Windows 10 Oyun Sürümü bir sonraki Windows 10 işletim sistemi sürümü olabilir

Gamers, hazır mısın? Windows 10 Gaming Edition, Windows 10’un gelecekteki sürümü olacak. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, PC oyununun şirketin tüketici stratejisinde büyük önem taşıdığını açıkladı.

Ancak Windows 10 Standard Edition, ücretsiz bir oyun kayıt aracı, Oyun Modu ve DirectX 12 gibi özellikleriyle PC oyuncularının dikkatini çekemedi gibi görünüyor.

Son zamanlarda, Windows 10 kullanıcıları, Microsoft’tan bir Windows 10 Gaming Edition talep etmek için XBOX IDEAS platformunu kullandılar. “ Oyun için Spesifik Olarak Windows Sürümünü Oluşturma ” fikri, son zamanlarda Microsoft oyun topluluğundan yaklaşık 3.168 oy alan büyük bir başarı oldu.

Diğer kullanıcıların çoğu platformda görüş ve önerilerini paylaştı. Oyun topluluğu fikri memnuniyetle karşıladı, önerilerini paylaştı ve Windows’un Oyun sürümünün uygulanması için birçok çözüm sağladı.

Windows 10 Gaming Edition potansiyel özellikleri

Kullanıcıların çoğu, Windows 10 Gaming Editions’ın özellikleriyle birlikte görünüm ve his hakkında farklı bir öneride bulundu. Bazıları yeni sürümün bir sunucu ile masaüstü arasında bir çapraz olması gerektiğini düşünüyor.

Oyuncular için gerekli olan minimalist uygulama ve hizmet sürümleriyle sunulması gerekir. Hizmetlerini başlatabilmeleri ve uygulamaları kendi gereksinimlerine göre yükleyebilmeleri gerekir.

Windows’un bu sürümü, özellikle en zorlu oyunlar için fan hızını kontrol edebilmelidir.

Ayrıca, kullanıcılar monitör tercihlerini, ses tercihlerini, özel oyun profillerini, hız aşırtmayı ve çok daha fazlasını kontrol edebilecekler.

İşte Windows 10 Gamer Edition için Microsoft tarafından göz önünde bulundurulması gereken en önemli önerilerden bazıları.

  1. Minimalist GUI

GUI’nin çok fazla RAM belleği gerektirdiğini biliyoruz, bu nedenle Gamer Edition’ın minimalist bir Kullanıcı Arabirimi olması gerekir. Minimalist tasarım, oyunların daha hızlı başlamasına yardımcı olacak ve yönetimi de daha kolay olacaktır.

Windows 10 kilit ekranı son oyunlar, başarıları, arkadaş aktiviteleri, mesajlar ve Xbox Live aktivite olmalıdır. Tam ekran oyun başlatıcısı da varsayılan olarak mevcut olmalıdır.

Kullanıcıların Microsoft Mağazası dışında diğer kaynaklardan da oyun başlatmasına izin verecek. Ayrıca, Gaming PC hem denetleyici hem de fare ve klavye girişi için optimize edilerek daha güçlü hale getirilebilir.

  1. Birleşik Oyun Uygulaması

GoG Galaxy, Steam, Uplay, Epic, Origin gibi farklı kaynaklardan birden fazla hesabı bağlayabilecek Windows Mail’e benzer bir Oyun uygulaması geliştirilebilir.

Bu uygulama, oyunun tüm işlevselliğini uygulamak zorunda kalmayacak, sadece oyuna başlamak için harcanan zamanı ve günlüğe kaydedilen süreyi kaydetmek için gerekli özellikleri sağlayacaktır. Dahası, asıl müşteri başarıları ve diğer istatistikleri vb. Ele alıyor olacaktı.

  1. Windows Defender

Şu anda, Windows Defender arka planda çalışırken çok fazla CPU gücü tüketiyor. Bazen, oyunun belleğini uzak tutar, böylelikle oyun böyle durumlarda oynanamaz hale gelir.

Bilgisayarın, tam ekran modunda bildirimleri göstermesine veya odağı almasına izin verilmemesi gereken daha minimalist bir sürümü başlatılmalıdır.

  1. Gelişmiş Donanım İzleme

Bazı oyunlar, makroları ve grafik kartı ayarlarını eşleyerek sistemlerde en yüksek performansı sağlama yeteneğine sahiptir. Bu gereklilikleri göz önünde bulunduran kullanıcılar, donanım ve oyun özelliklerine dayalı olarak işletim sisteminden gelen otomatik ayarları istediler. Kullanıcıları her Windows kurulumunda manuel olarak yapılandırmalarından kurtaracaktır.

  1. Süreçlerde Azaltın

Bu, Microsoft tarafından dikkate alınması gereken en çok talep edilen özelliklerden biridir. Bir oyun Windows 10’da tam ekran modun da çalışırken, gerekli olmayanların tümü otomatik olarak “Askıya Al” moduna geçmelidir.

Sistem oyuna, başka hiçbir programın CPU veya GPU gücü alamayacağı şekilde öncelik verebilmelidir.

  1. Manuel Sürücü Güncellemeleri

Çoğu zaman sürücü güncellemesini indirmek zorunda kalıyoruz ya da PC tarafından otomatik olarak indiriliyorlar. Bu nedenle, Windows 10 Gaming Edition, NVidia, AMD, Windows güncellemelerini indirmek ve yüklemek için kısıtlamalıdır.

  1. Donanım ve Yazılım Özellikleri

Windows 10 Oyun Sürümleri için donanım özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır: işletim sistemi 10-20 GB boyutunda olmalıdır.

Yazılımın teknik özellikleri şunlardır: Steam, Ayarlar ve Denetim Masası, bazı önemli işletim sistemi bileşenleriyle birlikte Windows Defender’ın hafif bir sürümü, Microsoft Mağazası olmalıdır.

Alternatif Öneriler

Bazı kullanıcılar Windows 10’un özel bir oyun sürümü fikrini beğenmediler. Onlara göre, gelecekte başka bir şey yapmalarına izin vermeyecek bir sürümde çok fazla para harcamak zorunda kalmamaları gerekir.

Dahası, bir kaç tanesi için de uygun olmayan bir seçenek olan Windows 10 Gamers Edition için bir PC’yi yedeklemeleri gerekecektir.

Bunun yerine, fikre karşı çıkan kullanıcılar, Windows 10 Masaüstü Sürümleri ile birlikte bazı alternatif seçeneklerin uygulanmasını önerdi.

  1. Önyükleme Seçeneği (Oyun Modu)

Kullanıcıların çoğu, özel bir Windows 10 Oyun Sürümü’nün lehine değildi, bu yüzden yeni bir önyükleme seçeneği olan “oyun modu” nu önerdiler. Bilgisayarın doğrudan özel bir oyun moduna geçmesini sağlar.

Sistem, oyun için gerekli olmayan tüm işlemleri ve bileşenleri devre dışı bırakarak sistem kaynaklarını tam olarak kullanabilecektir. Ayrı bir önyükleme seçeneği, aynı bilgisayarı iş ve oyun için kullananlar için mükemmel olacaktır.

  1. Alternatif Başlangıç ​​Seçeneği

Alternatif bir başlatma seçeneği, teknoloji devi tarafından da göz önünde bulundurulabilecek başka bir öneridir. Oyuncuların, Windows Ayarlarında bazı alternatif başlatma seçenekleri ekleyebileceklerini belirtir.

Normal Windows 10 masaüstünde oturum açmak yerine, kullanıcıların başlangıçta belirli bir uygulamayı (Origin, Steam veya Battle.net) veya bir oyunu çalıştırmalarına olanak tanır. Uygulama başlatıldıktan sonra kullanıcılar başlatabilir, satın alabilir, güncelleyebilir, kaldırabilir, sohbet edebilir.

Bu nedenle, tüm özellikler bir fare ve denetleyici desteği ile birlikte tek bir yerde bulunacaktır.

Uzaklaş

PC oyun sektörünün gelecekteki büyümesinin beklendiği gerçeğini göz önünde bulundurarak genel bilgisayar pazarında bir düşüş olabilir. Microsoft’un kullanıcılarının taleplerini karşılamak için geliştirme aşamasına geçmesinin tam zamanı.

Tıpkı Windows Lite Edition gibi, Microsoft da PC Gaming’i işletim sistemindeki bir özellik yerine Windows 10 Gaming Edition’da birincil odak haline getirmelidir. Bu sürüm, oyuncular için özel olarak uyarlanmış ve optimize edilmiştir.

Kesinlikle oyuncuların çoğunun gereksiz unsurların çoğundan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Windows 10 Gaming Edition için herhangi bir öneriniz varsa aşağıya yorum yapın.