Ana Sayfa Destek FTP (File Transfer Protocol) Nedir? Ne İşe Yarar?

FTP (File Transfer Protocol) Nedir? Ne İşe Yarar?

0

FTP, dosya aktarım iletişim kuralı anlamına gelmektedir. FTP’nin açılımı “File Transfer Protocol” dür. FTP ilk geliştirilen protokollerden biridir. Bir veri yığınının, bir uç aygıttan diğerine aktarımı için kullanılmaktadır.

İnternete bağlı bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolüdür. Bilgisayarlar arası dosya aktarımı yapılırken, bilgisayar ile aynı anda bağlantı kurulur.

Protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımı ile iki bilgisayar arasındaki dosya alma ve dosya gönderme işlemlerini yapar. FTP kullanmak için bir bilgisayarınız ve uzakta bulunan bir host’unuz (internet sitenizin barındığı yer) olmalıdır. Bu hostunuza ait bir FTP adresi, kullanıcı adı ve şifreniz olmalıdır. Bunlar size satın aldığınız hosting firması tarafından sağlanmaktadır.

Bir dosyayı FTP ile başka bir IP adresi üzerinde bulunan kullanıcıya göndermek için, o ağda bir kullanıcı adı ve bir de şifre gerekmektedir. Bazı sunucular, kullanıcı adı ve şifre olmadan tüm kullanıcılara erişim izni verebilmektedir. FTP dosya transferi için farklı potlar kullanılır. Genellikle kullanılan port, 21‘dir. Çoğu zaman port kısmı kullanılmaz. Eğer sizden port isteniyorsa ve kullanım amacınız dosya göndermek ise 21 yazabilirsiniz. 21 yazdığınızda kabul etmiyor ise hosting firmanız ile iletişime geçerek sorunu çözebilir, port numaranızı isteyebilirsiniz.

FTP Kullanmak İçin Neler Gerekir?

 ftp2

11858 teknik destek
11858 teknik destek

FTP kullanmak için, bağlantı kuracağımız bilgisayarın internet adresi ve yine bağlantı kuracağımız bilgisayarda, dosyalarına ulaşmak istediğimiz hesap ile ilgili kullanıcı adı gerekli ve varsa şifresi gereklidir. İnternet erişimi olan ve FTP (client) yazılımı bulunan bir bilgisayar, bağlantı kuracağımız bilgisayarda ise FTP protokol komutlarını anlayacak, çalışır durumda bir FTP servis programı da (FTP sunucusu) gereklidir.

FTP ile Nasıl Bağlantı Sağlanır?

Bağlantı, tanıtıcı adı veya internet numarası kullanarak, iki biçimde yapılabilmektedir. Ancak genellikle tanıtıcı adı kullanılmaktadır. Bağlantının yapılabilmesi için, FTP bağlantısı yapılmak istenen bilgisayarın/sunucunun tanıtıcı ismi veya IP adresi kullanılmaktadır. Bir bilgisayar ile olan bağlantıyı kapatıp başka bir bilgisayara bağlanmak için, önce bağlantı kesilip daha sonra açıp diğer bilgisayar ismi ile yeniden yeni bağlantı kurulur.

ftp1

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Yani FTP ile uzaktaki bir sunucuyla bağlantı kurmak için bir FTP (client) programı gereklidir. FTP bağlantısı ile ilgili sıkça sorulan sorulardan bazılarını yanıtlayabiliriz. FTP ile sadece tek taraflı gönderim yapılmaz. FTP ile dosya gönderimi yapabildiğiniz gibi sunucunuzda kayıtlı olan dosyaları da bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Yani tek taraflı değil, iki taraflı kullanım imkanı sunar. FTP için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bir host ya da sunucu satın aldıysanız, FTP sadece oraya dosya transferi sağlamaktadır. Böylelikle ücret ödemeniz gerekmez. İnternet bağlantısı olmadan FTP kullanımı gerçekleşmez.

Dosya aktarımı ve dosya indirme gibi işlemleri yapabilmeniz için internet bağlantınızın kesinlikle olması gerekir. Eğer aktarım sırasında bağlantınız kesilir ise indirmeye başladığınız dosya aktarımı tamamlanmaz. Bağlantıyı tekrar sağladığınızda dosya kaldığı yeri siler ve yeniden yükleme yapmaya başlar.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA