Ana Sayfa Rehber Domain (Alan Adı) Nedir? Ne İşe Yarar

Domain (Alan Adı) Nedir? Ne İşe Yarar

0

Domain, internette yer almanız için sahip olmanız gereken kimliktir. Yani alan adı anlamına gelmektedir. Alan adınızın kolay ve uygun olması, ulaşabilirlik açısından çok önemlidir. “Bir alan adı neden bu kadar önemli ve neden kullanmalıyız?” diye soracak olursanız bunun birçok nedenini sıralayabiliriz. Alan adlarını yazarak bir siteye erişim sağlarız. IP adresini temsil eden bir uzantıya sahip kelime bütünüdür, örneğin “.com, .net” gibi.

Domain (Alan Adı) Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

domain2

Bu alan adları sizin ticari amaçla ya da kişisel sitelerinize erişim sağlamak isteyen insanların ulaşması amacı taşımaktadır. Az da olsa insanların bazıları internet sitelerine sadece IP adresi ile erişim sağlamaktadırlar. Aslına bakacak olursak her internet sitesi bir IP adresine sahip olmalıdır. IP adresi olmaz ise siteye erişim sağlamak mümkün değildir. IP adreslerinin hatırlanması ve akılda tutulması zor olduğu için domain (alan adı) kullanılmaktadır. Bizler için, akılda kalması ve sitenin bir kimliği olduğunu ifade etmesi için önemlidirler. Domain alırken dikkatli olmak gerekir. Domain, arama motoru açısından önemlidir. Çünkü arama motoru sizin internet sitenizi tararken, domain ile site içeriği arasında bir bağ kurar. Alan adınız bu yüzden kısa ve akılda kalıcı olmalıdır, bitişik domain kullanmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Domain adlarınızı tire(-) gibi karakterler ile ayırmanız kullanım açısından çok da etkili olmaz. Alan adınızın, sitenizin içeriği ile uyumlu olması da oldukça önemlidir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Örneğin, motosiklet kaskları için bir site alacaksanız domain adınızın içinde motosiklet ve kask kelimesi geçmelidir. Arama motorunda sıkça aranan bir kelime sizin domain adınızda geçiyorsa bu oldukça olumludur. Alan adınızın “.com” olması tercih sebebidir. Dünyada en çok kullanılan uzantı “.com”dur. Eğer bir sıralama yapacak olursak “.com, .net, .org” şeklindedir. Bir de dikkat edilmesi gereken konu ise hangi amaç için kullanılacağıdır. Kâr amacı olmayan bir site için “.org” uzantılı olması tercih edilmektedir. Kısaltmalara çok dikkat edilmelidir. İnsanlar tarafından bilinen bir kısaltmanız var ise uzun bir domain almak yerine kısaltılmış bir adı kullanmak daha etkili olacaktır. Hem akılda kalıcı olacak hem de arama motoru dostudur.

domain1

Global çapta bir domain tercih etmek, hedefi büyük olanlar için daha kullanışlı olacaktır. Küçük bir şirket olarak başlamışsanız ve domain akılda kalıcı değil ise şirketiniz büyüdüğünde bu sizin aleyhinize olacaktır. Hedefiniz büyük ise başlarken daha akılda kalıcı domain kullanmak, ileriki hedefleriniz için olumlu olacaktır. Domain alırken tek başına anlam ifade etmeyen kelimeler kullanmamaya dikkat edilmelidir. İnsanlara birşey ifade eden domainler daha işe yarar olacaktır. Domain alırken kendinize şu soruları sorarak almanız fayda sağlayacaktır: “İnternet sitemde neler yazacağım?”, “Hangi konudaki ürünlerin tanıtımını yapacağım?”. Bir adım önde olmak istiyorsanız alan adı (domain) alırken dikkatli olmanız önemlidir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA