Android Cihazda İndirilen Dosyaları Bulma

Android’de indirilen dosyaları bulmaya çalışmak genellikle kolay bir iştir. Android cihazda indirilen dosyalar nasıl bulunur? adımları, sahip olduğunuz cihazın türüne bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir ancak bazı nedenlerden dolayı indirilen dosyalar bazen “kaybolma” eğilimindedir. İndirdiğiniz dosyaları bulmak için cihazınızın dosyalarını biraz araştırmanız yeterlidir.

Android’ de İndirilen Dosyalar Nasıl Bulunur?

1- İndirilenler Klasörüne Bakın

Android’de indirilen tüm dosyalarınızı saklayabileceğiniz bir İndirilenler klasörü vardır. Bu bir uygulama değil, bir klasördür. Açmak için bir dosya yöneticisine ihtiyacınız olacak veya bir bilgisayara bağlanmanız gerekecek.

İndirilenler klasörünü üçüncü taraf bir dosya yöneticisi kullanarak bulabilseniz de, her Android telefonun kullanabileceğiniz kendi stok dosya yöneticisi uygulaması da vardır. Yerel uygulama, üreticiye ve hatta mobil operatörünüze göre değişebilir. Örneğin Samsung’un kendi markalı uygulaması var. Çoğu zaman bu, Google Dosyalar uygulamasıdır. Stok Android’de bu uygulamaya Dosyalar adı verilir. Uygulama aynı zamanda “Dosyalarım”, “Dosya Yöneticisi” veya hatta yalnızca “İndirilenler” olarak da adlandırılabilir.

Bu örnek için Google’ın Dosyalar uygulamasını kullanıyorum ancak süreç diğer dosya yöneticisi uygulamalarında da benzer olmalıdır.

1.2
İndirilen Dosyalar Nasıl Bulunur
  • Dosyalar’ı veya benzer bir uygulamayı açın,
  • Ardından İndirilenler klasörüne erişmek için İndirilenler’e dokunun.

İndirdiğiniz dosyalar, en yenisi en üstte olacak şekilde listelenmelidir. Uygulamaya bağlı olarak, daha fazla ayrıntı görüntülemek için üç noktalı bir menü görebilirsiniz veya taşıma, silme, paylaşma vb. gibi daha fazla seçeneği görüntülemek için basılı tutun.

İndirdiklerinizdeki dosyaları toplu olarak seçmek veya toplu olarak silmek istiyorsanız, her öğe için onay kutuları görünene kadar dosyalardan birine basılı tutun, sonrasında aynı işlemi gerçekleştirmek istediğiniz sonraki dosyaları seçin.

Dosyanın adını veya en azından bir kısmını biliyorsanız, onu bulmak için Dosyalar’daki arama özelliğini kullanın. Çoğu üçüncü taraf dosya gezgini uygulamasının bir arama işlevi de vardır.

2- Uygulama Ayarlarınızı Kontrol Edin

Birçok uygulamanın kendi indirme ayarları vardır. Bu, Android cihazlarda indirilen dosyaları bulmak için ilişkili oldukları uygulamayı açmanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin WhatsApp varsayılan olarak görselleri ve videoları telefonunuza indirir ve bunları kendi klasöründe saklar. Dosyalar uygulamasında bu, WhatsApp Görselleri ve WhatsApp Videoları olarak ayrılır.

Üçüncü taraf bir dosya gezgini kullanıyorsanız Dahili Bellek klasörüyle başlamanız, ardından istediğiniz uygulamayı seçmeniz ve dosyalarınızı buradan bulmanız gerekebilir.

Dosyalarınızın farklı bir klasöre gitmesini istemiyorsanız WhatsApp gibi uygulamanızı açın ve ayarların varsayılan indirme/kaydetme klasörünü değiştirmenize izin verip vermediğine bakın.

android indirilenler nerede
İndirilen Dosyaları Bulma

3- Android’de İndirilen Dosyaları Bulmak için Üçüncü Taraf Dosya Gezgini Kullanın

Yerleşik dosya yöneticisi Android’de yeterince iyi çalışsa da mükemmel değildir. Aradığınızı bulamıyorsanız üçüncü taraf bir dosya gezgini uygulamasını deneyin. Kullanabileceğiniz farklı Android dosya yöneticileri vardır. Ancak oldukça popüler ve kullanışlı bir seçenek X-plore Dosya Yöneticisi’dir. Çift bölme özelliği onu kişisel bir favori haline getirir.

Kullanımı kolaydır. Sağdaki menüde Bul özelliği bulunur. Tam dosya adını bilmenize gerek yoktur. Ayrıca arama ipuçlarının arama kutusuna dahil edilmesini de seviyorum. Dosya adınızın bir kısmını girin ve dosyanızı saniyeler içinde bulun.

4- Başka Bir Dosya İndir

Android indirdiklerinizi şimdi bulamıyorsanız neden başka bir şey indiresiniz ki? Bir dosya indirdiğinizde cihazınızın bildirim bölümünde bir bildirim alırsınız. Bildirim bir onay işaretine benziyor.

Ona dokunduğunuzda indirilen dosyaya yönlendirilirsiniz; bu, indirmenin nereden geldiğini de kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Bu, şimdi ve gelecekte Android’de indirilen dosyaları bulmanın kolay bir yoludur.

Windows’tan Android’de İndirilen Dosyaları Bul

Elde taşınan bir ekranda dosyalar arasında gezinmek ve dosyaları aramak hızlı bir şekilde sıkıcı hale gelir. Daha büyük bir ekran istiyorsanız, Android cihazınızı bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın; birkaç saniye içinde, bağladığınız cihazın içeriğini size gösterme teklifini görmelisiniz.

Bir istem görmüyorsanız telefonunuzu kontrol edin. Bildirim tepsinizde USB bağlantısını nasıl yöneteceğinizi soran bir bildirim arayın. Dosyalarınızı Windows’ta görüntülemek için Dosya Aktarımı’nı seçin. Ayrıca bağlıyken PC’nize ve Android cihazınıza ve PC’nizden dosya aktarabilirsiniz.

Dosya Gezgini otomatik olarak açılmazsa açın ve sol bölmeden telefonunuzun adını/türünü seçin. Sonra Dahili paylaşılan depolama öğesini seçin. İndirdiğiniz dosyalar İndirme klasöründe, belirli bir uygulama klasöründe, Resimlerde veya DCIM klasörlerinde olabilir.

Dosya adını biliyorsanız, Android’de indirilen dosyaları bulmanıza yardımcı olması için Dosya Gezgini’ndeki arama özelliğini kullanın. Bu özellikle dosyanın adını yazarak hemen bulabilirsiniz.

İndirdiklerinizi Chrome’da Bulun

Dosyaları bir mobil tarayıcıya indirdiğinizde İndirilenler klasörünüze gitmeleri gerekir. Ancak yakın zamanda hangi dosyaların indirildiğini ve indirilen dosyaları bulmak için tarayıcınızın İndirilenler bölümüne bakın.

1.1 6
İndirilen Dosyaları Google’da Bulma
  • Chrome’da sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesine dokunun.
  • İndirilenler’e dokunun.
  • Video gibi belirli bir dosya türünü bulmak istiyorsanız İndirilenler’in yanındaki açılır menüye, ardından videolara (veya aradığınız dosya türüne) dokunun.

Android Cihazda İndirilen Dosyaları Bulma makalemiz buraya kadar.

Sizin için;