Ana Sayfa İnternet Modemlerde 5GHz Frekans Bandı Nedir?

Modemlerde 5GHz Frekans Bandı Nedir?

1

Son günlerde oldukça kafa karıştıran frekans bandı tartışmasını ele alıyoruz bu makalemizde.

2.4 Ghz mi? 5 Ghz mi?

Bu soruya temel bir fizik kuralıyla cevap vermeye başlayalım isterseniz.

Frekans arttıkça cisimlerin içinden geçmek zorlaşır

Piyasada yeniden varolan, 5GHz frekans bandıyla çalışan modemler için biraz geçmişe gidelim, ne dersiniz?

Yeni sürün 5Ghz modemler, yeni bir teknolojiymiş gibi tanıtılsa da  2000‘li yıllarda düşük çekim mesafesi sebebiyle rafa kaldırılan bir band frekansı sunduğunu belirtmekte fayda var.

Peki neden yeniden piyasaya çıktılar?

Günümüzde neredeyse tüm kablosuz iletişim araçları 2.4 Ghz bandını kullandıkları için adeta sinyal karmaşası ve trafiği yaşanmaya başlandı ve artık bant genişlikleri düşmeye başladı.

kablosuz-ag-sistemleri_img_38

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Çevremizdeki tüm 2.4 Ghz bandıyla çalışan cihazların sinyalleri birbiriyle karıştığından  Wi-Fi çekim güçleri ve bant genişlikleri hiçbir zaman teorik rakamları yakalayamıyordu; şimdiyse yeni bir çözüm için eski bir dost piyasaya çıktı:

5Ghz modemler!

Tek bir sorun vardı. Yeni teknolojiye sahip tüm cihazlar sadece 2.4 Ghz bandını destekliyordu. Bu yüzden sadece 5Ghz bandında çalışan bir modem pek fazla işe yaramayacaktı ve farklı firmalarda farklı isimlerle dual band sunan modemler vitrinlerdeki yerini aldı.

Oldukça hızlı veri aktarımı vaat eden 5GHz frekansı, fiziği aşamıyor ve cisimlerin içinden 2.4 Ghz bandı kadar kolay geçemiyor. Bu yüzden dual band kullanan modemlerde 5 Ghz ve 2.4 Ghz frekansında 2 ayrı SSID bulunur ve siz cihazlarınızı dilediğiniz frekans bandına bağlayarak işlem yaparsınız.

Tabi 5Ghz bandını destekleyen bir kablosuz adaptörünüz var ise ve modeme yakınsanız belki de ilk kez teorik hızlara ulaşabileceksiniz.

 

maxresdefault

11858 teknik destek
11858 teknik destek

5Ghz modemler internet hızımı arttırır mı?

Hayır, hızınızı arttırmazlar. Aldığınız hızı maksimum düzeyde bir Ethernet kablosuyla ve kısa mesafede alabiliyor iken, 5Ghz bandında kabloyla bağlanıyormuşuz gibi hız almaya devam ederiz. Yani aslında almamız gereken gerçek hızımızı bize sunar.  Tabi bu hayal edilen şekilde  kullandığımız tarifenin hızını arttırmayacaktır .

ba5c82703a78a17b4eb359eab87242bc_1315241221

5Ghz frekans bandı yayınların, ülkelerin yasalarına bağlı olarak sınırlandırmaya tabi tutulduğunu da hatırlatalım; yani 2.4Ghz cihazlarınız için henüz üzülmeye gerek yok. Uzun yıllar modaları geçmeyecek gibi görünüyor.

Şuanda 5Ghz destekli erişim noktaları, maliyetlerinin de yüksek olması sebebiyle yakın gelecekte mobil cihazlarda 5Ghz desteği beklenmiyor.  Bu da bir avantaj.

Bilgisayarım 5Ghz frekans bandındaki kablosuz ağı görmüyor?

Kablosuz bağdaştırıcıların birçoğu yalnızca 2.4Ghz frekansında çalışıyor arkadaşlar. Özellikle son nesil bilgisayarlarda kullanılanlar. Evet yanlış duymadınız .

Pentium yada Celeron işlemcili eski bir bilgisayar 5Ghz bandındaki SSID‘yi görüp baüğlanabilir, fakat son nesil i7 işlemcili bilgisayarınız, bu ağ adını görmeyebilir.

Masaüstü PC kullanıcıları için durum biraz daha kolay , kablosuz bağdaştırıcınızı değiştirerek 5Ghz modeminize bağlanıp yüksek hızda Wi-Fi keyfini kullanabilirsiniz.

Son olarak 5 GHz modem alacak olanlara tavsiyemiz:

Dual band seçeneği olduğuna emin olmanız ve kablosuz bağdaştırıcınızın 5Ghz destekli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

Comments are closed.