Android’e savaş açan Huawei firması Huawei Harmony işletim sistemi için bir patent başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Google ile Huawei arasındaki savaş gün geçtikçe kızışıyor. Geçtiğimiz aylarda Ark OS adını verdiği ve iOS’a ve Android’e göre çok daha hızlı olduğunu belirttiği işletim sistemini duyurulmuştu. Fakat Huawei, 12 Temmuz’da bir patent başvurusu daha yaparak yeni planlarını açığa çıkarmış oldu.

Huawei firması Avrupa Birliği Patent Ofisi’ne başvuruda bulundu. Yeni işletim sisteminin adını Huawei Harmony işletim sistemi olarak duyurulmuş oldu. Huawei kanadından yapılan açıklamada, yeni işletim sisteminin sadece akıllı telefonlarda olamayacağı söylendi. Firmanın ayrıca ürettiği bilgisayarlarda da kullanılacağı bildirildi.

Huawei’den Yeni İşletim Sistemi Hamlesi

Birkaç ay içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen Ark OS yüklü telefonların, Android’in en büyük rakibi olacağı bekleniyordu. Fakat görünen o ki kendi ekosistemini kurmaya son hızla devam ediyor. Huawei, bilgisayarlarında da işletim sistemini kendisi hazırlayarak bu kararında oldukça ciddi olduğu görülüyor.

11858 teknik destek

Huawei HarmonyOS

HARMONY Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

Bu kararı göze alırsak HARMONY, çok yakın bir gelecekte duyurulmayabilir. Fakat şirkete yakın kaynakların belirttiğine göre, gelecek sene yaz aylarının başında bilgisayarlar ve akıllı telefonları yeni işletim sistemiyle piyasaya sürmeye hazırlanıyorlar.

“Telefonların ve bilgisayarların birbirleriyle senkronize çalışması avantaj yaratacak. Ve reklam gelir dağılımını da önemi ölçüde değiştirecek” şeklinde görüşler var. Huawei’nin yakın tarihte güçlü bir ekosistem oluşturabileceği konusunda hemfikir.