Ana Sayfa Destek Kamp’ta Enerji Kullanımı Nasıl Sağlanır?

Kamp’ta Enerji Kullanımı Nasıl Sağlanır?

0

Yıllardır doğa gezileri yapıyoruz, bazen kamp alanlarında, bezende müsait olan arazilerde herkesten her şeyden uzakta konaklıyoruz.

Kampinglerde kalıyorsak sunulan elektrikten yararlanabilirken, bunun dışında olduğumuz zamanlarda geceleri çadır aydınlatmak için (her yerde ateş yakamıyorsunuz) özellikle de cep telefonu, telsiz ve notebook şarjlarında ciddi sıkıntı çekiyoruz.

Enerjinin en çok lazım olduğu en önemli konu aslında 12/24 volt ile çalışan yüksek akım çeken buzdolabıdır. Uzun süreli yapılan kampların olmazsa olmazı buz dolaplarıdır. Bu kamplarda et, buz ve soğuk içecekler gibi yiyeceklerin özellikle yanımızda götürdüğümüz buz aküleri ile soğuk tutulmaya çalışılan buzluklar var ne gerek var diyenler olacaktır. Buz aküleri buzluğun içerisinde en fazla 24 saat sonra buzları çözülüp suya dönüşeceği için 24 saat sonra  bu gıdalar sıcakta sorun oluşturmaya başlar. Bu sorunu götürdüğümüz buz akülerini  bu dolaplarda  sürekli  dondurup  değiştirmek suretiyle çözüyoruz. Fakat bu buz dolapları -18 dereceye kadar soğutma yapıyor, fazla akım çekiyorlar ve bu akımı çekecekleri bir güce ihtiyaçları var.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Araçların akülerinin kullanılması tehlikeli ve araçlar her zamanda kamp alanının yakınına kadar gelemediği yerleri de unutmamak lazım.

Bu gücü doğanın kalbinde yenilenebilir enerji  kaynağı;ve akü sistemleri ile çözüyoruz ancak yanımızda götürdüğümüz akü sistemine bağlı taşınabilir enerji sistemleri sorunu çözüyor, sürekli çekilen akımla boşalan akülerin tekrar dolumun da güneş enerjisi sistemleri yani güneş panelleri devreye giriyor. 100 ah gücünde jel veya kuru akü 190 watt solar panel ve akü şarj kontrol cihazı ve 600 watt gücünde  bir invertör(12 v dc akımı 220 v ac çıkartan cihaz)bu işi çözer doğada elektriğe, enerjiye ne ihtiyaç var demeyin.

İnsanlar yaşadıkları karmaşanın ortasında kendilerine biraz olsun vakit ayırabilmeli, vakit yoksa bile yaratabilmeli.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA