GitHub’dan dosya nasıl indirilir, makalemiz için aşağıda resimli olarak detaylı anlatılmıştır.

GitHub’dan bir program, dosya veya kaynak kodu indirmeye çalışıyorsanız, doğru indirme bağlantısını bulmak kafa karıştırıcı olur. Herhangi bir GitHub proje sayfasında doğru indirme bağlantısını bulabilmeniz için size bazı ipuçları vereceğiz.

Önce “Yayınları” Kontrol Edin

İlk olarak, bir web tarayıcısı açın ve indirmek istediğiniz bir program (ikili dosyalar) veya kaynak kodu içeren projenin GitHub sitesini yükleyin. Açıldığında, “Sürümler” bölümü için ekranın sağ tarafındaki sütuna bakın.

GitHub'dan Dosya Nasıl İndirilir

11858 teknik destek

“Yayınlar” listesinde, genellikle yanında “Son” etiketi bulunan ilk öğeye tıklayın.

GitHub'dan Dosya Nasıl İndirilir

Sürümler sayfasında “Varlıklar” bölümüne gidin ve indirmek istediğiniz dosyanın bağlantısını tıklayın. Genellikle, platformunuzla eşleşen bir dosya olacaktır. Örneğin, bir Linux makinesinde bir .DEV, .RPM veya .TAR.GZ dosyası indirebilirsiniz.

Windows’ta bir .ZIP, .MSI veya .EXE dosyasına tıklayabilirsiniz. Mac’te muhtemelen bir .DMG veya .ZIP dosyası indireceksiniz. Yalnızca kaynak kodunu arıyorsanız, “Kaynak Kodu”nu tıklayın.

GitHub'dan Dosya Nasıl İndirilir

Dosya cihazınıza indirilecek ve dosyayı genellikle “İndirilenler” klasörünüzde bulunur.

“README” Dosyasını Kontrol Edin

Birçok Github Projesinde, web sitesinin üst kısmındaki kod dosyaları listesinin hemen altında bir “BENİ OKU” bölümü bulunur. Bu, geliştiricilerin, projeyi açıklayan resimler (ekran görüntüleri gibi) ve bağlantılar içerebilen geleneksel bir web sayfası gibi biçimlendirebilecekleri bir bölümdür.

İndirmek istediğiniz projenin GitHub sayfasını yükleyin.

Sonra, README bölümüne gidin ve “İndirilenler” adlı bir bölüm veya “İndir” bağlantısı arayın.

GitHub'dan Dosya Nasıl İndirilir

Ya ihtiyacınız olan dosyayı indireceksiniz.

Ya da uygun “Yayınlar” sayfasına ya da indirmek istediğiniz dosyaları içeren başka bir arşive yönlendirileceksiniz.

Proje Web Sitesini Kontrol Edin

Listede herhangi bir yayın veya README göremiyorsanız, genellikle GitHub sayfasının sağ tarafında “Hakkında” bölümünün altında bulabileceğiniz projenin web sitesine bir bağlantı arayın.

GitHub'dan Dosya Nasıl İndirilir

Bunu tıkladığınızda, bir indirme bağlantısı bulabileceğiniz projenin resmi web sitesine yönlendirileceksiniz.

GitHub’dan Dosya Nasıl İndirilir

GitHub sayfasında yayınlanan herhangi bir “Yayınlar” yoksa, muhtemelen GitHub’da yalnızca kaynak kodu olarak bulunur. İndirmek için GitHub projesinin sayfasındaki “Kod” sekmesine gidin. “Kod” düğmesini tıklayın ve açılan menüde “ZIP İndir” seçeneğini seçin.

Ekran goruntusu 2022 09 02 152941

Bu, havuzun tüm içeriğini otomatik olarak bir ZIP dosyasına sıkıştıracak ve makinenize indirecektir. İyi şanslar ve mutlu kodlamalar.

Umarım GitHub’dan dosya nasıl indirilir, makalemiz sizlere yararlı olmuştur.