, günlük kullanımda toz, kırıntı ve kir birikebilir. Bu durum, tuşların basılmasını zorlaştırabilir ve hatta yazma deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Neyse ki, klavyenizi temizlemek için birkaç basit adım izleyerek klavyenizi tozdan ve kirden arındırabilir ve yazma deneyiminizi kusursuz hale getirebilirsiniz.

MacBook Temizliği
Klavyenizi temizleyerek yazım deneyimini artırın.

Klavye Temizliği için İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler:

Basınçlı hava

Basınçlı hava, klavyenizdeki toz ve kiri temizlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Basınçlı hava spreyi satın alabilir veya kompresör kullanabilirsiniz.

Mikrofiber bez

Mikrofiber bez, klavyenizdeki lekeleri ve parmak izlerini temizlemek için idealdir.

Mikrofiber bez ve temizlik.
Hassas yüzeyler için ideal temizlik malzemesi.

Pamuklu çubuk: Pamuklu çubuk, klavyenizin ulaşılması zor bölgelerini temizlemek için kullanılabilir.

%70 izopropil alkol (isteğe bağlı)

İnatçı lekeler için %70 izopropil alkol (IPA) kullanabilirsiniz. Ancak, IPA kullanmadan önce mutlaka klavyenizin küçük bir bölgesinde deneme yapın.

İzopropil alkol şişesi ve temizlik.
Derinlemesine temizlik için ekstra bir seçenek.

Klavye temizleme adımları

MacBook’unuzu kapatın ve fişten çekin

Temizlemeye başlamadan önce MacBook’unuzu kapatın ve güç kablosunu prizden çekin. Bu, kazara cihazı açmanızı veya kendinize elektrik çarpmasını önler.

Klavyeyi ters çevirin ve hafifçe sallayın

Bu işlem, klavyenizdeki gevşek toz ve kırıntıların dökülmesine yardımcı olacaktır.

Basınçlı hava ile temizleyin

Basınçlı hava spreyini kullanarak klavyenizdeki toz ve kiri üfleyin. Tuşların arasına ve klavyenin alt kısmına da basınçlı hava tutmayı unutmayın.

Mikrofiber bezle silin

Mikrofiber bezi hafifçe nemlendirin ve klavyenizi nazikçe silin. Lekeli bölgeler için, bezi biraz daha fazla nemlendirebilirsiniz.

Pamuklu çubuk kullanın

Klavyenizin ulaşılması zor bölgelerini temizlemek için pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Pamuklu çubuğu hafifçe nemlendirin ve tuşların arasını nazikçe temizleyin.

%70 izopropil alkol kullanımı (isteğe bağlı)

Eğer yukarıdaki adımlar lekeleri temizlemezse, %70 izopropil alkole başvurabilirsiniz. Ancak, IPA kullanmadan önce mutlaka klavyenizin küçük bir bölgesinde deneme yapın. Küçük bir pamuğa biraz IPA dökün ve klavyenin görünmeyen bir köşesindeki tuşlara uygulayın. Tuşlarda herhangi bir renk değişikliği veya hasar oluşmuyorsa, IPA’yı diğer lekeli bölgelere de uygulayabilirsiniz. Unutmayın, IPA kullanırken çok az miktarda kullanmak ve pamuğu iyice sıkmak önemlidir.

Ayrıca okuyun: Mac’inizdeki Zararlı ve Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?