Evlerimizde kullandığımız fiber internet bağlantısının hızları saniyede 100 megabit seviyesinin üstüne çıktı. Bu yüksek hızdan en iyi seviyede yararlanmak için, iyi performanslı bir cihaza ihtiyacınız var. Bu konuda Keenetic Giga, en uygun modellerden bir tanesi olarak öne çıkıyor.

10288090972210

Fiber desteğinin bir ağ çözümü olan Keenetic Giga, 1 Gigabit saniyeye kadar hıza sahip tüm internet planlarını destekleyebiliyor. Kullanmış olduğunuz IPTV ve akıllı TV servisleri için de gereken performansı yeterince verdiğini görüyoruz. 2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi bantlarını destekleyen bu ürün AC1300 standardına da uyumlu olduğunu belirtelim. Kablosuz ağ hızı saniyede 867 Mbit seviyesine çıkıyor bu da gigabit sınırına yakın olduğunu söyleyebiliriz. 4 adet 5 dBi güçlü anteni bulunan bu cihazda kablosuz ağ sinyalinin yönünü ayarlamak mümkün. Böylelikle evinizde en uzak köşelere bile düzgün bir sinyal akışı sağlayabilirsiniz. PCB üzerine yerleştirilmiş dört adet kablosuz güçlendirici de zayıf sinyalleri alıp yükseltiyor ve yönlendiriciye iletiyor. Bu sayede çok daha uzak mesafelerdeki cihazlarla da iletişim sağlanabiliyor.. Aynı zamanda veri gönderirken cihazın gücünün daha güçlü biçimde kullanılması mümkün. Keenetic Giga’da yer alan bir başka önemli kablosuz ağ teknolojisi de MU-MIMO. Bu teknolojiyle Keenetic Giga, farklı kanallardan farklı kullanıcılarla iletişim kurabiliyor. Kullanıcı sayısının artmasına bağlı olarak performansta düşme yaşanmıyor. Öte yandan yine cihazda bulunan Beamforming özelliği sayesinde, evde veya iş yerinde hareket hâlinde olan kullanıcıların cihazlarının Giga ile olan iletişimi yöneltilebiliyor, maksimum verimlilik sağlanıyor.

keenetic giga ac1300 whole home wi fi kablosuz gigabit fiber sfp 1116086837292715

Keenetic Giga, sahip olduğu donanım bakımından da güçlü. 880 MHz hızında çalışan çift çekirdekli MT7621A işlemci, 256 MB RAM, 128 MB flaş bellek mevcut. Cihazın tasarımı daha önce incelediğimiz Keenetic cihazlarına benziyor. Cihazın sağ kenarında biri USB 3.0, diğeri USB 2.0 destekli olmak üzere iki tane A tipi USB portu var. Ayrıca her bir USB portunu yanında birer fonksiyon tuşu var. Arka tarafa baktığımızda her biri saniyede 1 Gigabit bağlantı destekleyen toplam beş adet Ethernet portu görüyoruz. Bunlardan 4 tanesi RJ-45, bir tanesi ise birleştirilmiş RJ-45 ve SFP biçiminde. İkinci port, fiber internet servis sağlayıcınızın evinize getirdiği kabloyu doğrudan Keenetic Giga’ya bağlamanıza izin veriyor. Evinize gereken kablo RJ-45 uçluysa 0 portuna takabilirsiniz. Doğrudan fiber kablosu geliyorsa, SFP portuna bağlayabiliyorsunuz.

eeef7795ace9fa51ad89c42936248283

Eğer evinizde gigabit seviyesinde bir bağlantı hızına sahipseniz Keenetic Giga’nın sunduğu imkanlarla verimli bir ağ oluşturabilirsiniz. Üstelik Keenetic Giga veya diğer Keenetic ürünlerini ekleyerek de ağınızın kapsamını genişletebilirsiniz.