Windows 11 Microsoft Store %40 Daha Hızlı

Kullanıcıları artık Windows 11 Microsoft Store %40 daha hızlı kullanabilecekler. Son güncelleme, kullanıcıların daha hızlı ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Microsoft, Windows 11 Microsoft Store’un yeni bir sürümünü duyurdu ve bu güncelleme, mağazanın ürün sayfalarını yüklerken ve uygulamaları indirirken önemli bir performans artışı sunuyor.

Microsoft Store, daha önce kurulum yapmadan mini oyunları oynayabileceğiniz bir arcade bölümü eklemişti. Mevcut sürümü yavaş yükleme süreleri de dahil olmak üzere kendi payına sorunlarla doluydu. Microsoft bu sorunu fark etti ve Windows 11 içerisindeki test kullanıcıları için güncellenmiş bir uygulama sürümü yayınladı.

Windows 11 Microsoft Store %40 Daha Hızlı

Windows 11 Microsoft Store’u üzerinde gerçekleşen bu %40 daha hızlı yükleme ve indirme performansı artışı, kullanıcılar için önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle, önceki sürümde yaşanan yavaş yükleme süreleri ve indirme problemleri, Microsoft’un bu güncelleme ile dikkatle ele aldığı sorunlar arasında yer alıyor. Bu gelişme, Windows 11 kullanıcılarının uygulama ve oyunları daha hızlı ve verimli bir şekilde keşfetmelerine, indirmelerine ve kullanmalarına olanak tanıyacak.

Microsoft’un Baş Mimarı Rudy Huyn, Microsoft Store uygulama sürümü 22403’teki iyileştirmeleri vurgulayan bir X konusunu paylaştı. Eskiden ve yeni versiyonlar arasındaki yükleme sürelerini karşılaştıran küçük bir video klibi paylaştı.

Yeni sürüm, Rudy’nin bir ürün sayfasını yüklerken ortalama %40 performans artışı iddia ettiği şekilde daha hızlıydı. Bu küçük ama hoş bir güncelleme. Daha önce Get düğmesinin belirmesi oldukça yavaş olabilen sorunlarla karşılaşmıştık. Veya Mağaza’nın uygulamaları normalden daha yavaş indirmesi. Bu güncelleme bu sorunları çözüyor.

Microsoft ayrıca, bir uygulamanın ayrıntılar sayfasını açtığınızda “Get” düğmesinin artık iki saniyenin altında yüklendiğini vurguladı. Daha önce neredeyse beş saniye sürüyordu. Şimdi, bir uygulama kurulumunu başlatmak veya satın almak 1.5 kat daha hızlı.

Windows 11 Microsoft Store %40 Daha Hızlı
Windows 11 Microsoft Store Performansı

Son iyileştirme, Microsoft Store uygulamasının içerik yüklenmeden önce beliren başlangıç ekranıdır. Microsoft, bu ekranın artık önemli ölçüde daha hızlı olduğunu ve çoğu durumda başlangıç ekranını fark etmeyeceğinizi söylüyor.

Windows 11 Microsoft Store %40 Daha Hızlı
Windows 11 Microsoft Store İlk Açılış Hızı

Şaşırtıcı bir şekilde, Microsoft, sürüm 26100’ün değişiklik günlüğünde hiçbir şeyden bahsetmedi, ancak uygulama iyileştirmeleri hakkında haberleri X (önceki adıyla Twitter) üzerinden paylaştı.

Microsoft, yeni Mağaza uygulamasının daha fazla gizli iyileştirmeler içerdiğini ve testçilerin bunları bulmalarını beklediğini ima etti.

Microsoft Store’un güncellenmiş sürümünü kullanmak için, PC’nize en son Canary veya Dev kanal sürümü 26100’ü yüklemiş olmanız gereken Windows 11 Insider programının bir parçası olmalısınız. Bundan sonra, Kütüphane bölümünü kullanarak Microsoft Store güncellemelerini kontrol edin.

Microsoft Store, Giderek Daha İyi Hale Geliyor

Alışılmış bir Windows 11 uygulamasını yüklemek için ayrılmış mağaza sayfasını açmak zaman alabilir ve Microsoft bu deneyimi iyileştirmek istiyor. 22403 sürümünde, mağaza sayfasını başlatmadan doğrudan bir uygulama indirebilirsiniz.

Bir uygulama kartının üzerine geldiğinizde, küçük bir animasyonun ardından Get düğmesi belirir. Get düğmesine tıkladığınızda kurulum doğrudan başlar ve hatta bir ilerleme çubuğu görüntüler. İndirmeyi iptal etmek için kartın üzerine gelip kapatma düğmesine tıklayabilirsiniz.

Bir uygulama satın almak, Uygulama bilgisi sayfasını açmanızı ve ödeme sürecini devam ettirmenizi gerektirecektir.

Güncellemenin getirdiği %40’luk performans artışı, kullanıcıların Microsoft Store’u daha verimli bir şekilde kullanmalarını sağlayacak. Artık uygulama ve oyunların sayfalarını yüklerken beklemek zorunda kalmadan, hızlı bir şekilde tarama yapabilecek ve istedikleri içeriklere daha hızlı erişebilecekler. Ayrıca, uygulamaları indirme ve yükleme süreçlerinde yaşanan gecikmelerin azalması, kullanıcıların deneyimlerini olumlu yönde etkileyecek ve Windows 11’in sunduğu dijital içerik ekosisteminden daha fazla keyif almalarını sağlayacak.

Microsoft’un bu güncelleme ile hedeflediği, kullanıcıların daha akıcı ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşamalarıdır. Bu çerçevede, ürün sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesi ve uygulamaların hızlıca indirilip yüklenmesi, Windows 11 kullanıcılarının günlük işlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, Microsoft’un mağazayı daha iyi bir hale getirme çalışmaları, gelecekte kullanıcı deneyimini daha da geliştirmeye yönelik umut vaat ediyor.

Windows 11 Microsoft Store’u üzerinde gerçekleşen bu %40 daha hızlı yükleme ve indirme performansı artışı, kullanıcılar için önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor. Bu güncelleme, Windows 11’in dijital içerik ekosistemini daha verimli ve kullanıcı dostu hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, Windows 11 kullanıcıları, Microsoft Store’u daha keyifli bir şekilde kullanabilecek ve istedikleri uygulamalara daha hızlı erişebilecekler.

Yine de, bu değişiklikler deneysel aşamada ve sabit kanal kullanıcılarına ulaşması zaman alacak.