Ana Sayfa Haberler Dikkat! Android Telefonlarınız Tehlike Altında!

Dikkat! Android Telefonlarınız Tehlike Altında!

0

30 milyona yakın cep telefonuna sızdığı (bulaştığı) tespit edilen yeni bir kötü amaçlı yazılım keşfedildi: Agent Smith!

İşletim sistemlerindeki açıkları kullanarak cihazlarımıza iznimiz dışında sızan ve sistemimizi olumsuz yönde etkileyen virüslere bir yenisi daha eklendi: Agent Smith!

Bilgisayarlarımızı tabletlerimizi ve telefonlarımızı etkileyen kötü amaçlı yazılımlar sızıntı yapabilmek için birbirlerinden çok farklı yöntemler kullanıyorlar. Bazen bir e-posta ile bazen de masum bir fotoğraf ile sistemimize giriş yapan virüslerin alışıldık yöntemlerinin yanında Agent Smith, Check Point isimli güvenlik şirketinin raporuna göre 30 milyona yakın Android telefona bulaştı ve kullandığı yöntem ise diğerlerinden çok farklı: Reklamlar!

Reklamlar aracılığıyla kullanıcıların cihazlarına sızan Agent Smith, uygulamalarda değişiklik yapıp, çok daha fazla reklam gösterimi yaparak gelir elde ediyor.

Agent Smith, çıkış noktası olan Çin’den sonra ilk durak olarak Asya pazarını hedef aldı. Üçüncü parti yazılım sağlayıcılar yoluyla Hindistan, Pakistan ve Bangladeş başta olmak üzere 6 ülkede 30 milyona yakın telefona bulaşmış durumda.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Agent Smith Virüsünden Nasıl Korunacağız?

Matrix filminden esinlenen ismiyle Agent Smith, çalışma prensibi olarak uygulamaların sistem dosyalarını değiştiriyor. Şu ana kadar en fazla etkilenen uygulamalar WhatsApp, Opera, SwiftKey ve MX Video Player gibi yaygın kullanım gösterenler. Yapılan testlerde uygulamaların güncellenmesi ile değiştirilen sistem dosyaları düzelmiş oluyor ve telefonda karşımıza çıkan reklam sayısı normale geliyor.

İşletim sistemimizi ve uygulamalarımızı sürekli güncel tutmak, bu virüsten korunmak için yeterli görünüyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA