Günümüzde uzun süredir yerini koruyan sürekli özelliklerine yenilerini ekleyerek kullanılıcılarının vazgeçilmezi olan facebook ilgi görmeye devam ediyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olan Facebook son zamanlarda ki güncellemeleri ile birlikte dahada ilgi çekici olmaya başladı.Facebook uygulaması yeni emojiler, yeni beğenme butonları derken  büyük bir gelişme gösterdiğini görmemek mümkün değil.Uygulamada  canlı yayın desteği haritada konum uygulaması gibi bir çok özelliği aldı.Facebook’un tüm bu özelliklerinin yanı sıra Özellikle birkaç yıldır  Facebook oyunları kavramı ile tanışmaya başladık. Facebook’ta Kullanıcılar arasında birden yayılan ve kısa süre içerisinde binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından oynanmaya başlanan Facebook oyunları, artık yavaş yavaş Facebook paylaşımlarının arka plana atılmasına neden oldu. Facebook üzerinde paylaşım,mesajlaşma gibi kullanım ilkeleri büyük oranda yerini oyunlara bıraktı. Bu her ne kadar oyun severler için eğlenceli olsa da oyunlarının ana paylaşım sistemiyle bağlantılı olması nedeni ile sürekli oyun istekleri rahatsız edici olabiliyor. Özellikle arkadaşlarımızın oynadığı oyunlar nedeni ile bizlere de bir çok oyundan davetiye geliyor.Facebook hesabımızda oyun mesajları,istekleri belirli bir süre sonra rahatsız edici boyutta olabiliyor. Facebook uygulaması oyun sever kullanıcılar dışında oyun sevmeyen kullanıcıları da bu noktada mutlu edebilecek bir özellik barındırıyor. Bugün ki makalemizde facebook hesabımızda gelen oyun davetiye isteklerini nasıl kapatırız bunu inceleyeli.

Öncelik olarak bilgisayar tarayıcısı üzerinden facebook hesabımıza giriş yapalım. Not olarak eklemek gerekirse mobil uygulama kullanmadan tarayıcı üzerinden giriş yapalım.Facebook hesabımıza giriş yaptıysak sağ üst köşede bulunan üçgen simgesine tıklayalım ve ayarlar menüsüne giriş yapalım.

1ayar

Açılan sayfada sol tarafta yer alan uygulamalar ve internet siteleri alanına giriş yapalım.

2uy ve in

Karşımıza gelen ekranda oyun ve uygulama bildirimi alanı olacaktır.

3 oyun ve uygu

Bu alanda düzenle butonuna tıklayalım karşımıza açılan küçük pencere içerisinde Oyun ve uygulama bildirimlerini kapatmak, Facebook ve Gameroom’daki bu bildirimleri gizleyecektir. Uygulamaları kullanabilmeni veya oyunları oynayabilmeni etkilemeyecektir  şeklinde bir mesaj olacaktır. Bu alanda kapat butonuna tıklayalım.

4kapat

Bu işlemden sonra artık oyun istek mesajları ve bildirimleri kapalı konumda olacaktır. Facebook uygulamasının oyun sevmeyen kullanıcıları için güzel bir özelliğini incelemiş olduk.