Önbellek nedir? Önbellek hakkında bilgi edinmek için makalemizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Hem bilgisayarlarda, hem de telefonlarda önbelleğin hayati önem taşıdığını belirtemeden geçemiyoruz.

Bilgisayarınızda farklı bellek türleri vardır ve her türün farklı türdeki verileri ve bilgileri depolaması amaçlanır. Bunların farklı boyutları ve hızları vardır, bu da onları ne kadar verinin depolanabileceği ve bu verilere ne kadar hızlı erişilebileceği konusunda etkili kılar.

Peki önbellek nasıl çalışır ve en iyi işlemcilerle nasıl bağlanır ? Ayrıca, farklı önbellek türleri nelerdir ve bilgisayarınızda ne kadarının kullanılabilir olduğunu artırabilir misiniz? Bunların hepsi aşağıdaki açıklayıcıda yanıtlanacak hayati sorulardır.

Ayrıca neden önemli olduğunu, RAM’den nasıl farklı olduğunu ve iki tür erişim belleğinden hangisinin daha iyi olduğunu da açıklayacağız.

1. Önbellek nedir?

Önbellek nedir? Önebelleğin Önemi
Önbellek Nedir?

Önbellek, bilgilere bilgisayarınızın ana sabit sürücüsünü kullandığınızdan daha hızlı yanıt verme hızıyla erişmenizi sağlayan bir veri depolama türüdür. En çok kullandığınız program ve dosyalardaki veriler, bilgisayarınızdaki en hızlı bellek olan bir tür geçici bellekte saklanır.

Önbellek için kullanılan gerçek bellek türüne yüksek hızlı statik rastgele erişim belleği (SRAM) adı verilir.

Önbellek, bu belleğin daha sık kullanılması ve hesaplama sırasında bazı işlemlerin sıklıkla tekrarlanması nedeniyle etkilidir.

Bazen CPU belleği veya CPU önbelleği olarak da adlandırılır ve teknik olarak bir tür rastgele erişim belleğidir (RAM).

2. Önbellek neden önemlidir?

 bellek

Önbellek, hızı nedeniyle önemlidir. RAM’den 10 ila 100 kat daha hızlı çalışır ve CPU isteğine yanıt vermek yalnızca birkaç nanosaniye gerektirir.

Ayrıca önbellekte daha fazla veri depolandığından, diğer kaynaklara göre daha yavaş olan RAM’deki bilgilere erişim için daha az zaman gerekeceğinden performansı da artırır. Bu, gecikmeyi azaltır; bu, daha az kaynakla birim zaman başına daha fazla işlemin gerçekleştirilebileceği anlamına gelir ve bu da performansın artmasına neden olur.

Ancak önbelleğin daha az depolama sağlaması ve daha pahalı olması nedeniyle iki dezavantajı da vardır.

3. Önbellek türleri

önbellek türleri

Önbellek, her biri bir öncekinden daha büyük ve daha yavaş olan üç düzeye ayrılmıştır.

L1 önbelleği son derece küçük ama hızlıdır ve genellikle işlemcinin içine CPU önbelleği olarak yerleştirilmiştir. Talep edilmesi muhtemel en son talimatların ve verilerin saklandığı yer burasıdır.

L2 önbelleği, ana sistem veri yolunda yavaşlamayı önlemek için genellikle kendi alternatif sistem veri yoluna bir işlemciye veya bir yardımcı işlemciye yerleştirilebilir.

L3 önbelleği, L1 ve L2’nin performansını artıran özel bir bellektir. L1 ve L2, L3’ten çok daha hızlı olmasına rağmen L3, DRAM’den iki kat daha hızlıdır.

4. Önbellek ve RAM

önbellek

Bir bilgisayar önbellekte bilgi bulamazsa, onu RAM’den çeker; çünkü RAM, veri ve bilgi için ana depodur. RAM çok daha ucuzdur ve depolama için daha fazla alana sahiptir.

Bununla birlikte, önbellek RAM’den 100 kat daha hızlıdır; bu da onu en çok erişilen verileri depolamak ve geri kalanını RAM’de saklamak için ideal kılar.

5. Daha fazla önbellek nasıl elde edilir

daha fazla önbellek
Önbellek hakkında detay

Önbelleğin ne kadar önemli olduğunu bilerek, daha fazlasının daha iyi olduğunu düşünmek doğal olacaktır. Ancak önbellek için daha fazla alana sahip olmak, bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamaz çünkü hangi verilerin nerede saklanması gerektiğini nasıl öncelliklendireceğini zaten bilir.

Daha üst düzey bir bilgisayar satın alıyorsanız, işlemciye zaten önemli miktarda önbellek dahil edilecektir, dolayısıyla bileşenleri satın alırken bunu dikkate almanıza gerek yoktur.

Ancak önbelleği tarayıcınızın ayarlarından temizlerseniz, aşırı dolması performansı etkileyebilir.

Önbellek, bilgisayarın performansının ve verimliliğinin hayati bir parçasıdır. Ancak ne kadar önbelleğe sahip olacağınızı doğrudan kontrol edemezsiniz ve yalnızca çok dolduğunda temizleyebilirsiniz.

Yalnızca önbellek yerine genel performans hakkında endişelenmek en iyisidir. Bir işlemci için alışveriş yaparken fiyat, saat hızları, çekirdek sayısı, iş parçacığı sayısı ve anakartınız veya grafik kartınızla uyumluluk gibi faktörleri dikkate almak önemlidir. Bunlar bilgisayarınızın performansını önbellekteki artıştan çok daha fazla artıracaktır.

Önbellek ile ilgili sorunlarınızı nasıl düzeltebileceğiniz konusunda diğer makalelerimize göz atabilir ve önbelleğiniz ile ilgili sorunlarınızı hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Sonraki: Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor