Ana Sayfa İnceleme Proxy Nedir? Ne işe Yarar?

Proxy Nedir? Ne işe Yarar?

0

İlk kez Youtube’un engellendiği 2008 senesinde Proxy tanımıyla karşılaşan Türk internet kullanıcıları, aradan geçen süre zarfında VPN servislerine terfi ederek Proxy sitelerine daha az ilgi göstermeye başladı. O dönem Ktunnel ve Vtunnel gibi popüler Proxy siteleri Youtube’a girmek isteyen ziyaretçilere büyük kolaylık sağlamıştı.

prox1

Peki, Proxy nedir? Ne işe yarar?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Proxy sunucuları, web tarayıcıları gibi vekil araçlarla gerçek sunucu arasındaki iletişim gerçekleştiği sunucudur. Ziyaretçi ulaşmak istediği site için öncelikle Proxy sunucusuna başvurur, ardından Proxy sunucusu üzerinden asıl sunucuya ulaşır. Bu sayede engelli tüm sitelere erişim sağlayabilmek mümkün olur.

prox2

Proxy neden kullanılır?

  • Servis sağlayıcınız tarafından engellenen bir siteye erişmek istiyorsanız,
  • IP adresinizin web siteleri ve sunucular tarafından öğrenilmesini engellemek istiyorsanız,
  • Belli bir adrese çok sayıda istek gönderecek bir yazılım çalıştırıyorsanız

Proxy sunucularından faydalanabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

prox3

Proxy adresi nasıl kullanılır?

Proxy’lerin iki farklı kullanım şekli vardır. Birincisi ve en yaygın olanı Proxy hizmeti sunan siteleri ziyaret ederek istediğiniz herhangi bir web sitesinin adresini yazmak, ardından siteye erişim sağlamaktır. İkinci yol ise IP: Port şeklinde listelenen ve farklı ülkelerden giriş yapmış gibi gözükmenizi sağlayan Proxy listelerini kullanmaktır. Chrome ve Internet Explorer gibi popüler tarayıcıların gerekli ayarlarını yaparak Proxy listelerinden faydalanabilirsiniz.

HideMyIP ve Anonimity 4 gibi bazı Proxy programları da internetteki gezintinizi gizlemenizi sağlayabilecek diğer seçenekler arasında yer alır.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA