Ana Sayfa Bilgisayar Windows 10’da İnternet Veri (Data) Kullanımı Nasıl Bulunur (Görüntülenir)?

Windows 10’da İnternet Veri (Data) Kullanımı Nasıl Bulunur (Görüntülenir)?

0

İnternet kullanıcıları birçok değişik neden dolayı internet veri (data) kullanım miktarını ve internet kullanımı ile ilgili istatistiksel verilere ulaşmak hangi uygulamalar ve servisler üzerinden hangi miktarda veri kullanıldığını öğrenmek ister. Operatörlerin, servise sağlayıcıların müşteri hizmetlerinden kullanım miktarı sorgulanarak internet veri kullanımı öğrenilebilir fakat bu bilgi, yapılan internet erişimleri hakkında detaylı bilgi vermez. Çocukların internet erişimini kontrol etmek ve denetlemek, internet kotasını sömüren uygulamaları tespit etmek, internet kullanım miktarı ve dağılımı ile ilgili bilgilere erişmek istenmesinin en başta gelen nedenleridir. Windows 10 işletim sistemi ile birlikte artık bu bilgilere ulaşmak oldukça kolaylaştı. Herhangi bir uygulama, program yüklemenize gerek kalmadan, Windows 10 özelliklerini kullanarak internet veri kullanımını ve hangi uygulamalar, servisler, hizmetler üzerinden ne kadar veri (data) kullanımı yapıldığını çok basit ve kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize geçelim.

  • Ekranın sağ-alt köşesinde kablolu (Ethernet) veya kablosuz bağlantı simgesine sağ tıklıyoruz ve açılan küçük pencerede “Ayarlar’a gidin” seçeneğine tıklıyoruz.

  • Ya da ‘Başlat’ menüsünden de aynı ekrana ulaşabiliriz. ‘Başlat’ menüsüne tıklıyoruz ve daha sonra ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklıyoruz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Açılan ‘Ayarlar’ penceresinde ‘Ağ ve İnternet’ menüsüne tıklıyoruz.

  • Gelen pencerede, sol taraftaki panelde yer alan menülerden ‘Veri kullanımı’ seçeneğine tıklıyoruz.

  • ‘Veri kullanımı’ menüsüne tıkladıktan sonra, pencerenin sağ tarafında açılan panelde, kullandığınız bağlantı türünün (Wi-Fi, Ethernet) hemen yanında (son) 30-günlük veri (data) kullanım miktarını görebilirsiniz.

  • Kullandığınız bağlantı türüne (Wi-Fi, Ethernet) tıklayarak, kullanım istatistiklerini (hangi uygulamaların, servislerin, hizmetlerin ne kadar veri kullandığını) görebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
  • Ayrıca, ‘Veri kullanımı’ ekranında ‘Sınır koy’ butonuna tıklayıp, açılan pencerede veri kullanımı için kota belirleyerek, bu bilgisayardan yapılan internet erişimine sınır getirebilirsiniz.

  • Açılan pencerede ‘Sınır türü’nü (Aylık, Bir kerelik, Sınırsız), kota ‘Aylık Sıfırlama Tarihi’ni, miktar olarak ‘Veri sınırı’nı ve veri (data) miktarı ‘Birim’ini (MB, GB olarak) isteğinize ve tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

  • İsteğinize ve tercihinize göre ilgili seçenekleri belirledikten sonra ‘Kaydet’ butonuna tıklıyoruz.

Özellikle, çocuklarının internet erişimini kontrol etmek, denetlemek ve sınır koymak isteyecek ebeveynler için kullanışlı olacağını düşündüğümüz bu özellik ile ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ve sorularınızı, aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA