Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Hikayeleriyle Nasıl Eğitici İçerik Oluşturulur?

Instagram Hikayeleriyle Nasıl Eğitici İçerik Oluşturulur?

0

Eğitimler (veya eğitici içerikler), içerik pazarlaması için harika bir araçtır. Ürününüzü veya hizmetinizi sergilerler; sizi, alanınızda uzman olarak konumlandırır ve hedef kitlenize, değerli içerikler sağlarlar.

İnternet ortamında birçok öğretici video türü var, ancak Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) platformu biraz farklı bir yöntem için fırsat sunuyor. Aynı anda birden fazla slayt yükleyebileceğiniz için, Instagram Hikaye (Instagram Story) eğitici içeriğinizin video olması gerekmez. Eğitim içerikli Instagram Hikayeniz, takipçilerinizin, bir adımdan diğerine geçmesine yardımcı olmak için yönlendirici simgeler (ok işaretleri), çıkartmalar (stickers) ve küçük animasyonlar içeren bir fotoğraf koleksiyonu olabilir.

İşte Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) kullanarak, hem takipçilerinize gerçek değer sunacak hem de uzmanlık alanınızı onlara gösterecek bir öğretici içerik oluşturmanın 4-adımı.

1. Adım: Eğitiminiz (Eğitici İçeriğiniz) için Bir Konu Seçin

Bazı ürün ve hizmetler, eğitimlere (eğitici içeriklere) gerçekten katkıda bulunurken, diğer işletmeler için doğru konuyu bulmak, biraz kreatif ve inovatif düşünme gerektirebilir. Burada iki ana hedefiniz olduğunu aklınızda tutarak bazı fikirler üzerinde beyin fırtınası yapın:

  • Uzmanlığınızı göstermek
  • Takipçilerinize değer verecekleri bilgileri vermek

Örneğin, bir pastane işletiyorsanız ve bir pasta dekoratörüyseniz, basit bir pasta süsleme içeriği yayınlayabilirsiniz. Bir yoga eğitmeniyseniz, belki de takipçilerinizin iş yerinde öğle yemeği molalarında pratik yapabilecekleri hızlı bir yoga egzersiz akışı sunabilirsiniz. Kozmetik ürünleri satıyorsanız, ürünlerinizi kullanarak bir kozmetik eğitim içeriği oluşturabilirsiniz.

2. Adım: Adımlarınızı Planlayın

Süreci görselleştirmek ve her biri için farklı bir slayt planlamak için gerekli işlem adımlarını hesaplayın.

İlk slaytınız, takipçilerinize ne sunacağınızı ve eğitim içeriğinizin sonunda elde edilecek nihai amacı (ürünü vb.) açıklamalıdır. Takipçileriniz, bu içerikten ne elde edeceklerini bilmiyorlarsa, eğitici içeriğinizle ilgilenmeyeceklerdir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ardından, onlara, eğitim süreci ile ilgili hangi malzemelere (araçlara) ihtiyaç duyacaklarını söylemelisiniz. Ardından, eğitici içeriğin nihayetinde elde edilecek ürün için adım adım ilerlemeye başlayın. Katılımı teşvik eden bir slaytla bitirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, takipçilerinize, öğretici içeriği nasıl bulduklarını sorun (belki de emoji  gibi etkileşimli bir çıkartma kullanarak da sorabilirsiniz) ve eğitici içeriğin sonucunda elde ettikleri sonucu sizinle paylaşmalarını isteyin.

3. Adım: Eğitim İçeriğinizdeki Her (İşlem) Adım(ı) için Bir Slayt Oluşturun

Bu adımda esnek ve inovatif olun. Slaytların bazıları çıkartma (sticker), ok ve metin içeren fotoğraflar olabilirken, diğerleri kısa videolar, animasyonlar ve hatta Boomerang‘lar olabilir. Video slaytları için, Hikayenizin öne çıkmasını sağlamak için Boosted gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirsiniz. Instagram‘ın yerel Hikaye düzenleyicisini kullanarak, farklı metin ve öğelerle içeriğinizi özelleştirebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Takipçilerinizden kimlerin, eğitim içeriğinize göz atarken sesi kısacağını ya da çok sayıda ses veya müzikten kimlerin rahatsız olabileceğini asla bilemeyeceğinizi unutmayın. Çoğu durumda, seslendirme yerine yazılı talimatlar kullanmak en iyisidir. Bu nedenle sesli içerik olarak ya hafif müzik kullanın ya da hiç ses veya müzik kullanmayın.

Takipçilerinizi slaydınızda yönlendirmeye yardımcı olan oklar, daireler ve diğer şekilleri çizmek için çizim özelliğini kullanabilirsiniz. Kesme işlemini belirtmek için makas veya bıçak emojisi, bir süre beklemek gerektiğini belirtmek için kum saati gibi, eğitim içeriğinizde sunduğunuz işlem adımlarınızı göstermeye yardımcı olması için emojileri de kullanabilirsiniz.

@EnlightPixaloop tarafından Instagram Hikayeleri ile oluşturulan örnek bir eğitici içerik:

4. Adım: Slaytlarınızı, Kronolojik Sırayla Instagram Hikayelerine Yükleyin

Bu aşama çok önemli! Slaytlarınızın doğru bir şekilde görüntülenmeleri için, kronolojik sırayla Instagram Hikayelerinize yüklediğinizden emin olun. Bir slaytı yanlış bir kronolojik sırada yüklediyseniz, takipçileriniz için kafa karıştırıcı ve sizin için de, takipçilerinize karşı mahcup olacağınız bir durum olacaktır ve hepsini silmeniz ve doğru sırayla tekrar yüklemeniz gerekecektir.

Paylaşmadan önce iki kez kontrol edin. Sırayla her slaydı tıklayın ve sıra(lama)nın doğru olduğundan emin olun.

Slaytların doğru sırada olduğundan ve her şeyin iyi göründüğünden emin olduktan sonra, eğitim içeriğinizi Hikayelerinizde paylaşın.

Eğitim İçeriği Oluşturma İşlem Adımları Özeti

  1. Uzmanlığınızı sergileyen ve takipçilerinize değer sunan bir eğitim için bir konu seçin.
  2. Eğitim içeriğindeki işlem adımlarını planlayın ve her adımı en iyi şekilde hangi slaydın göstereceğine karar verin.
  3. Her bir işlem adımı için bir slayt oluşturun.
  4. Slaytları, kronolojik sırayla yükleyin ve öğretici (eğitim) içeriğinizi Hikayelerinizde paylaşın!
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA