Windows 11 2024 için sızdırılan sistem gereksinimleri, Windows 11 24H2 AI Explorer’ın ARM PC’lerle sınırlı olduğunu gösteriyor.

Windows 11 2024 güncellemesi hakkında önemli bir sızıntıya ışık tutuyor. Windows 11 24H2 sürümünün en heyecan verici özelliklerinden biri olan “AI Explorer“ı denemek için Snapdragon X Elite gibi bir ARM64 işlemciye, 225 GB depolama (SSD) ve en fazla 16 GB RAM’e ihtiyacınız olacak. Windows 11 24H2 ve çoğu yeni özelliği tüm PC’lerde çalışacak olsa da, “AI Explorer”ı denemek için yeni Snapdragon X Elite yongasına ihtiyacınız olacak.

Windows 11 24H2 AI Explorer Nedir

Peki AI Explorer tam olarak nedir ve neden bu özelliği sunmak için Snapdragon X Elite’a ihtiyaç var?

İlk olarak, “AI Explorer“, Dosya Gezgini ile hiçbir ilgisi yok. Bunun yerine, Windows 10’un Zaman Çizelgesi özelliğine benzer. Bilgisayarınızda yaptığınız tüm işlerin, görevlerin, toplantıların, gezinme geçmişinin ve e-postaların gibi her şeyi kaydetmeye ve aranabilir hale getirmeye çalışacak.

Bu, birçok açıdan kişiselleştirilmiş bir yapay zeka gibi olabilir. En iyi yanı? Yerel olarak çalışacak ve verilerinizi Microsoft’a göndermeyecek (umarız). Sonuç olarak, Microsoft, özelliği Snapdragon X Elite gibi güçlü AI PC’lere özgü hale getirmeyi planlıyor.

Microsoft zaten 2024’ün AI PC’lerin yılı olacağını doğruladı. Bu PC’ler, cihazdaki tüm AI tabanlı görevlerle ilgilenecek bir NPU’ya sahip olacak. Intel AI CPU’lu Surface cihazları birkaç hafta önce piyasaya sürüldü. Ancak, son bir bulgu, çok ses getiren Windows 11 24H2 AI Explorer’ın tüm PC’lerde mevcut olmayacağını ortaya koyuyor.

AI Explorer’ın çalışması için bir NPU’ya ihtiyacı olduğunu zaten biliyoruz. Intel, AMD ve gelecek Snapdragon X Elite işlemcilerde bu bileşene sahip, ancak bu tüm AI özellikleri için yeterli olmayacak. Testlerimizde, X Elite’in NPU’sunun rakiplerini önemli ölçüde geride bıraktığını gözlemledik.

İşlemci NPU Gücü Zirve (GPU/CPU ile)
Snapdragon X Elite 45 TOPS 75 TOPS
Intel Meteor Lake 11 TOPS 34 TOPS
AMD Ryzen Hawk Point 16 TOPS 38 TOPS

Not: TOPS; “Trillion Operations Per Second”ın kısaltmasıdır ve saniyede yapılan işlem sayısını ölçer. Bu birim, bir işlemcinin performansını veya yapay zeka (AI) işlemlerindeki hızını ölçmek için kullanılır.

Albacore’un X (eski adıyla Twitter) hakkındaki son gönderisinde, AI Explorer’ın yalnızca Snapdragon’un X Elite işlemcilerinde çalışacağı da belirtiliyor.

Araştırmacı, Windows 11 24H2 AI Explorer’ın yalnızca Snapdragon’un X Elite işlemcilerinde çalışacağını belirten bir belge buldu.

  • AI Explorer için ARM64 işlemci
  • Snapdragon X Elite 8380 ile NPU (QCOM0D0A)
  • 225 GB Depolama
  • 16 GB RAM
Windows 11 24H2 AI Explorer Sadece Snapdragon X Elite'de
Windows 11 24H2 AI Explorer Sadece Snapdragon X Elite’de

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, AI Explorer kod dizgileri, uygun NPU Kimliği’ne sahip Snapdragon X Elite işlemcisini aramak üzere tasarlandığını göstermektedir. Bu, AI Explorer özelliğini denemek için Intel Core Ultra veya AMD Ryzen 7000/8000 serisi gibi daha yeni donanıma sahip kullanıcıların bu özelliği deneyemeyeceği anlamına gelebilir.

Aynı zamanda, bu gerekliliğin cihazın ilk lansmanına özgü olabileceği ve Microsoft’un gelecekteki bir noktada AI Explorer’ı diğer NPU PC’lere getireceği de mümkündür.

Microsoft, Snapdragon X Elite’in performansını vurgulamaya ve onu bir AI PC için en iyi seçenek olarak sunmaya çalışıyor.

Birden fazla OEM, Snapdragon X Elite ile güçlendirilen yaklaşan PC serilerini onayladı, bu da onları Windows 11 24H2 AI Explorer özelliğine değerli kılıyor.

Windows 11 24H2 AI Explorer Sistem Gereksinimleri
Windows 11 24H2 AI Explorer Sadece Snapdragon X Elite’de

Microsoft ayrıca, Qualcomm’un AI işlemcisiyle zaten piyasaya sürülen Surface cihazlarının tüketici sürümlerini yayınlama planlarını yapıyor.

Gereksinimler listesinde ortaya çıkan başka ilginç bir gereklilik de minimum RAM boyutudur. Tüm gelecek Windows 11 özelliklerini çalıştırabilen AI PC’ler için 16 GB, yeni norm haline gelecek.

AI Explorer Snapdragon Bilgisayarlara Özel Kalacak

Albarcore’un bulgusu, Microsoft’un kullanıcıları ARM PC’lere (bilgisayarları bilgi işlem teknolojisinin geleceği olarak nitelendirir) yavaşça geçirmek istediğini ortaya koyuyor.

Microsoft, pazarın çoğunun yeni bir NPU çip ile piyasaya sürülen yeni PC’lerle olacağına umut ediyor ve uzun vadede işletim sistemi büyümesine katkıda bulunacak. Ancak, Windows 11’in benimsemesi Microsoft’un beklentilerinin altında seyrediyor. PC’lerin AI ile güçlendirilmesi dalgasının ivme kazanması zaman alabilir.