Ana Sayfa Rehber PPPOE ile PPPOA Arasında Ne Fark Vardır?

PPPOE ile PPPOA Arasında Ne Fark Vardır?

0
Paylaş

İnternet kullanıcılarının illaki bir kere dahi olsa mutlaka karşılaşmış olduğu iki farklı terim, bir tanesi PPPOE ve diğeri ise PPPOA’dır.

Bu ikisi ile kullanıcılar, genellikle internet servis sağlayıcıları ile bir sözleşme imzalarken dikkat ettilerse orada, ya da modem kurulumunu yaparken ve bağlantı tipini seçerken normalde PPPOE tavsiye edilen ayar olarak gelmektedir, ancak “PPPOA’da olunca acaba bu ne işe yarıyor?” gibi bir soru da akıllara getiriyor.

PPPOE ve PPPOA ikisi de internet sağlayıcılarının protokol ismini verdiği bir terimdir, açılımları ise
PPPOE (Point to Point Protocol over Ethernet) ve diğeri ise PPPOE (Point to Point Protocol over ATM)’dir.

Aslında sıradan bir internet kullanıcısının bu iki farklı protokolü de kullansa çok fazla ve hatta fark edebileceği bir fark göremeyecektir. Ancak genel olarak bu iki farklı protokole bakıldığında PPPOE dediğimiz protokol, İnternet Servis Sağlayıcılarının çok daha fazla işlerine gelmektedir. Çünkü PPPOE dediğimiz bu protokol, internet veri transferini gerçekleştirirken PPPOA internet protokolüne göre çok daha az bir donanımsal harcamada bulunmaktadır. Ayrıca evdeki kullanımlarda da İnternet Servis Sağlayıcıları genellikle PPPOE protokolünün kullanılmasını tavsiye etmektedirler.

pppfark2

Burada asıl farkı yaşayan, size interneti veren İnternet Servis Sağlayıcınızdır. Çünkü her iki protokolde de sizlere interneti veriyor ancak bir tanesinde veri akışını sağlamak için diğer protokole göre çok daha fazla donanımsal güce ihtiyaç duymaktadır. Ancak diğer protokol olan PPPOE ise daha çok yazılımsal tarafta bu işleri hallettiği için ise İnternet Servis Sağlayıcıları PPPOE internet protokolünü kullanıcılarına önermektedirler.

Yani aslında siz PPPOE olan internet protokolünüzü modem ayarlarından PPPOA olarak değiştirseniz dahi öyle gözle görebileceğiniz bir fark olmadığının farkına varmış olacaksınız. Bu yüzden iki protokol de kullanıcı için değil İnternet servis sağlayıcıları için önemlidir.

pppfarkonecikan

Günümüzde ise PPPOA internet protokolü artık son kullanıcılar için kullanılmamaktadır. Ülkemizde tüm internet servis sağlayıcıları PPPOE protokolü üzerinden son kullanıcılara internet hizmeti arz etmektedirler. 

Not: Bu yazı hazırlanırken ev veya küçük çaplı işletmeler için internet hizmeti alan kullanıcılara bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Endüstriyel alanlarda ve çok büyük ölçekli işletmelerde ya da özel projelerde hala PPPOA protokolü kullanıyor olabilir.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.