Gün geçtikçe teknoloji sektöründe yaşanan gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Hal böyleyken akıllı telefonlarında özellikleri aynı oranda artış gösteriyor. Pek çok kullanıcı ise son teknoloji bu akıllı telefonların çoğu özelliğini bilmiyor. Android ekosistemin de ve özellikle IOS telefonlarda pek çok özellik mevcut. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Apple marka IOS işletim sistemine sahip telefonlar fazlasıyla kullanılıyor. Bu yazımızda iPhone’ lar da bulunan ve çoğu kişinin bilmediği 3 kritik özelliği açıklıyoruz.

1.Belge Tarama Özelliği

Çoğu zaman bu özellik tüm kullanıcılara hitap etmese de özellikle resmî belge ve kayıtların taranması bazı kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırabiliyor. İşte tamda bu noktada “Notlar” uygulaması içerisinde ki belge tarama özelliği büyük önem taşıyor.

Bu özelliği kullanmak istediğinizde telefonunuzda bulunan “Notlar” uygulamasına giriş yapıp, yeni bir not oluştur komutundan sonra ekrana gelen kamera simgesine dokunmanız, ardından belge tara seçeneğini seçmeniz yeterli oluyor.

iphone bilinmesi 1

2.Daha Verimli Hesap Makinesi

IOS ekosisteminde ki hesap makinesi uygulaması başlangıçta çok basit ve kullanışsız görünebilir. Ancak bu uygulama göründüğü gibi değil. Çoğumuz “hesap Makinesi” uygulamasında silme tuşunun yerini arar dururuz. Silme tuşu yok evet ama onun yerine daha kullanışlı bir özellik var, kaydırarak silme. Eğer yanlış yazdıysanız rakamların olduğu bölgeyi sola kaydırarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun haricinde bilmeyene vardır diye söyleyelim, ekranı yatay konuma getirmeniz durumunda bilimsel hesap makinesi ile karşılaşacaksınız.

iphone bilinmesi 2

3.Yatma Zamanı: Uykunuzu Düzene Sokun

Artık pek çok insan uyku düzene dikkat etmenin, günlük yaşamda verimli olmanın ilk şartı olduğunu biliyor. Teknoloji üretici firmalarda bunun bilincinde olarak ürettikleri akıllı telefonlara uyku düzeninizi ayarlayabileceğiniz fonksiyonlar yerleştirmiş durumdalar. Bir iPhone sahibiyseniz telefonun saat uygulamasını açarak “Yatma Zamanı” sekmesine geçiş yapın. Bu sekme sayesinde uyku düzeni alışkanlıklarınızı belirleyebilirsiniz. Yine burası üzerinden alarmlarınızı kişiselleştirebilir ve daha verimli bir hayat yaşamanın kapılarını aralayabilirsiniz.
iphone bilinmesi 3