Windows 11’in ilk büyük güncellemesi olan Windows 11 22H2 güncellemesi ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yenilenmiş başlat menüsü, simgeleri sürükleyerek görev çubuğuna bırakabilme özelliği, oluşturulan klasörlerin tanıtımı ve daha birçok fazlası bu güncellemede.

Windows 11 22H2 Güncellemesi

Windows 11 22H2 Güncellemesi Genel Özellikleri

Kullanıcılar daha fazla uygulama sabitleme ve daha fazla önerilen dosyaya bağlı kalmayı seçerek başlat menüsünde daha fazla kişiselleştirme yapabilecekler. Bu güncelleme Dosya Gezgininde de bir değişik yaptı. Başlat menüsüne benzer şekilde dosyaları hızlı erişim için sabitlemenizi sağlayan yeni bir ana sayfa getirdi.

Bunların yanı sıra video editörleri için ise yenilenen Clipchamp farkını gösteriyor. Ses Odaklama ve Arka Plan Bulanıklığı gibi özellikler sunuyor. Ve yeni Windows Studio kamera aracılığıyla geliştirilen görüntülü aramalar özelliklerinin de olduğunu söyleyelim.

Microsoft firması Windows 11 için gecikmeleri iyileştirmek için ve DirectX 10 veya DirectX 11 destekli oyunların Otomatik HDR ve değişken yenileme hızı özelliklerinin daha iyi çalışması için performans optimizasyonu getireceğini belirtti. Bu özellikler daha önce yalnızca tam ekran oyunlarda veya DirectX 12’de zaten mevcuttu. Güncelleme de ayrıca DirectX 12 Ultimate ve DirectStorage desteği de mevcut.

Yeni bir HDR Kalibrasyon uygulaması da mevcut. Xbox denetleyicisi kullanarak Xbox Oyun Çubuğuna erişim sağlayabilirsiniz. En son oyunlar ve oyun başlatıcıları için hızlı bir başlatıcı da ayrıca mevcut. Bu sayede klavye veya fare ve bir denetleyici arasında geçiş yapmanıza gerek olmadığını söyleyelim.

Smart App Control;

Smart App Control ile Windows 11 güvenliğine ek bir destek sağlıyor. Windows Defender denetimine bağlı olarak günlük toplanan 43 Trilyon güvenlik sinyaline dayalı AI modeli ile bir uygulamanın güvenli olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor. Microsoft Defender SmartScreen ise Microsoft kimlik bilgilerinizin kötü amaçlı bir uygulama veya güvenlik ihlali yapmış bir web sitesine girip girmediğinizi tespit ediyor.

Windows 11 22H2 Smart App Control

Son olarak özellik güncellemelerinin artık daha küçük boyutlarda olduğunu söyleyebiliriz. Windows 11 22H2 güncellemesi bir önceki güncelleme olan Windows 11 21H2 güncellemesinden 450 MB daha küçük. Ayrıca aylık olarak gelen toplu güncelleştirmelerin indirme ve kurulum süreleri de azaldı. Microsoft şirketi artık yayınlanan güncelleme kurulumlarının günün belirli saatlerinde programlanacağını belirtti. Bunu daha düşük karbon emisyonlarıyla sonuçlanacağını belirtti.