İnstagram, farklı içerik fırsatlarıyla kısa süre içinde popüler bir sosyal aktivite haline gelmiştir. Ancak son güncellemede eklediği reels özeliği sayesinde kullanıcıların gönlünde yer alarak daha da popüler bir hale geldi. Kullanıcıların arzularına uygun özelikleri, kendi formatına alan İnstagram, İnstagram reels özeliği sayesinde kullanıcıların 15 saniyelik videolar çekmesine ve böylece hızlı bir şekilde fenomen olmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

1 3

İnstagram Reels Nedir?

Reels, İnstagram’ın kullanıcılarına sunduğu hikaye kısmında 15 saniyelik video özelliğidir. Bu özelik ile İnstagram kısa süre içinde daha çok kullanıcı tarafından tercih edilmiştir. İnstagram reels özeliği, kullanıcılarının 15 saniyelik videolarına ses ve görüntü ekleme özelliğini de beraberinde aktifleştirerek hem Tik Tok hem de Snapcat formatındaki özelikleri birleştirmiş ve kendi formatına eklemiştir. Bu format sayesinde hem Tik Tok hem de Snapcat uygulamasında büyük oranda kullanıcı düşüşleri yaşanmıştır. Çünkü hem reels hem de reels özelliğinde kullanılan videoları hikayelerinde paylaşma özeliğini İnstagram, birlikte formata eklemiş ve her iki uygulamada ki kullanıcıları kendi formatına çekmiştir.

İnstagram Reels Özellikleri Nelerdir?

Hikaye kısmına eklenmiş tüm efektleri ve filtreleri Reels özelliğinde oluşturulan videolara kullanılabilme

Video zamanlayıcı özeliği ile videoyu efektler ile düzenleme

Eklenen videoda yer alan ve istenilmeyen bölümleri kırpabilme

Çekilen veya dosyadan aktarılan videoların düzenlenebilmesi

Zoom özelliğiyle videodaki geçiş sürelerini ayarlayabilme

Videolara eklenen sesleri kırpabilme

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır?

İnstagram, kolay ve sade bir ara yüze sahip olduğu için reels kullanımı da oldukça kolaydır. Reels özeliğini kullanmak için:

İnstagram uygulamasına girerek, Hikaye paylaşılan alana tıklayınız.

Açılan sekmede yer alan video kayıt tuşunun hemen altında ki Reels butonuna tıklayınız.

Elemek istediğiniz video ya da görseli dosyadan seçebilir ya da kayıt etme özeliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca özelliklerden ses ve görüntü instgram reels nasıl kullanılır de ekleyebilesiniz. Daha sonra paylaş özeliğine tıklayınız.

Instagram, Reels ile insanlara kendilerini ifade etmek için yeni yaratıcı yollar, sevdikleri şeylerin daha fazlasını keşfetme imkanı ve içerik üreticisi olmak isteyen herkese bir platform sunmayı amaçlıyor.

2 6

Uygulama içinde paylaştığınız reels videonuz, eğer hesaplarımız herkese açık ise tüm İnstagram kullanıcıları tarafından görülebilecektir. Ayrıca reels özeliğini kullanarak daha çok keşfet sekmesine düşeceksiniz. Böylece daha hızlı fenomen olacaksınız.