Windows 11 Klavye Kısayolları;

Windows 11 geldi ve beraberinde yeni özellikler getirdi. Birkaç çoklu görev özelliğimiz ve görsel bir revizyonumuz var. Onlara hızlı bir şekilde erişmek için klavye kısayolları olacağını düşünmek adil olur. Windows 10′da birçok klavye kısayolu bulunurken bunların neredeyse tamamı Windows 11’de çalışıyor.

Yeni özellikler, yani ek düzenler , widget’lar , bildirim merkezi ve hızlı ayarlar, Windows 11’de yeni kısayollar aldı. Üstelik bunların tümü, Windows 11 Insider Preview sürümlerinde çalışıyor. Bu yeni klavye kısayollarına bir göz atalım

Windows 11 Klavye Kısayolları

Benzer şekilde, çeşitli özelliklere erişmek ve çoklu görev verimliliğini hızla artırmak için dört yeni klavye kısayolumuz var.

11858 teknik destek

1. Widget Arayüzü

İlk olarak, Widget’larımız var. Uzun bir aradan sonra Windows 11’e geri döndüler. Widget’lar hızlı bilgi sağlamak içindir ve onlar için bir kısayol bulmamız adil olur.

Windows tuşu + W , Widget’lar arayüzünü veya Microsoft Dashboard adına sahip olduğu için açacaktır. Windows 10’un en son derlemesinde görüldüğü gibi, “Haberler ve ilgi alanları” özelliği Widget’lara dönüştürüldü. Widget’lar ekranı hava durumu, hisse senetleri, takvim, spor vb. gibi çeşitli bilgiler sunar.

Windows 11 Klavye Kısayolları

2. Hızlı Ayarlar Ekranı

İkinci olarak, Windows 10’un aynı anda hızlı ayar geçişleri ve bildirimler sağlayan Eylem Merkezi, iki parçaya bölündü Windows 11. Ondan sonra artık Hızlı Ayarlar ve Bildirim Merkezimiz var.

Windows tuşu + A , Wi-Fi, Bluetooth, ses seviyesi, Gece Işığı vb. gibi geçişler sunan Hızlı Ayarlar arayüzünü açar. Ayrıca, çoğu uygulamada oynatılan herhangi bir müzik/videoyu gösteren bir Medya Oynatıcı kapsayıcısına da sahiptir. Spotify gibi tarayıcılar ve uygulamalarla çalışır.,

Windows 11 Klavye Kısayolları

3. Bildirim Merkezi

Ayrıca, söz konusu Eylem Merkezinin ikinci kısmı olan Windows 11‘deki Bildirim Merkezi artık takvimle birleştirilmiştir. Tüm sistem bildirimlerini minimum düzeyde gösterir.

Windows tuşu + N , Bildirim Merkezi’ni açacaktır. Benzer şekilde, panelde bildirimleri ve aylık takvim görünümünü alırsınız.

Windows 11 Klavye Kısayolları

4. Yapış Düzenleri

Son olarak, Snap Layouts, Windows 11 ile birlikte gelen en sevilen özelliktir. Günlük iş akışında çok daha iyi verimlilik sunar. Çoklu görev, bu nedenle Windows 11‘de çok daha iyidir.

Windows tuşu + Z , ön planda bir Pencere etkinken Yapı Düzenleri menüsünü açar. Önceden tanımlanmış birkaç düzen arasından seçim yapabilirsiniz.

Windows 11 Klavye Kısayolları