Chromebook daha az RAM nasıl kullanılır adlı makalemizde, ram sorunu yaşayan kullanıcıların dikkatle makalemizi okuyup incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Chrome OS, Windows 10 ve macOS gibi eski işletim sistemleriyle karşılaştırıldığında birçok güçlü noktaya sahiptir . 2021’in sunduğu en iyi Chromebook’lar , genellikle görülen uygun fiyatlı yapısı nedeniyle son derece popülerdir. Ancak fiyatların düşmesi donanımdan da ödün verilmesini beraberinde getiriyor ve çoğu uygun fiyatlı makine artık 4 GB RAM kullanıyor.

Bu eskiden sorun değildi, ancak diğer her şey gibi Chrome OS de olgunlaştıkça biraz büyüdü ve artık her zamankinden daha fazla kaynak tüketmeye başladı. Sonuçta, Chrome tarayıcısının Windows ve Mac’teki  sistem kaynaklarını nasıl tükettiği artık belgelenmiştir.

4 GB RAM artık yeterli değil ve Google bu sorunu çözene veya Chromebook üreticileri minimum 8 GB RAM kullanmaya başlayana kadar bu iş size yani kullanıcıya düşüyor. Ya daha kötü bir deneyim yaşayın ya da bu konuda bir şeyler yapın. Size bu konuda neler yapabileceğinizi göstereceğiz.

chromebook ram
Chromebook daha az RAM nasıl kullanılır

Chromebook Daha Az RAM Nasıl Kullanılır Yolları

Yapılması çok az zaman alan ancak genel Chromebook deneyiminizi daha iyi hale getirecek iki şey vardır. Bunlar, Chrome uzantılarına olan bağımlılığınızı azaltmayı ve Android’i tamamen kapatmayı içerir.

Chromebook’unuzda ve RAM kullanımında tam olarak neler olduğunu merak ediyorsanız Chrome Web Mağazası’ndan ‘Cog’ Chrome uygulamasını indirebilirsiniz. Gerçek zamanlı CPU ve RAM kullanımının yanı sıra bazı sistem ayrıntılarını size gösteren küçük ve güzel bir araçtır.

Chrome OS görev yöneticisine ‘Arama + Esc’ tuşlarına aynı anda basarak da erişebilirsiniz. Bu tıpkı Windows 10 görev yöneticisine benzer ; size o anda neyin etkin olduğunu ve kaynaklarınızın ne kadarını kullandığını söyleyecektir.

chromebook ram
Chromebook daha az RAM nasıl kullanılır sorusu

1. Gereksiz uzantıları Chromebook’unuzdan kaldırın

Chrome uzantılarını yüklemek ve bunları unutmak kolaydır ancak gerçek şu ki, eğer kullanmıyorsanız bunların hepsi sisteminize zarar verir. Hepsi Chromebook’unuzda bulunan bir miktar RAM’i kullanıyor; bu nedenle, düzenli olarak aktif olarak bir tane kullanmıyorsanız ondan kurtulun.

Tarayıcıyı açın, ‘Ayarlar’a ve ardından ‘Uzantılar’a gidin. Ardından listeyi tek tek inceleyin, gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına karar verin ve onsuz yaşayabiliyorsanız ‘Chrome’dan Kaldır’a basın.

Çoğu reklam engelleyici kendi başına yaklaşık 150 MB RAM kullansa da hiçbir uzantı tek başına büyük bir fark yaratmayacaktır. Eğer bir uzantı istifçisiyseniz, gerçekten ihtiyacınız olmayan şeylerden kurtulmak, ihtiyacınız olan bir şey için değerli kaynakları serbest bırakacaktır.

chromebook.resim4
Chromebook daha az RAM nasıl kullanılır adım adım

Ayrıca, aynı anda kaç sekme açtığınıza dikkat edin. Hepsi bir miktar RAM kullanıyor, bu nedenle aynı anda 64 açık sekmeye ihtiyacınız yoksa bunları kapatın.

2. Android’i ve Google Play Store’u kapatın

İşte Chromebook’unuzdaki gerçek RAM katili. Chrome OS , favori Android uygulamalarınızı yüklemenize yardımcı olmak için yerleşik Android ve Google Play Store ile birlikte gelir. Ancak aynı zamanda mevcut RAM’inizin çoğunu kullanır. Öyleyse kendinize gerçekten buna ihtiyacınız olup olmadığını sorun, çünkü eğer yapmazsanız, hayatınız onsuz daha iyi olacaktır.

Chromebook’unuzda Google Play Store’u ve Android’i genel olarak devre dışı bırakmak için önce ‘Ayarlar’ uygulamasını açın. Olmanız gereken yere ulaşmanın en hızlı yöntemi arama çubuğuna ‘Google Play Store’ yazmanızdır.

Google Play Store ayarlarındayken ‘Kaldır’ı tıklayın. Onaylamanız istenecek ve ardından tamamlamak için “Android uygulamalarını kaldır”ı tıklayın. Hepsi bu kadar. Şimdi devam edip yukarıda açıklandığı gibi ‘Cog’u veya Görev Yöneticisini açarsanız, RAM kullanımınızda önemli bir azalma göreceksiniz.

Chrome OS uzun yıllardır Android desteği olmadan varlığını sürdürüyordu ve günümüzün web uygulamalarının kalitesi ile Linux uygulamalarını bir Chromebook’a yükleme yeteneği birleştiğinde, Google Play Store’dan bir uygulama almaktan daha iyi hizmet alabilirsiniz.

Chromebook’lar uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlar olabilir ancak bu, Chromebook’u satın alan herkesin ortalamanın altında bir deneyime maruz kalması gerektiği anlamına gelmez. Gerçek şu ki Chrome OS, özellikle Android’in de dahil olduğu bu günlerde oldukça şişmiş durumda.

Hiç kimse bir dizüstü bilgisayarın kullanılabilir RAM’inin tamamını tükettiğini ve hiçbir yeri açık halde durduğunu görmek istemez, ancak 4 GB’lık bir Chromebook’unuz varsa tam olarak bunu göreceksiniz. Ancak bu ipuçlarını takip edin ve mümkün olduğu kadar fazlasını geri alın.

Sıradaki makale: Google Drive İndirme Kotası Aşıldı Sorunu