USB flash belleğinizde veya SD kartınızda “Windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı” hatası mı görüyorsunuz? Bu makalemizde sorunu çözmenin yollarını göstereceğiz.

Disk Yönetimi Yoluyla Biçimlendirmeyi Deneyin

Gelişmiş disk ihtiyaçları için Windows, daha fazla seçeneğe sahip olan “Disk Yönetimi” aracını sağlar. Bu nedenle, standart bir format (biçimlendirme) çalışmadığında ilk durağınız olmalıdır.

Kısayolların bir listesini açmak için Win + X tuşlarına basın veya Başlat butonuna sağ tıklayın; ardından, açılan menü listesinde  ‘Disk Yönetimi’ne tıklayın. En üstte, bilgisayarınıza iliştirilmiş birimlerin bir listesini ve altta bunların görsel bir temsilini göreceksiniz.

Windows Biimlendirmeyi Tamamlayamad 1

Alt kısımda sürücü boyutunun yanında (ve üst paneldeki Dosya Sistemi altında) ‘RAW’ (yazısı) görüyorsanız, bu yazı Windows‘un, sürücünün dosya sistemini tanımadığı anlamına gelir. Bazı durumlarda sürücünün, Windows‘un kullanamayacağı bir macOS veya Linux dosya sistemiyle biçimlendirildiğini gösterir.

USB sürücünüze sağ tıklayın (doğru olanı seçtiğinizden emin olun) ve ‘Biçimlendir’ seçeneğini seçin. Daha önce kullandıklarınıza benzer bir arayüz göreceksiniz. Bir Birim etiketi seçin, Dosya sistemini belirtin (FAT32, daha küçük cihazlar veya platformlar arasında kullanmayı planladığınız cihazlar için en iyisidir) ve Tahsis birimi boyutunu ‘Varsayılan’ olarak bırakın.

Hızlı format gerçekleştir seçeneğini işaretli bırakırsanız, Windows, diski bozuk kesimler için kontrol etmez. Bunu daha sonraki bir sorun giderme adımında ele alacağız, ancak bu işareti kaldırabilir ve Windows‘un herhangi bir sorun bulup bulmadığını görebilirsiniz. Sadece bunun tamamlanmasının daha uzun sürdüğünü unutmayın.

Birimi Silin ve Yeniden Oluşturun

Bu işe yaramazsa, bunun yerine sürücünün sağ tıklama menüsünde ‘Birimi Sil’ seçeneğini deneyebilirsiniz. Birimi silmek, Windows‘un diske atadığı her şeyi silecek ve yalnızca ayrılmamış alan bırakacaktır.

Bu nedenle, sağ tıklayıp ‘Yeni Basit Birim’ seçeneğini seçerek ve (diğer biçimlendirme yöntemlerine benzer olan) adımları geçerek yeni bir birim oluşturmanız gerekir.

Windows Biimlendirmeyi Tamamlayamad 12