Ana Sayfa Rehber Hdmi Nedir?

Hdmi Nedir?

0
Paylaş

High Definition Multimedia Interface İngilizce açılımı ile bilinen ama günümüzde sıklıkla HDMI olarak telaffuzu edilen kelime hakkında bu yazımızı hazırlıyoruz. Peki, neler bulacaksınız HDMI hakkında?

HDMI nedir ile başlayacağız. Evet, Türkçe karşılığı olan yüksek çözünürlüklü çoklu ortan ara yüzü anlamına gelen High Definition Multimedia Interface 2003 yılında geliştirilmiş olan dijital ses ve görüntülerin sıkıştırılmadan aktarılmasına olanak sağlayan bir birim olarak sunulmuştur. Ekseriyetler HDMI BLU-RAY disk çalarlardan, HD DVD oynatıcılardan, Bilgisayardan ( yeni nesil ekran kartlarında ve yeni nesil diz üstü bilgisayarlarından HDMI çıkışı var ise), oyun oynama platformlarından, dijital uygu alıcılarında uyumlu görüntü ve ses cihazlarına ( LED TV, HD Ready, Full HD TV) bağlanarak görüntü ve ses aktarımı sağlamaktadır.

2006 yılı sonrasında da yukarıda bahsi geçen cihazların dışında HDTV ve dijital kameralardan da görüntü bürümlerine ses ve görüntü aktarımı sağlanmaya başlanmıştır.

hdmi2

HDMI dışında bilinen RF (koaksiyer kabloya), component video kablosuna, komposite video kablosuna, s-video kablosuna, scart ve VGA kablosu gibi analog görüntü aktarım kablolarına ve DVI dijital ara yüz aktarım aktarım kablosuna alternatif olarak çıkartılmıştır.

Genel olarak gelişmiş ve yüksek çözünürlüklü video ve sesin tek bir kablo ile iletilmesi amacı ile üretilmektedir. HDMI kabloları da kendi içinde farklılıklar taşımaktadır. Farklı sürümler ile üretildiği bilinmektedir. Her biri farklı alanlara hitap etmekte olan üç farklı konnektör kullanılmaktadır. Tip-A denilen tür 19 pin, 13.9 mm genişliğinde, 4.4 mm yüksekliğindedir. Tek hat olan DVI-D ile uyumlu türdür. Tip-B daha yüksek oranda olan görüntüleri destekler. 29 pin, çift hatlı DVI-Dile uyumlu türdür. 21.2 mm genişliğe sahip modeldir. Tip-C ise taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. 19 pindir ama daha mikro taraşıma sahiptir.

hdmionecikan

Tüm türlerde kalın bakır kablo kullanılmış olup uzunluk hususunda her hangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Teknik bilgiler sonrasında anlamamız gereken HDMI kablonun bilgisayar gibi cihazlardan HDMI girişi bulunan TV’lere görüntü ve ses aktarımınız sağlayarak daha geniş ver ekranda eğlenceli anlar yaşamamızı sağladığıdır. Bu kablo ile ayrıca sunumların daha büyük bir alanda sergilenmesi de hdmi uyumlu yansıtım cihazlarına bağlanması ile de sağlanabilir.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.