Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya uygulamalarında Çin’in önemi büyüktür. Bu makalemizde en popüler olan Çin merkezli sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi vereceğiz. Çin sosyal medya sektörüne hızlı bir giriş yaparak birçok sosyal medya uygulamalarını piyasaya sürmüştür. Bu uygulamalar içerisinde, video ve mesaj temalı özellikleri içeren uygulamaların varlığı ön plana çıkmaktadır. Gelin şimdi Çin merkezli sosyal medya uygulamaları çeşitli özelliklere sahip olan bu uygulamalar; Douban, WeChat, Zhihu, DouYin, Meituan ve Sina Weibo gibi uygulamalardır.

En popüler Çin Sosyal Medya Uygulamaları

İçeriğimizde Çin merkezli bilindik sosyal medya uygulamalarına yer verdik. Zaman zaman bu uygulamalara bazı ülkelerde kısıtlama getirilse de Çin’in nüfusunu göz önüne alırsak ciddi bir kullanıcı sayısına sahip olduğu aşikardır.Cin Merkezli Sosyal Medya Uygulamalari

WeChat

Bir milyardan fazla sayıda yer alan kullanıcı sayısı ile Çin’in aşırı popüler hale gelen bir sosyal medya uygulamasıdır. Dolayısıyla WeChat, mobil uyumluluğu sayesinde akıllı telefonlar içerisinde kullanılabilmektedir. Mesajlaşma ögelerini içeren özelliklere sahip olmakla beraber internet alışverişlerinin yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır. Banka hesapları ile bağlantılı bir yapıya sahip olması ile de çeşitli ödeme yapma imkanları oluşturmaktadır.

Sina Weibo

Çin’in sosyal medya uygulamaları kullanıcı rakamlarına göre %30’luk bir dilimi kapsayan insanların kullandığı Sina Weibo. Ancak çok çeşitli sosyal medya özelliklerini içerisinde barındıran bir uygulamadır. Uygulamanın içerik faktörleri kapsamında Facebook ve Twitter uygulamalarının sahip olduğu özelliklere sahiptir. Dolayısıyla son yılların yükselen sosyal medya uygulamaları arasında yer almasını sağlamaktadır.

Zhihu

Bir soru-cevap özelliği taşıyan Zhihu, kullanıcıların soru bölümleri oluşturma ve yanıtlama özelliklerine sahip olan bir sosyal medya uygulamasıdır. 220 milyon kullanıcıyı, 30 milyon soru adetini ve 130 milyondan fazla cevap ögesini içerisinde barındırmaktadır.

Meituan

Meituan, güncel teknolojik gelişmeler içerisinde diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerin başında, eğlence ve yemek kategorilerinde teslim ve seyahat hizmetleri gelmektedir. Ek olarak birçok konuda dağıtım hizmetleri de veriyor.

DouYin

TikTok uygulamasının Çin’de bilinen adı olan DouYin uygulaması, video paylaşım unsurlarının farklı seviyelerde yer almasını içermektedir. Doalyısıyla bu seviyeler içerisinde, kullanıcıların yaptıkları çeşitli paylaşımlar, popüler kişi ve kişiler yaratabilmektedir. Canlı yayın özelliği ile de çok sayıdaki insana hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Douban

Çin’in farklı bir nitelik içerisinde yer alacak şekilde ortaya çıkardığı bir uygulamadır Douban. Ancak film ve kitap gibi etkinlikler ile ilgili bilgilerin kayıt altına alınması ve kullanıcılara bu bilgiler hakkında içerik oluşturma imkanı vermesi gibi özellikleri içermektedir. Bu özellikler kapsamında, bazı yazar ve eleştirmen profillerini de içerisinde barındırmaktadır.

En popüler Çin sosyal medya uygulamaları hakkında hazırlamış olduğumuz makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamalarıyla alakalı hazırladığımız ”En yaygın sosyal medya uygulamaları” adlı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.