Qualcomm yeni bir 60GHz Wi-Fi yonga seti ailesini duyurdu – 10 + Gbps ağ hızı sağlayabilen QCA64x8 ve QCA64x1 .

Gelecekte kullanılacak yeni nesil süper hızlı Wi-Fi standardının başlangıcı gibi görünüyor. Ancak, web taraması için kullanılmasını beklemeyin.

Mevcut Wi-Fi teknolojisi zaten Wi-Fi 6 ile büyük bir yükseltme eşiğinde. Gelecek yıl boyunca, Wi-Fi 6 desteği ile telefonları, dizüstü bilgisayarları, yönlendiricileri ve diğer internet özellikli cihazları göreceğiz.

Ancak bu duyuru Wi-Fi 6 ile ilgili değildir. Yeni yonga setleri, VR kulaklıklarda yüksek hızlı kablosuz veri aktarımı gibi belirli amaçlar için kullanılacaktır. Tek bir kablosuz bağlantı olarak da düşünebilirsiniz.

Bu teknolojinin WiGig olarak da bilinen resmi adı 802.11ay vardır . Ortak Wi-Fi yönlendiricilerde bulunan 2,4 GHz ve 5 GHz radyo bantlarına ek olarak daha fazla hız sunmak için 60 GHz milimetre dalga donanımı kullanır.

sadece verici ve alıcının aralarında hiçbir engel olmaksızın görüş mesafesi içinde olduğunda kullanabileceğimiz anlamına gelir.

Bu sınırlama, bu teknoloji parçasının bir vuruş olup olmayacağı konusunu açıklığa kavuşturmaz, ancak VR oyun deneyimini ve benzer amaçlarını önemli ölçüde artırabilir. Bir bakıma WiGig, 5G ile yarışacak ve benzer bir şekilde radyo dalgalarını kullanarak, sınırlı bir mesafeden yanan hızlar sunacak.

Ancak, tüm bunlar geleceğe yönelikti ve şu anda dikkat etmeniz gereken tek şey, Wi-Fi 6, yani satın aldığınız yönlendiricilerin Wi-Fi 6’nın etkin olduğundan emin olun.

Chipset nedir dersek;

Bilgisayarın anakartını yöneten ve veri akışını sağlayan işlemcidir. Anakartın önemli bir parçası olarak bilinir.

1 Yorum