Linux çok yetenekli bir işletim sistemidir. Bir masaüstü sistemi için ne istersen var. LibreOffice , Gnumeric ve diğer bileşenleri içeren eksiksiz ofis paketleri. Web tarayıcısı ve e-posta aracı, medya oynatıcılar ve çok daha fazlasını içerir. Elbette işletim sisteminin kendisi ve uygulamalar ücretsizdir ve düşük maliyetli donanımlarda iyi çalışır. Bir dağıtım ve platform seçerek başlayalım .

linux
Linux dağıtımları

Linux Dağıtımı Seçme

Bir dağıtım birlikte olduğu gibi yüklenen veya kullanılmaya hazır bir Linux sistemi koyarak birinin sonucudur. Burada aradığımız şey, yeni kullanıcılara yönelik olur. Ancak çeşitli dağıtımlar, bilimsel hesaplama , siber güvenlik analizi , eğitim, medya merkezi kurma vb. uzmanlaşmıştır .

Birçok dağıtımın “canlı” bir sürümü veya modu vardır. Bir bilgisayarı bu “canlı” ortamdan, bir DVD veya USB sürücüden başlatır. Diskte depolanan verilere dokunmadan bir Linux sistemiyle deney yaparsınız. Gördüğünüzü beğendiyseniz, genellikle işletim sistemini disk(ler)e yükleme seçeneğiniz vardır. Böylece bilgisayar her zaman o Linux dağıtımını başlatır. Birçok dağıtımın, size canlı sürümünde sahip olduğunuzdan daha fazlasını verecek ayrı bir tam sürümü vardır.

Dağıtımları birbirinden farklı kılan nedir?

Dağıtımı kim kurduysa, bir dizi kullanılabilir yazılım paketi seçmiş, bir kurulum veya canlı kuruluma karşı kurulum programı oluşturmuş ve grafiksel arayüz, ağ seçenekleri ve diğer ayrıntılar için neyi tercih ettiğiniz konusunda bazı varsayımlarda bulunmuştur. Herhangi bir dağıtımla, birçok ayrıntı için tam olarak ne istediğinizi belirterek ve tam olarak istediğiniz şey için daha fazla ayar yaparak özelleştirilmiş bir kurulum yapabilirsiniz. Ancak yeni başlıyorsanız, dağıtımın varsayılan masaüstü sürümü muhtemelen istediğiniz sürümdür.

Tüm dağıtımlar için indirme sayfalarına bağlantılar içeren en son haberleri görmek için DistroWatch’a göz atabilirsiniz . Geniş seçenek yelpazesi biraz bunaltıcı olur. Böyle:

İlk girişiniz olarak Linux Mint dağıtımını kullanmanızı öneririm . Yaratıcıları onu kullanıcı dostu ve istikrarlı hale getirmek için çalıştıkları için en popüler dağıtımlardan biridir. Kullanmaya başlamak çok kolay , birkaç dilde güzel kullanıcı kılavuzları var ve kolayca bir komut satırı alıp daha gelişmiş şeyleri yapmaya başlayabilirsiniz. Kullanıcı dostudur, ancak aptal değildir.

Seçimler dizisi ezici ve dürüstçe çok çoğunlukla Linux sistem yöneticisi ya da mühendis olmak doğru bir yolda Linux kullanıcı olmak için nasıl öğrenim ilgilenen varsa önemli değil. Çalıştırması kolay, etkileşim kurmak için makul derecede arkadaş canlısı ve çekici bir şey seçin ve denemeye başlayın. Ama birkaç öneride daha bulunmak gerekirse…

Red Hat, Klonlar ve Uyumlular

Red Hat Enterprise Linux veya RHEL olarak görülmektedir. ABD’de kurumsal odaklı ticari dağıtım ve diğer birçok ülkede. Sunucu başına yıllık 300-3500 ABD Doları (ve üstü) karşılığında, çevrimiçi ve telefon aracılığıyla destek alırsınız. Tamamen özgür yazılıma dayalı olduğundan, Red Hat’e dayalı ve Red Hat ile uyumlu tamamen ücretsiz dağıtımları bir araya getirmek için çeşitli projeler yapılmıştır.
Rocky Linux , ücretsiz ve tam uyumlu Red Hat klonu olarak CentOS’un yerini aldı. Rocky Linux projesi, Red Hat’in CentOS’u kontrol edip sonlandırmasına tepki olarak kuruldu. CentOS’un kurucularından biri tarafından, kurumsal kontrolden uzak kalırken aynı boşluğu doldurmayı amaçlayan kuruldu.

Oracle Linux , biraz daha az uyumlu olmasına rağmen, RHEL’de kullanılan kaynak paketlerden oluşturulmuştur. Oracle’ın paket seti biraz daha güncel olduğundan ve Kırılmaz Kurumsal Çekirdeği veya UEK’lerigeliştirme durumuna çok daha yakın olduğundan,iyi bir şekilde daha az uyumlu. Artı, Oracle Linux, Red Hat’in XFS’ye kilitlenmesine karşıOracle’ın kendi Btrfs’sini destekler .

linux kullanmaya nasil baslanir 1

Red Hat, bazı geliştirmeleri kilitlendikleri oldukça eski çekirdek sürümüne geri taşıyarak çekirdek kaynağında ince ayar yapıyor. Bir danışmanlık projesinde, Red Hat’in çekirdek ayarlarının sorunlara yol açtığını gördüm. nvME depolama denetleyicilerine sahip bir dizi SuperMicro anakart, FreeBSD’de ve RHEL dışında çoğu kurumsal odaklı Linux dağıtımında iyi çalıştı . Danışmanlık müşterisinin Red Hat ile büyük bir destek sözleşmesi vardı ve birkaç ay boyunca kesinlikle birçok e-posta vardı. Ancak Red Hat, gerçek bir düzeltme değil, yalnızca bir geçici çözüm buldu. İstemci, intel_qat çekirdek modülünü devre dışı bırakmak için tüm hesaplama sunucularını iki özel parametreyle başlatmalıdır .

Ve diğer dağıtımlar…


Ubuntu dağıtımı da son derece popüler. Kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Eğitim ortamlarında yaygın hale geldi ve şimdi kurumsal ortamlarda da devam ediyor.

Kişisel sistemlerimde Linux Mint dağıtımını kullanıyorum . Oracle Linux ile danışmanlık müşterilerim için kurumsal sorunlarla ilgili güncel bilgileri takip ediyorum .

Mageia dağıtımını, multimedya için birçok alternatiften daha iyi kodek desteğine sahipken kullanırdım . Kullanmaya devam ettim çünkü beraberinde gelen her şeyi beğendim, ayrıca yeni teknolojiyi Red Hat gibi daha muhafazakar dağıtımlardan daha erken benimsiyor, Fedora kadar deneysel hissetmeden. Bu, bir danışman ve eğitmen olarak benim için faydalı oldu, çünkü beni Linux gelişmelerinde bir adım önde olmaya zorladı.

Linux dağıtımını nasıl çalıştıracağınıza karar verelim.

linux kullanmaya nasil baslanir 2 1

Linux Platformu Seçmek
Linux’u nerede ve nasıl çalıştıracağınız konusunda birkaç seçeneğiniz var. Yapabilirsiniz:

Mevcut masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızı canlı ortamdan başlatın .
Linux’u yedek bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara kurun .
Yalnızca 86×54 mm (3.39×2.13″) ve yaklaşık 35$’a mal olan tek kartlı bir bilgisayar olan Raspberry Pi’ye kurun .
Linux’u sanal bir makineye kurun ve mevcut masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda bir pencere içinde çalıştırın.
Saatte birkaç sent karşılığında bir Linux bulut sunucusu kiralayın

Linux tarihi konusunda linkten daha fazla bilgi alabilirsiniz.