Bir RAR dosyasıyla karşılaştıysanız ve sıkıştırmasını açıp görüntülemek için sabırsızlanıyorsanız, Windows ve Mac’te RAR dosyalarının nasıl çıkarılacağına ilişkin ayrıntılı bir kılavuz burada.

RAR dosyası nedir?

RAR, bir veya daha fazla dosyayı içinde tutan sıkıştırılmış bir dosya veya bir veri kalıbıdır. Daha basit bir ifadeyle, sisteminizde içinde birkaç başka klasör bulunan normal bir klasör gibidir. Ancak klasörün aksine, RAR dosyası içeriğini açmak veya çıkarmak için özel bir yazılım gerektirir. RAR Dosyaları Çıkarma birkaç dosyayı bir kere indirip ayıklayarak aynı anda indirebilirsiniz. Ayrıca sıkıştırma, bir diskteki dosyanın genel boyutunu da azaltır.

Windows’ta RAR Dosyası Nasıl Açılır?

Size daha önce de söylediğimiz gibi, Windows Gezgini RAR dosyalarını açamaz. Windows işletim sisteminde RAR dosyalarını açmak için yerleşik bir araç yoktur. Bu nedenle, bunun için üçüncü taraf bir RAR çıkarıcı kullanmanız gerekir.

Windows için popüler RAR çıkarma araçları arasında WinRAR, özellikle kullanımı kolay arayüzü ve içerdiği özellikler nedeniyle en popüler olanıdır.

11858 teknik destek

Windows Gezgini‘ne gidin ve açmanız gereken RAR dosyasını seçin.

Windows ve Mac'te RAR

Seçilen dosya/klasöre sağ tıklayın ve RAR dosyalarını çıkarmak için ‘WinRAR ile Aç‘ seçeneğini seçin.

Windows’a benzer şekilde, üçüncü taraf bir uygulama yüklemeden Mac’te bir RAR dosyasını açma seçeneği yoktur. Mac’te bir RAR dosyasının içeriğini çıkarmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz popüler yazılımlardan bazıları The Unarchiver, WinZip, iZip ve UnRarX’dir.

Burada, Mac’te bir RAR dosyasının nasıl açılacağını göstermek için The Unarchiver‘ı kullandık. Basit bir arayüze sahip ücretsiz bir RAR çıkarıcıdır.

Finder’a gidin ve sıkıştırmasını açmak istediğiniz .rar uzantılı dosya veya klasörü seçin.

Windows ve Mac'te rar

Sağ tıklayın ve ‘Birlikte Aç’ seçeneğinin altında ‘Unarchiver’ı seçin.

Dosya ayıklanacak ve şimdi içeriğini basitçe açarak görüntüleyebilirsiniz.

Windows ve Mac’te bir RAR dosyasının içeriğini çıkarmak, farklı üçüncü taraf araçları kullanabileceğiniz için kolaydır. Benzer şekilde, RAR uygulamalarıyla ilgileniyorsanız, Android ve iOS cihazlar için RAR çıkarıcı uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

İlişkili: Mac’te RAR Dosyaları Nasıl Açılır ve Çıkarılır.

RAR bir ZIP dosyası mı?

RAR ve ZIP iki farklı arşiv formatıdır. ZIP, açık ve daha eski bir formattır ve RAR, WinRAR‘ın geliştiricisine ait daha yeni bir arşiv formatıdır. Bu makalede RAR Dosyaları Çıkarma işlemini anlattık.

Mac’te WinZip olmadan bir RAR dosyasını nasıl açarım?

RAR dosyalarını açmak için macOS için “The Unarchiver” adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.