Oyun ve yeni Teknoloji denildiği zaman hız olmazsa olmazlardır. Sony sonunda bu konuda bir adım attı ve oyuncuların en çok istediği M2 SSD desteğini sundu. Söz konusu özellik, gelen bir yazılım güncellemesi ile birlikte aktif hale getirildi.

Oyun severler artık M2 SSD’lerini PS5 cihazlarında rahatlıkla kullanabilecek. Söz konusu yazılım güncellemesi ile birlikte sadece M2 SSD özelliği değil pek çok konuda güncelleme yapılmış durumda.

Söz konusu güncellemeler Beta güncellemeleri adı altında sadece sayılı kullanıcıya gönderildi. Beta programında yer alan kullanıcılar güncellemelere diğer kullanıcılardan daha önce ulaştı. Yaptıkları açıklamaya göre yapılan değişiklikler konsolun geleceğini oldukça etkileyecek durumda.

Konsol içerisinde M2 SSD yuvası olmasına rağmen kullanım imkânı sunulmuyordu. Kullanıcıların bu konuda olan şikâyetini dikkate alan Sony, yeni beta güncellemesi ile birlikte kullanım imkânını sundu.

sonunda geldi playstation 5 icin m2 ssd destegi sunuldu 2

Her PlayStation 5’de M2 SSD Özelliği Kullanılamayacak

Sony PlayStation 5 M2 SSD güncellemesi ile birlikte kullanıcıların depolama ve hız sorununa yeni çözümler sunuyor. Durum her ne kadar böyle olsa da her kullanıcı bu yeni özellikten yararlanamayacak.

sonunda geldi playstation 5 icin m2 ssd destegi sunuldu 3

Playstation 5 sahibi kullanıcıların cihazlarına takacağı M2 SSD’lerin bir sınırı olacak. Okuma hızı en az 5.500MB/sn olmayan M2 SSD’ler konsollar tarafından desteklenmeyecek. Bunun yanı sıra her marka M2 SSD’de desteklenmeyecek. Bu noktada desteklenen birkaç SSD bulunuyor.

Desteklenen M2 SSD’ler listesinin başında Samsung 980 Pro ve Western Digital SN850s bulunuyor. Bu noktada pek detaya girmeyen Sony, diğer M2 SSD’lerin okuma hızını karşılama durumunda kullanılabileceğini ancak bu markalar kadar performanslı olmayacağını açıklamış durumda.

Kullanıcı Arayüzü ve Hata Giderilmesi

sonunda geldi playstation 5 icin m2 ssd destegi sunuldu 4

Playstation 5 Beta güncellemesi ile gelen özellikler arasında en az M2 SSD özelliği kadar önemli özellikler bulunuyor. Bunlardan bazıları konsolların çökmesine yol açan hataların giderilmesi ve Kullanıcı arayüzlerinde bulunan hataların giderilmesi yönünde.

Televizyon üzerinde 3B Ses deneyimi sunabilecek olan konsol, Game Base üzerinden mesaj gönderme, çevrimiçi arkadaşları görme, oyunların PS4’mü PS5 desteğinin mi olduğunu anlayabilme gibi yenilikçi özelliklere de kavuşuyor.