Yapay zeka ve kablosuz erişim giderek daha yaygın hale geliyor. Birçok kişinin evinde Bluetooth Hoparlörler ve Akıllı Hoparlörler karşılaşmış olabilirsiniz. Bu cihazlar benzer görünse de, bazı önemli farklılıklar vardır.

Bluetooth hoparlörler

Cihazlar arasındaki bağlantı, Bluetooth yardımıyla daha yaygın hale geldi. Neredeyse her modern cihazda yerleşiktir, ancak pek çok insan nasıl çalıştığını bilmiyor. Bu hoparlörler, Bluetooth özellikli cihazlarla eşleştirildiğinde dijital ses almak için bir Bluetooth protokolü kullanır. Basitçe, Bluetooth kısa mesafelerde veri alışverişi yaparak mobil ve sabit cihazlar arasında kablosuz olarak iletir. Kablolu hoparlörler, ses sinyallerini almak için hoparlör kablolarına bağlı olduklarından farklılık gösterir.

Bluetooth teknolojisi oldukça karmaşıktır. Bu nedenle kablosuz bir Bluetooth hoparlörü çalıştırmak için tüm giriş ve çıkışları bilmek gerekli değildir. Ancak, özelliklerini ve hangi markaların kullanıcılar arasında popüler olduğu bilinmelidir. Hoparlör tipinin size uygun olup olmadığına karar vermeye çalışırken yardımcı olur.

Bluetooth hoparlör özellikleri ve markaları

Mevcut Bluetooth hoparlör özellikleri, ürüne ve yaşam tarzı ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişir. Ancak çoğu, mükemmel taşınabilir Bluetooth hoparlörü veya dış mekan Bluetooth hoparlör deneyimini oluşturmaya yöneliktir. Bunun nedeni, tüketicilerin bunları  standart dinleme ortamlarında sıklıkla kullanmasıdır.

Bluetooth hoparlör seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bir sonraki Bluetooth hoparlörünüzü seçerken elbette ses kalitesinin yanı sıra aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Bunları sıralayacak olursak;

Taşınabilirlik: Bluetooth hoparlörler hareket halindeyken kolayca takmak için klipsler ve tutamaçlarla birlikte gelir.
Görsel efektler: Bazı hoparlörler, daha uyarıcı ve hatta yatıştırıcı bir dinleme deneyimi yaratmak için;

  • LED ışıklar
  • Su dansı efektleri ile donatılmıştır.

Suya dayanıklılık: Kauçuk kaplı, su sıçramasına dayanıklı tasarıma sahip hoparlörler, aktif ve dış mekan da kullanım kolaylığı sağlar.
Çoklu eşleştirme uyumluluğu: Bazı markalar, yerleşik Bluetooth’un birden çok uyumlu hoparlörü birbirine bağlar. Taşınabilir bir kablosuz ses sistemi oluşturmanıza olanak tanıyan benzer bir teknolojiye sahiptir.
Bluetooth hoparlörlerinizi bir ev eğlence sistemi veya sabah yürüyüşü için kullanıyor olsanız da, birçok popüler marka özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için çeşitli modeller sunar.

Ultimate Ears; taşınabilirliği ve dayanıklılığı ile daha iyi bilinen bir markadır . Uluslararası Koruma Kodu veya IP67 dereceli tasarımı, yüzer kapasiteye ve 13 saatlik pil ömrüne sahip olup, onları dış mekan için ideal kılar.

JBL Bluetooth hoparlörler, boyutlandırma ve genel ses açısından menzilleri ile tanınır. Taşınabilir müzik kutuları ve parti boyutundaki hoparlörleri, sürükleyici bir ortam sağlamak için çoklu eşleştirme özelliğine sahiptir.

Ev sinemaları için bazı insanlar surround ses sistemleri için Bose Bluetooth hoparlörleri tercih ediyor. Bireysel bir dinleme deneyimi tercih edilirse, ses çubukları çift hoparlöre veya kulaklığa da bağlanır.

Akıllı hoparlörler

Sanal bir asistanı kontrol etmek için ses otomasyonunu kullanan akıllı hoparlörler, ev ve eğlence sistemlerinin standart unsurları haline geldi.

Evinizde birden fazla akıllı cihaz varsa, bu hoparlörler kendilerini akıllı ev sisteminize entegre edebilir. Bu, ışıkları kapatmak veya ev güvenliğinizi sağlamak gibi görevleri kolaylaştırır. Akıllı hoparlörler çok sayıda yardımcı görevle donatılmıştır ve bunları sesli otomasyon ve yerleşik bir sanal asistan kullanarak gerçekleştirebilir.

Popüler ve tanıdık asistanlar arasında Apple’ın Siri‘si ve Amazon’un Alexa‘sı var. Sesli yardımcınızı kurduktan sonra cihazınızın hoparlörü sesinizi dinler ve aradığınızda açılır. Bu sanal asistan daha sonra isteminizi bekleyecek ve Bluetooth, Wi-Fi ve daha fazlasını kullanarak istenen görevi gerçekleştirecektir.

Akıllı hoparlörlerin çoğu aynı zamanda Bluetooth hoparlörler olarak da işlev görür; bu, önceki bölümde bahsettiğimiz hoparlörlerin tüm özelliklerine ve daha fazlasına sahip oldukları anlamına gelir.

bluetooth hoparlorler ve akilli hoparlorler karsilastirma 1

Akıllı hoparlör özellikleri ve markaları

Akıllı bir hoparlör, genellikle indirilen bir uygulama aracılığıyla kurulur. Sesli komutlarla kontrol edildiği bilinmesine rağmen, asistan doğrudan uygulamada da uygulamalı bir yöntemle yönlendirilir.

Akıllı hoparlör seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bir sonraki akıllı hoparlörünüzü seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyleri sizin için sıraladık.

Eğlence Akışı: Bazı hoparlörler müzik, film, TV şovu ve oyun akışı yapmanızı sağlar.
Müzik Çalma: Aynı markadan birden fazla akıllı hoparlöre sahip olmak, başka bir odadan çalmaya devam etmenize veya odalarda aynı anda dinlemenize olanak tanır.
Bluetooth: Bu, Bluetooth özellikli bir cihaza bağlanmanıza ve akıllı yardımcıyı Wi-Fi ağına ihtiyaç duymadan hoparlör olarak kullanmanıza olanak tanır.
Sanal Ev Asistanı: Bir asistanın ses tanıma ve kontrolleri, eller serbest telefon görüşmelerine, dil çevirisine, hava durumu kontrollerine, aydınlatma kontrolüne, eğlence uygulamalarına ve daha fazlasına erişim sağlar.
Kompakt Boyut: Alandan veya sesten ödün vermeden herhangi bir odaya kolayca yerleştirilmelidirler.

Özelliklere göre akıllı bir hoparlör seçmek, bir Bluetooth hoparlör seçmekten biraz daha karmaşıktır.

Amazon Eko, değişen boyutları ve çeşitli işlevleriyle bilinir. Echo Dot, çekirdek koleksiyonunun bir parçasıyken, Echo Show 8 daha görsel bir deneyim arayan kullanıcılar için akıllı bir ekranla geliyor.

Not: Akıllı hoparlörler söz konusu olduğunda, evinizde bulunan cihaz türlerini göz önünde bulundurun.

Google‘ın en yeni akıllı hoparlörü, randevular veya hava durumu gibi sürekli değişen bilgilere gerçek zamanlı yanıtlar vermek için oluşturulan Nest Audio‘dur. Google Nest serisinin daha büyük Google Home hoparlörlerine kıyasla küçük boyutu, onları her odaya mükemmel bir şekilde sığdırıyor.

Apple, güçlü sesine rağmen üst düzey HomePod akıllı hoparlörünü durdururken, aynı zamanda Apple‘ın sesli asistanı Siri’ye erişim sağlayan ve boyutuna göre sağlam bir sese sahip olan daha küçük HomePod Mini’ye göz atın.

Tüm bunlarla birlikte, evinize akıllı bir hoparlör getirmenin biraz mahremiyetten vazgeçmek anlamına geldiğini unutmayın.

Bluetooth hoparlör veya akıllı hoparlör arasında seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Hangisini satın alacağınıza karar verirken, burada düşünmeniz gereken bazı son şeyler var.

Bluetooth hoparlörler aracılığıyla ses çalmak için ek bir uygulama gerekmez. Neredeyse her cihaz bunlara yerel olarak bağlanır. Bilgisayar masanızdan veya duvardan, verandanıza ve hatta bisiklet kaskınıza herhangi bir yere monte edilebilirler.

Ve tasarımları sayesinde birçok Bluetooth hoparlör pille de çalışır. Bu da onları daha kullanışlı hale getirir. Bu, genellikle sürekli olarak takılı kalacak şekilde tasarlanmış akıllı hoparlör deneyimine aykırıdır.

Ne yazık ki, Bluetooth hoparlörler genellikle sesli komutları kullanarak çalışmaz. Her zaman yanlarında başka bir cihaz bulundurmanızı gerektirir.

Tersine, akıllı hoparlörler tamamen eller serbest bir deneyim sağlar.  Masaüstü bilgisayarların çalışması için bir internet veya veri bağlantısı gerekir. Ancak bu, akıllı asistanınızın sesli komutlarla çalışmasına olanak tanır. Haber güncellemelerini alma, yapılacaklar listelerini tamamlama, ev kilitlerini ayarlama ve izleme
yayın Akışı hizmetleri hiç bu kadar kolay ve erişilebilir olmamıştı.

Bu cihazlar, bir komut söylenmediğinde bile sürekli dinlediğinden, mahremiyetle ilgili endişeler, en büyük dezavantajıdır. Asistanınızın her zaman sesli komutunuzu dinlemesini sağlayan ayarı devre dışı bırakın. Bu, sesli komutların kolaylığını ve esnekliğini ortadan kaldırarak uygulamalı bir deneyim haline getirir.

Her iki cihazda, ihtiyaçlarınızı karşılamak için çeşitli stillerde ve geniş bir fiyat aralığında gelir. Ve bazen, Sonos Move hoparlörlerde olduğu gibi, ikisi bir arada olur.

Bu nedenle seçiminiz, kablosuz bir hoparlörden tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bulmakla ilgilidir.