Paylaş

Bilinmeyenler dizimize, elektronik ürünler üzerinde sürekli sürekli gördüğümüz ve dikkat etmediğimiz, anlamını dahi bilmediğimiz “CE” etiketinin ne anlama geldiği ile devam ediyoruz.

Avrupa Birliği‘nin dünya çapında teknik uyumluluk kuralları çerçevesinde malların piyasada serbest dolaşımına uygun olduğu anlamına gelmektedir. 1985 yılında benimsenen yeni yaklaşım politikasına göre yeni yaklaşım direktifleri kapsamında ürünlerin standartlara uyumlu olduğunun, sağlığa, güvenliğe ve tüketici açısından çevre korumaya uygun olduğu anlamına gelen uluslararası açılımı ile Conformite Europeenne olan terimin baş harflerinden oluşmaktadır, CE etiketi.

ce1

Diğer bir anlamı ile üreticinin garantisi altında olan ve ürünün pasaportu olarak da ifade edilen CE işareti, bir kalite belgesidir. Sağlık ve güvenlik açısında bir sıkıntının olmadığının bir göstergesi olarak tüm dünyada aynı işaret olan CE işareti kullanılmaktadır.

Üreticiler bu işareti gelişi güzel kullanamadıkları gibi bu işareti ürünlerinde kullanabilmeleri için standartlara uygun olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz koşulları sağlamış olmaları ve CE Sertifikasına sahip olmak için bir dizi testlerden geçmiş olmaları gerekmektedir. Maddeler halinde yazacak olursak;

  • İlgili olan yönetmeliklerde yer alan prosedürlere göre uygunluk değerlendirmesini yapmaları ya da yaptırmaları gerekmektedir.
  • Teknik dokümantasyonu sağlamaları gerekmektedir.
  • Avrupa Birliği uygunluk beyanında bulunmaları gerekmektedir.
  • Üye ülkelerde son kullanıcının anlayabileceği şekilde güvenlik bilgilerinin ve kullanım talimatlarının düzenlenmiş olması gerekmektedir.
  • Bütün bu belgelerin 10 yıl süre saklanması, tescil işlemlerinin de yapılmış olması şartlar arasında yer almaktadır.

ce2

Ürün riskli ise yukarıda bahsedilen işlemleri yapsa dahi bu CE Etiketine sahip olamamaktadır. Hak sahibi olmaması halinde bu etiketi kullanması halinde tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu, AB mahkemelerine beyan etmesi gerekmektedir.  Büyük cezalara çarptırılacakları bir gerçektir. Gerekli evrakların hazırlanmayarak piyasaya sürülmüş olan ürünlerin kullanımları sonrasında yaşanacak sorunlardan tamamen üretici firma sorumlu olduğu bilinmektedir.

Biz son kullanıcı olarak dikkat etmemiz gereken husus, bu yazmış olduğumuz bilgilere dikkat etmemiz ve “CE sertifikalı”  ürünleri tercih etmemiz gerektiğidir. Sağlığımız ve güvenliğimiz açısında CE etiketine mutlaka dikkat edelim ve bir ürünü kullanmadan önce güvenlik bilgisini ve kullanım talimatını mutlaka okuyalım. Aksi bir durum kazaya yol açabilir ve telafisi mümkün olmayan veya büyük risklere ve maliyete neden olan sorunlar doğurabilir.

Faydalı olabilecek birçok bilgiye ve bilmediğiniz, merak ettiğiniz konular hakkındaki güncel bilgilere, yine sitemizde bulunan yazılarımdan erişebilirsiniz. Yorumlarınız ile bizlere sormak istedikleriniz bildirebilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.